Rozmiar i kształt

Żagiel jest niezwykle ważnym elementem wyposażenia ogrodu, bo daje cień w upalne dni, tworzy przytulne miejsce do wypoczynku lub spotkań towarzyskich, a także sprawia, że przestrzeń nabiera wyjątkowego uroku. Podczas wyboru żagla ogrodowego warto wziąć pod uwagę przede wszystkim jego rozmiar, który będzie zależał od wielkości dostępnej przestrzeni, ale też od indywidualnych preferencji. Kolejna ważna kwestia to kształt żagla, do najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych należą modele prostokątne i trójkątne, które znajdziesz między innymi w ofercie https://www.pokrowceo.pl/pl/c/ZAGLE-PRZECIWSLONECZNE/26. Żagle ogrodowe prostokątne są uniwersalne, zapewniają dużą powierzchnię cienia i idealne komponują się z większością aranżacji ogrodów. Z kolei żagle trójkątne sprawdzą się świetnie w przypadku małych przestrzeni, gdzie konieczne jest skierowanie cienia w konkretne miejsce. Najważniejsze jest to, aby podczas wyboru żagla kierować się nie tylko jego estetyką, ale także funkcjonalnością.

Materiał wykonania żagla ogrodowego

Materiał wykonania żagla ogrodowego będzie decydować o jego wytrzymałości i odporności na warunki atmosferyczne. Dobrze sprawdzą się żagle ogrodowe z tkanin poliestrowych, gdyż są solidne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, promienie UV oraz deszcz. Warto zwrócić uwagę również na to, czy żagiel jest łatwy do utrzymania w czystości, co pozwoli zachować jego estetyczny wygląd przez wiele sezonów. Dlaczego żagiel ogrodowy z poliestru to dobry wybór? Bo jest wodoodporny, nie blaknie na skutek promieni słonecznych, stosunkowo łatwo się go czyści, co więcej możesz mieć pewność, że nawet pod wpływem silnego wiatru nie rozerwie się, ani się nie rozciągnie. 

Konstrukcja i montaż żagla ogrodowego

Jeżeli chcesz, aby Twój żagiel był stabilny i trwały w użytkowaniu, musisz wybrać taki o wytrzymałej konstrukcji. Zwróć uwagę na mocowania, warto, aby były solidne tj. przeszyte mocną nicią i dodatkowo wzmocnione taśmą. Dzięki temu żagiel pozostanie stabilny nawet w przypadku silniejszych podmuchów wiatru. Duże znaczenie ma także jego sposób montażu, który powinien być intuicyjny i szybki, co umożliwi bezproblemowe zakładanie i ściąganie żagla w zależności od potrzeb i warunków pogodowych. Dobrze sprawdzą się systemy z regulowanymi linkami lub automatyczne napinacze, które zapewnią idealne naprężenie żagla. Konstrukcja powinna być wykonana ze stali nierdzewnej lub aluminium, to materiały odporne na różnego rodzaju warunki atmosferyczne. 

Estetyka

Chociaż może się wydawać, że jest to sprawa drugorzędna, estetyka żagla ogrodowego także jest istotna, w końcu musi pasować do aranżacji ogrodu. Na szczęście na rynku obecnie można znaleźć ogromny wybór takich produktów w różnych rozmiarach i kolorach. Elegancko będą prezentować się żagle jednokolorowe w stonowanych kolorach ziemi, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać żagiel o wyrazistym, ciekawym wzorze, który przełamie nudę. W tym wypadku należy kierować się swoim gustem, a także wystrojem otoczenia. 

Wybór żagla ogrodowego może być większym wyzwaniem, niż się wydaje. Wybrany model powinien dobrze harmonizować z otoczeniem ogrodu, musi być też praktyczny w użytkowaniu. Na pewno nie warto decydować się na zakup żagla,  mając na uwadze wyłącznie jego niską cenę, bo powinien być inwestycją na wiele sezonów.

ikona podziel się Przekaż dalej