Zabudowa w ogrodzie - co i jak zbudować w ogrodzie?
Co i jak zbudować w ogrodzie?
Zanim przystąpisz do przekopywania ogrodu i sadzenia roślin, zastanów się nad zabudowaniami, których możesz potrzebować. Prace budowlane powinny być zrobione najpierw, po pierwsze dlatego, by nie zniszczyć roślin, po drugie – aby dobrze rozplanować ich położenie. Trudno wyobrazić sobie ogród bez altanki lub grilla, więc zabieraj się do dzieła! Podpowiadamy, co zbudować w ogrodzie.
Mała architektura, czyli wszystkie budowle w ogrodzie
Mała architektura nie wymaga pozwoleń na budowę, można także samodzielnie wszystko zaplanować i wykonać. Są to wszystkie niewielkie budowle, jak drewutnia, drewutnia, niewielkie wiaty garażowe (lub garaże blaszane) i tym podobne. Z nich wszystkich najbardziej powszechne są właśnie altany, które umieszcza się w ogrodzie często zamiast tarasu.
Altanka ogrodowa może być wykonana na kilka sposobów. Jest to zadaszona konstrukcja, która jest wyposażona w ścianki. Najczęściej buduje się ją na bloczkach fundamentowych, nie trzeba więc wykopywać fundamentów. Altanki najczęściej są drewniane, wokół ścianek pojawiają się ogrodzenia z drewna lub wyginanych metalowych elementów. Altanka ogrodowa to idealne miejsce do odpoczynku, tak jak taras. Można urządzać w niej przyjęcia lub potraktować jako miejsce relaksu i rozkoszowania się piękną pogodą.
Na podobnej zasadzie powinna być zbudowana drewutnia. Nie musi być otoczona płotkami, wręcz przeciwnie – wystarczy tylko wiata. Dzięki temu drewno nie zamoknie. Tego rodzaju budynek może być także miejscem do przechowywania narzędzi, na przykład kosiarki czy taczek lub tym podobnych.
Grill ogrodowy i wędzarnia
W ogrodzie nie może zabraknąć grilla. Zamiast kupować ruchome blaszane narzędzie, warto wybudować prawdziwy murowany grill ogrodowy z prawdziwego zdarzenia. Najpiękniej prezentują się takie wykonane z bordowej cegły lub z kamienia, warto dopasować to do rodzaju ogrodzenia Budowa takiego grilla nie jest trudna, można wykonać go samodzielnie. Stawia się go na bloczku betonowym. Powinien być zamknięty i wyposażony w komin, który będzie odprowadzał dym.
Tego rodzaju grill może być także wędzarnią ogrodową. Wystarczy zadbać o odpowiedni ruszt i haki do wędzenia. Wędzarnia powinna mieć zamontowany specjalny komin i ruszty ustawione na odpowiednim poziomie. Dzięki temu temperatura wędzenia będzie odpowiednia, a mięso i ryby nie będą miały posmaku popiołu. Najlepszym miejscem dla takiej budowli to taras lub altana.
Ścieżki ogrodowe i podjazdy
Mała architektura to nie tylko budowle, lecz także wszelkie nawierzchnie w ogrodzie. Najważniejszą jest oczywiście podjazd do garażu, który warto wcześniej utwardzić. Wybór rodzaju nawierzchni powinien być podyktowany stylem całego ogrodu, a jej kolor barwą elewacji i rodzajem ogrodzenia. Podjazdy najczęściej wykłada się kostką brukową, czasami również wysypuje się żwirem lub szutrem. Do lamusa odchodzą jednak betonowe duże płyty.
W większym ogrodzie warto także wyznaczyć ścieżki ogrodowe. Nie muszą być wyłożone tym samym materiałem, co podjazd. Powinny jednak być także utrzymane w podobnym stylu i jednolitej kolorystyce. W ten sposób będą prezentowały się o wiele lepiej, a cały ogród będzie harmonijny.