Poliwęglan – co to za materiał i jakie jest jego zastosowanie w budownictwie?

Poliwęglan komorowy bądź lity to tworzywo sztuczne, które posiada wiele zastosowań w budownictwie i aranżacji ogrodów. Zazwyczaj występuje w formie płyt, które można samodzielnie złożyć, tworząc wytrzymałe i solidne konstrukcje takie jak nowoczesne zadaszenie tarasu, altany, wiaty czy przydomowej szklarni. Coraz większą popularnością w naszym kraju cieszą się tzw. zimowe ogrody – tu również warto skorzystać z właściwości, jakie daje poliwęglan komorowy bądź lity.

Dlaczego zadaszenie tarasu poliwęglanem jest tak użyteczne?

Poliwęglan to materiał niezwykle trwały, cechujący się dużą elastycznością i łatwością w montażu. Płyty z poliwęglanu używane na zewnętrzne zadaszenia będą skutecznie chroniły przed promieniami słonecznymi. Zmienna pogoda, jaka panuje w Polsce, szczególnie w lecie, sprawia, że nietrwałe daszki mogą zostać zniszczone przez grad czy wiatr – żadne anomalia pogodowe nie wpłyną na wygląd i stan techniczny zadaszenia tarasu z gotowych elementów poliwęglanu. Wysoka odporność na mechaniczne uszkodzenia, zarysowania czy uszczerbki sprawia, że materiał ten przetrwa wiele lat, a zadaszenie będzie wyglądało jak nowe. To ogromna zaleta poliwęglanu, która czyni to tworzywo o wiele bardziej wytrzymałym niż szkło czy pleksi.

Jak dbać o zadaszenie tarasu z poliwęglanu?

Poliwęglan komorowy bądź lity nie jest wymagający pod kątem pielęgnacji, więc zadaszenie tarasu poliwęglanem będzie łatwe w utrzymaniu czystości. Niewielkie zabrudzenia wystarczy przeczyścić wodą z delikatnym detergentem (używając gąbki bez ostrej powłoki), a jeśli będzie taka potrzeba, można użyć nawet myjki ciśnieniowej. Oczywiście, wszystkie zabiegi pielęgnacyjne powinno wykonywać się ostrożnie, tak, aby nie zarysować płyt.

Zadaszenie tarasu do samodzielnego montażu. Zrób to sam.

Ogrom satysfakcji, uznanie w oczach rodziny i oczywiście duża oszczędność pieniędzy – tak wiele można zyskać, decydując się na samodzielny montaż zadaszenia tarasu. Poliwęglan w formie elastycznych płyt nie powinien sprawić trudności osobom, które potrafią czytać instrukcje obsługi i mają, choć minimalne doświadczenie w pracach budowlano-remontowych.

Gotowy zestaw do samodzielnego montażu powinien zawierać:

  • płyty z poliwęglanu komorowego,

  • elementy i profile rynnowe,

  • profile aluminiowe,

  • uszczelki oraz środek uszczelniający,

  • elementy łączące, śruby, wkręty,

  • instrukcję montażu.

Samo cięcie płyt powinno wykonywać się za pomocą piły tarczowej lub ręcznej o drobnych oczkach. Do zrobienia otworów najlepiej użyć wiertła do metalów. Pomocny w utrzymaniu czystości będzie odkurzacz do usuwania odłamków i kurzu, a także taśma, która zabezpieczy otwarte kanaliki przed brudem czy owadami.

Ważne, aby uzyskać odpowiedni kąt montażu zadaszenia, który zapewni bezpieczeństwo np. zimą, gdy na daszku będzie zalegał śnieg (pochylenie powinno wynosić nie mniej niż 5 stopni). Podczas prac oraz przechowywania płyt należy zachować szczególną ostrożność i najważniejsze, uważnie czytać zalecenia producenta i instrukcję montażu.

Gdzie można kupić zadaszenie tarasu z gotowych elementów w różnych rozmiarach?

Gotowy zestaw do samodzielnego montażu zadaszenia tarasowego z poliwęglanu kupisz w sklepie PLASTIKOWO, który zajmuje się dystrybucją tworzyw sztucznych o przeznaczeniu budowlanym, reklamowym czy przemysłowym. W sklepie znajdziesz praktyczne porady dotyczące montażu płyt z poliwęglanu, dzięki czemu nowoczesne zadaszenie tarasu będziesz mógł wykonać bez potrzeby zatrudniania fachowca.

ikona podziel się Przekaż dalej