Rośliny wodne do oczka wodnego – przegląd popularnych gatunków

Oczka wodne stanowią piękny element małej architektury ogrodowej, jednocześnie korzystnie wpływając na mikroklimat w ogrodzie. Walory dekoracyjne zbiorników ogrodowych podnoszą rośliny wodne, natleniające i oczyszczające wodę, dostarczające pożywienia ptakom oraz żyjącym w oczku zwierzętom. Użytkownicy ogrodów mają możliwość bezpośredniej obserwacji życia, toczącego się w ogrodowym jeziorku. Utrzymanie wodnego ogrodu z bogatą roślinnością, nie jest trudne, wystarczy jedynie odpowiednio dobrać wodne gatunki, rosnące na różnych głębokościach.

Bobrek trójlistkowy – dorasta do 30 cm wysokości. Dobrze rośnie na stanowiskach podmokłych i w oczkach wodnych, na głębokości około 20 cm. Liście bobrka przypominają kształtem liście koniczyny. W maju i w czerwcu roślinę dekorują liczne białe i różowe kwiaty, wyrastające na szczycie nagiej łodygi. Liście i kwiaty unoszą się na powierzchni wody. Bylina jest ekspansywna, więc jest polecana do większych zbiorników. Z powodu degradacji siedlisk coraz trudniej spotkać naturalnie rosnące rośliny, które w Polsce objęte są częściową ochroną gatunkową.

Grążel żółty – nazywany często nenufarem, jest rośliną głębokiej wody. Dekoruje duże oczka wodne wspaniałymi pachnącymi kwiatami, pojawiającymi się od maja do października. Nad wodą rozwijają się charakterystyczne duże eliptyczne liście, osiągają 40 cm długości i 30 cm szerokości. Pod wodą rozwijają się liście delikatniejsze, półprzezroczyste. W stanie naturalnym gatunek znajduje się pod ścisłą ochroną. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie grążeli żółtych?

Żabiściek pływający –to atrakcyjna pływająca roślina wodna o białych kwiatach, pojawiających się od maja do końca sierpnia. Charakterystycznymi wyróżnikami są niewielkie pachnące kwiaty i drobne 4-cm liście, unoszące się na wodzie, oraz swobodnie zwisające korzenie. Bylina jest rośliną płytkich wód.

Na obrzeżach oczek wodnych warto posadzić rośliny błotne. Strzałka wodna ma piękne ulistnienie, przypominające kształtem groty strzał. Dekoracyjne białe kwiaty pojawiają się w czerwcu i w lipcu. Pod wodą rozwijają się rośliny, takie jak moczarka kanadyjska i rogatek sztywny, często wybierane do hodowli w akwariach. W zbiornikach wodnych podwodne byliny pełnią ważną rolę – natleniają wodę i zapewniają ochronę drobnym zwierzętom wodnym. Moczarka kanadyjska, dzięki wydzielaniu specyficznych związków chemicznych, zapobiega pojawianiu się sinic. Sprawdź także ten artykuł o roślinach wodnych do oczka wodnego.

Żabiściek pływający na wodzie
Żabiściek pływający - ozdobna roślina wodna - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

Hydrocharis morsus-ranae – uprawa i pielęgnacja

Żabiściek pływający jest dekoracyjną byliną, unoszącą się na płytkiej wodzie. Swoim kształtem przypomina niewielką lilię wodną. Dorasta do 30 cm wysokości. Spośród rozety grubych i błyszczących liści, o długości około 4-cm, wyrastają pachnące trójpłatkowe białe kwiaty, z żółtym środkiem. Pod wodą widoczne są korzenie. Żabiściek kwitnie w maju i w czerwcu, a także po raz drugi – we wrześniu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie rukwi wodnej?

Uprawa udaje się na słonecznym i lekko zacienionym stanowisku, w ciepłych wodach o odczynie zasadowym. Żabiściek pływający należy do roślin szybko rozrastających się. W płytszych wodach może się ukorzeniać w podłożu. Na zimę roślina zamiera. Zimują pączki, wytworzone na rozłogach, które opadają na dno zbiorników. Na wiosnę rozwiną się z nich młode roślinki. Podczas jesiennego usuwania liści z oczka wodnego, a także wiosną, podczas czyszczenia zbiorników, należy uważać, by nie wyłowić śpiących pączków i tym samym uniemożliwić bylinie rozwój.

Pielęgnacja roślin polega na ich przerzedzaniu, począwszy od drugiego roku ich życia, ze względu na bujne rozrastanie się. Żabiściek pływający bywa uszkadzany przez żerujące na nim ślimaki, które wgryzają się w liście. Na suchych listkach żerują mszyce – należy spłukać je z liści do wody. Sprawdź także ten artykuł o uprawie nurzańca w akwarium.

ikona podziel się Przekaż dalej