Brzoskwinie

Skuteczne nawożenie sadu krok po kroku

W zależności od: wieku rośliny, sposobu uprawy gleby w sadzie, pory roku oraz rodzaju podłoża, zapotrzebowanie drzew owocowych na składniki pokarmowe jest różne.

Generalnie nawożenie dzielimy na 3 podstawowe rodzaje:

  • Doglebowe – wykonywane jesienią - jeszcze przed posadzeniem roślin. Stosujemy wówczas nawozy sztuczne takie jak: wapniowe, fosforowe i potasowe oraz nawozy naturalne jak – kompost czy obornik. W ten oto sposób dostarczamy do podłoża zestaw składników mineralnych i organicznych, na którym później wyrosną nam bujne drzewa owocowe.
  • Nawierzchniowe – wykonujemy je w trakcie wegetacji. Nawożenie to, polega na rozsypaniu nawozu dookoła drzewa - w odległości równej ok. 1,5 wielkości korony, a następnie zagrabieniu i podlaniu podłoża. Dzięki temu działaniu, składniki pokarmowe rozpuszczą się efektywniej i lepiej wnikną do gleby.
  • Dolistne – podobnie jak nawierzchniowe jest wykonywane w trakcie wegetacji. Jest to opryskiwanie drzewa specjalnymi płynnymi nawozami.

Podstawowe zasady nawożenia

Całą czynność związaną z nawożeniem należy dostosować do czynników środowiskowych oraz warunków uprawy. Oto kilka złotych zasad, których przestrzeganie pomoże w utrzymaniu sadu:

  1. Nawozy podajemy w umiarkowanie ciepły, bezdeszczowy i pochmurny dzień.
  2. Sad, w którym utrzymywany jest ugór wiąże się z większymi stratami magnezu i potasu, dlatego należy je uzupełniać.
  3. Pod drzewami uprawianymi na murawie wystąpi więcej ubytków azotu i fosforu.
  4. Na gleby lekkie stosuje się podwyższone dawki nawozu.
  5. Na gleby ciężkie stosuje się zmniejszone dawki nawozu.

Nawożenie drzew owocowych odgrywa kluczową kwestię w zachowaniu odpowiedniego wzrostu i rozwoju tych roślin. Prawidłowo dobrane nawozy oraz ich dawki to gwarancja skuteczności. Dzięki temu uda nam się wzmocnić rośliny i uzyskać zdrowe, dorodne owoce.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny