Zabudowa ogrodu krok po kroku - projekty, porady, ceny - co warto wiedzieć?

Piękny ogród to nie tylko trawnik, kwiaty, krzewy i drzewa. To również rozmaite elementy zabudowy. W zależności od rodzaju spełniają kilka zadań. W niewielkich budynkach przechowuje się narzędzia, drewno czy meble wypoczynkowe. Niektóre konstrukcje mają charakter dekoracyjny inne użytkowy. Warto, więc dowiedzieć się jak wygląda zabudowa ogrodu krok po kroku. Jakie elementy się na nią składają?

Podstawowa zabudowa ogrodu

Do najważniejszych elementów zabudowy ogrodowej należy bez wątpienia ogrodzenie. Spełnia kilka ważnych funkcji, z których trzy są najistotniejsze. Po pierwsze płot wyznacza obręb danej działki. Po drugie ochrania posesję przed włamywaczami i innymi niechcianymi gośćmi. Po trzecie ogrodzenie jest swego rodzaju dekoracją. Jeśli zostanie odpowiednio dobrane do budynku i otoczenia, będzie się z nimi ładnie komponować. Podstawowy podział obejmuje grodzenia pełne i ażurowe. Pierwsze całkowicie przesłaniają widok na posesję, drugie ukazują więcej elementów. Można też wybrać rozwiązanie łączone.

Dobre płoty ogrodowe powstają z rozmaitych materiałów. Nadal popularne są klasyczne, drewniane propozycje. Do najtańszych należą wersje z siatki plecionej lub zgrzewanej jednak nie należą do najładniejszych. Znacznie lepiej prezentują się ogrodzenia kute. Do dyspozycji są też płoty z prefabrykowanych paneli betonowych. Więcej informacji na temat ogrodzeń znajduje się na naszej stronie. Tymczasem przechodzimy do kolejnego elementu zabudowy ogrodu, jakim są podjazdy do garażu i ścieżki. Pierwsze z wymienionych powinny być utwardzone, dopasowane stylistycznie do koloru elewacji budynku i rodzaju ogrodzenia.

W średnich i dużych ogrodach warto wytyczyć ścieżki. Powinny prowadzić do najważniejszych części posesji. Na przykład grządek warzywnych, rabat czy altany lub wiaty. Podobnie jak podjazdy mogą być utwardzone i powstawać z kostki brukowej betonowej. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Ścieżki wysypuje się żwirem lub grysem, są łatwiejsze w wykonaniu, ale trzeba, co jakiś czas uzupełniać materiał. Do stworzenia nawierzchni wykorzystuje się również kostkę ażurową, kostkę brukową kamienną, kamień naturalny, płyty drewniane. Możliwości do wyboru jest wiele a więcej na temat materiałów i projektów ścieżek można dowiedzieć się w naszych artykułach.

Altanka ogrodowa i wiata na drewno

Praca w ogrodzie wymaga użycia różnych narzędzi. Do spędzania czasu w gronie najbliższych przydają się meble wypoczynkowe. Altanka ogrodowa służy do przechowywania wspomnianych elementów. Występuje w kilku ciekawych odmianach. Jedną z nich jest lekka, zabudowana konstrukcja. Kupuje się ją w częściach i składa już w ogrodzie. Solidniejsze, lecz wymagające większych nakładów pracy są altany murowane. W sprzedaży można też odnaleźć wersje metalowe. Warto wiedzieć, że altany to też wiaty lub półotwarte konstrukcje. Ceny, dokładne opisy i sposoby budowy znajdują się w naszych innych materiałach.

Na przydomowe ogrody mogą wychodzić tarasy drewniane czy oranżerie. Przede wszystkim spełniają funkcję rekreacyjną. Natomiast wiata na drewno to konstrukcja typowo użytkowa. Jest niezbędna, gdy w domu znajduje się kominek. Drewutnia służy do przechowywania opału i zabezpieczania go przed deszcze i śniegiem. Do tego umożliwia prawidłowe schnięcie, dzięki czemu drewno nadaje się do spalenia. Drewutnie, tak jak altany występują w różnych odmianach. Mogą być połączone z budynkiem lub wolnostojące. Konstruuje się je samodzielnie lub kupuje gotowe wersje do poskładania.

Altany i drewutnie zalicza się do małej architektury ogrodowej. Jeśli ich powierzchnia nie przekracza 35m² do budowy nie jest potrzebne pozwolenie. Wystarczy zgłoszenie prac a czasem i ono nie jest potrzebne. Zabudowa ogrodu to jeszcze więcej elementów a kolejnym z nich jest grill murowany. Każdy właściciel posesji może go postawić bez żadnych formalności. Co ważne on także występuje w różnych odmianach. Może być na przykład połączony z wędzarnią. Szczegółowe informacje na ten temat oraz ceny znajdują się w artykułach na naszej stronie. Opisujemy w nich również tarasy drewniane.

Studnia głębinowa i szamba

Podjazd, altanka czy grill murowany już za nami. Czas, więc na inne, nieoczywiste elementy zabudowy. W ogrodzie może a czasem nawet musi powstać studnia głębinowa. Zdarza się, że budynek nie jest podłączony do sieci wodociągowej, wtedy niezbędna jest studnia. Pierwszym warunkiem jej powstania jest oczywiście obecność wody na działce. Trzeba też znać rodzaje studni oraz metody wykonania. W tym wypadku prac nie można rozpoczynać bez odpowiedniej dokumentacji oraz pozwoleń. Wszystkie informacje opisujące budowę studni krok po korku wraz z cenami znajdują się na naszym portalu.

Ostatnie miejsce w naszym przeglądzie zabudowy ogrodu zajmują szamba. Mamy tu do czynienia z podobną sytuacją jak w przypadku studni. Jeśli z różnych przyczyn dom nie jest podłączony do zbiorczej kanalizacji potrzebne jest szambo. To do niego usuwane są nieczystości. Największą popularnością cieszą się szamba betonowe. Są, bowiem bardzo odporne na uszkodzenia i inne czynniki. Natomiast wersje ekologiczne zyskują coraz większe uznanie. Zatem warto poszerzyć swoją wiedzę na ich temat, najlepiej przy pomocy naszych materiałów.