Zabudowa ogrodu - taras, ścieżki, altanki i inne elementy małej architektury

Zabudowa ogrodu - taras, ścieżki, altanki i inne elementy małej architektury

Mała architektura wyznacza sposób aranżacji ogrodu. To od tego, gdzie umieścisz altankę, jak wytyczysz ścieżki i w jaki sposób usytuowany zostanie taras, będzie zależało, jak zaprezentuje się twój ogród. Warto zatem dobrze zastanowić się nad rozmieszczeniem i wyglądem tych elementów. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać zabudowa ogrodu.

Podstawowa zabudowa ogrodu

Ścieżki i podjazd – wyznaczanie i szerokość

Aranżacja i wykończenie nawierzchni wokół budynku ma ogromny wpływ na wygląd całego ogrodu. W każdym planie terenów przy domu to podjazd i ścieżki ogrodowe mają największe znaczenie. Dlatego należy je bardzo dokładnie przemyśleć. Istotny jest przede wszystkim ich bieg i szerokość. Podjazd powinien być na tyle duży, abyś mógł wygodnie poruszać się po nim samochodem, wyprowadzić kosiarkę do trawy z garażu i tym podobne. Jednocześnie nie może zajmować zbyt wiele miejsca, bo beton lub kostka zdominują cały ogród.

Warto zastanowić się nad wytyczeniem ścieżek. Powinny być maksymalnie funkcjonalne, to znaczy pozwolić ci dojść do każdego punktu w ogrodzie bez konieczności deptania grządek czy trawnika. Część z nich może być szersza, a te prowadzące do najbardziej odległych lub mniej reprezentacyjnych miejsc w ogrodzie mogą być znacznie węższe. Należy jednak pamiętać, że powinny być na tyle szerokie, aby można było swobodnie poruszać się po nich z taczkami.

W przypadku aranżacji ogrodu panuje zasada, że zarówno podjazd, jak i ścieżki powinny być wykończone w tym samym stylu. Niekoniecznie chodzi o sam materiał, ale raczej o kolorystykę i sposób wykonania. To wprowadzi większą harmonię w całym ogrodzie. Piaskowy podjazd i płyty chodnikowe nie będą ze sobą współgrały. Dopiero, kiedy te elementy zostaną dobrane i wytyczone, na planie może pojawić się mała architektura.

Ogrodzenia – style i budowa

Kolejnym ważnym elementem są oczywiście ogrodzenia i bramy. Te także powinny być utrzymane w tej samej kolorystyce i stylu, tak, aby wszystko ze sobą współgrało. Ogrodzenie ma ogromne znaczenie dla tego, jak będzie się prezentował cały ogród. Od niego zależy także zabudowa ogrodu. Warto to przemyśleć pod tym kontem, czy wszystko będzie do siebie pasowało. W końcu drewniana altanka ogrodowa w stylu rustykalnym nie do końca dobrze będzie współgrała z metalowym, kutym i artystycznie wyginanym płotem.

Masz do wyboru bardzo różne style ogrodzenia. W dalszym ciągu dużą popularnością cieszą się drewniane deski, podzielone słupkami wykładanymi cegłą.  Bardzo powszechne są także zwykłe drewniane przęsła, które pasują do bardzo wielu stylów, jednak najpiękniej prezentują się w połączeniu z gąszczem rustykalnych kwiatów. Wspomniane wcześniej, artystyczne kute ogrodzenia metalowe są najczęściej wybierane do nowoczesnych posiadłości i dobrze wyglądają w połączeniu z minimalistycznym ogrodem, jednak w ich wypadku masz naprawdę bardzo szeroki wybór i w zależności od wzoru będziesz mógł się na coś zdecydować. Często pojawiają się kamienne, murowane lub betonowe płoty, które skutecznie odgrodzą cię od wścibskich spojrzeń sąsiadów i przechodniów. To idealne otoczenie dla ogrodów w nowoczesnym stylu.

Mała architektura – miejsca wypoczynku

Taras – pomysły na aranżację

Najbardziej powszechna zabudowa ogrodu to oczywiście taras. Jest to miejsce, gdzie możesz wygodnie, wypocząć, lecz także takie, w którym możesz wyprawiać przyjęcia i zapraszać gości na wspólne grillowanie. Od tego, a co chcesz przeznaczyć taras, zależy, jak duży on będzie i w jaki sposób go urządzisz. Dla osób, które potrzebują tylko trochę zacienionego miejsca, by móc odpoczywać z książką konieczne są wygodne leżanki i niskie stoliczki. Warto pomyśleć także o skrzyniach ogrodowych, w których możesz schować wygodne poduszki czy zabawki dla dzieci. Taki taras powinien być ozdobiony kwiatami w dużych donicach. W tym wypadku nie musisz rezygnować z ogrodzenia – otocz taras ładną balustradą, po której będą mogły się piąć kwitnące pnącza.

Jeśli twój taras ma służyć gościom i chcesz na nim wyprawiać przyjęcia, koniecznie zainwestuj w meble ogrodowe – w duży, najlepiej rozkładany stół i krzesła. Im większa przestrzeń, tym wygodniej będzie twoim gościom. Pomyśl także o szerokim parasolu, który ocieni gości. W tym wypadku taras powinien być otwarty na ogród, aby każdy mógł sobie swobodnie spacerować, więc lepiej zrezygnuj z ogrodzenia.

Warto zbudować tutaj grill ogrodowy. Powinien znajdować się na tyle blisko, by osoba zajmująca się przygotowaniem posiłku mogła uczestniczyć w biesiadzie, a jednocześnie na tyle daleko, żeby dym nie przeszkadzał gościom. Grill ogrodowy zlokalizowany przy tarasie może być także wyjątkowo piękną ozdobą ogrodu. Zwłaszcza murowane i wykładane kamieniem prezentują się najwspanialej.

Altanka ogrodowa i inne miejsca do wypoczynku

Jeśli nie możesz wybudować tarasu lub masz bardzo duży ogród, warto pomyśleć o postawieniu altany. Altanka ogrodowa najczęściej kojarzy nam się z romantycznymi zakątkami pełnymi kwiatów lub drewnianymi cudami architektonicznymi, które wpisują się do stylu rustykalnego. Nic bardziej mylnego, obecnie możesz także wybudować altankę nowoczesną, która wpisze się w minimalistyczne lub japońskie ogrody.

Altanka ogrodowa to bezsprzecznie dobry pomysł dla osób, które lubią świętować na świeżym powietrzu. Można w niej przebywać także wiosną i jesienią. Ponieważ jest zadaszona, nie musisz obawiać się deszczu. Warto także zamontować specjalne rzepy lub haki, by móc założyć foliowe ścianki w razie potrzeby. Dzięki temu możecie spędzać czas w altanie także w czasie większego wiatru.

Altanka ogrodowa może być wyposażona w grill ogrodowy. Konstrukcja wymaga wybudowania komina, który będzie odprowadzał dym na zewnątrz. Taki grill ogrodowy może być połączony z wędzarnią. To wygodne rozwiązanie, z którego z pewnością będziesz korzystać wielokrotnie. Taka altanka ogrodowa wspaniale się prezentuje, a ponadto pozwala na grillowanie nawet w gorszą pogodę. Mała architektura ogrodowa nie wymaga zgody na budowę ani projektów, jednak w przypadku altany warto dokładnie rozplanować budowę i zastanowić się nad rozłożeniem poszczególnych elementów.