Żagwin (obrecja) - wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady
Aubrieta cultorum żagwin ogrodowy, obrecja ogrodowa należy do obficie kwitnących roślin okrywowych. Barwne odmiany chętnie sadzone są w ogrodach, gdzie malowniczo prezentują się przy nasłonecznionych ścieżkach, w szczelinach murków skalnych oraz na rabatach. Płożące się pędy tworzą zwarte poduchy o szarozielonych liściach i czteropłatkowych kwiatach, pojawiających się w kwietniu. Żagwin kwitnie niezwykle obficie – drobne kwiaty całkowicie zakrywają szerokie kępy. Przeczytaj, jak wygląda uprawa żagwinu w ogrodzie.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach okrywowych.
Aubrieta cultorum – uprawa żagwinu ogrodowego
Obrecja ogrodowa – sadzenie i pielęgnacja roślin okrywowych
Uprawiane w ogrodzie odmiany żagwinu są mieszańcami powstałymi na skutek krzyżowania się gatunków, pochodzących z Azji i południa Europy. Rośliny najlepiej rozwijają się na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych, w przepuszczalnym i ciepłym podłożu, o zasadowym odczynie pH. Żagwin ogrodowy jest rośliną płożącą, tworzącą poduszeczki szarozielonych owłosionych liści, dorastających do 10 cm wysokości. Od kwietnia do czerwca roślina obficie kwitnie, pokrywając się drobnymi pachnącymi kwiatami, spod których nie widać liści. Czteropłatkowe kwiaty zebrane są w krótkie grona. Obrecja efektownie zadarnia przestrzeń w ogrodzie. Niebieskie, różowe, fioletowe lub purpurowe kwiatuszki ładnie wyglądają w towarzystwie innych bylin – smagliczki, gęsiówki, płomyka szydlastego i ubiorka – które nie wypierają żagwinów z ich siedlisk. Atrakcyjnym tłem dla barwnych bylin są zielone wiosenne krzewy liściaste.
Żagwin ogrodowy - wysiew, rozstawa nasadzeń
- Wysiew nasion przeprowadza się pod osłonami – w lutym i w marcu. Na rozsadniku wysiew można przeprowadzić w kwietniu i w maju, po uprzedniej stratyfikacji. Nasiona żagwinów łatwo kiełkują, nawet po dłuższym czasie przechowywania. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie runianki japońskiej?
- Nasionka pozostawiamy na powierzchni ziemi, by miały dostateczny dostęp do światła. Najlepszym podłożem jest mieszanina torfu z piaskiem, użyta w proporcjach 2:1. Nasiona wykiełkują w glebie, o temperaturze około 18 - 20 stopni Celsjusza. Po wschodzie roślin temperaturę stopniowo redukujemy, do około 15 stopni Celsjusza. Po miesiącu siewki umieszczamy w doniczkach, gdzie mocno się ukorzenią.
- Sadzenie na miejsce stałe w ogrodzie przeprowadzamy w sierpniu i we wrześniu. Rośliny balkonowe najlepiej zasadzić wiosną.
- Właściwa rozstawa dla młodych roślin wynosi 25 cm x 30 cm, ze względu na ich szybkie rozrastanie się. Na 1 km2 powinno przypadać około 9-10 sztuk bylin. Żagwin w skrzynce balkonowej potrzebuje dużo miejsca, więc wymaga nasadzenia w dużych odstępach – np. 2 rośliny w skrzynce.
- Siewki najwcześniej wysiane zakwitną w tym samym roku uprawy, późniejsze wydadzą kwiaty w roku następnym.
- Nie musimy martwić się, czy roślinom mogą zaszkodzić niskie temperatury – żagwin jest mrozoodporny, więc okrycia wymagają jedynie korzenie bylin uprawianych w skrzynkach balkonowych. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach płożących.
Żagwin ogrodowy - pielęgnacja: podlewanie, zwalczanie mszyc, przycinanie
Pielęgnacja żagwinów polega na oszczędnym podlewaniu roślin. Żagwin nie toleruje mokrej ziemi – podlewamy rośliny niewielką ilością wody, zwracając jednak uwagę, by zbyt skąpo podlewane, nie zaczęły więdnąć. Jeśli na roślinie pojawia się niewiele kwiatów, oznacza to, że rośnie w nieodpowiednim podłożu lub na niewłaściwym stanowisku. Pojawiające się mszyce zmywamy silniejszym strumieniem wody lub stosujemy odpowiednie preparaty ekologiczne lub chemiczne. Bylina nie wymaga przycinania – usuwamy jedynie uszkodzone i suche pędy.
Żagwin ogrodowy – wegetatywne rozmnażanie bylin
Popularnym sposobem rozmnażania Aubrieta cultorum jest podział roślin. Żagwin, jak każdą bylinę o płożących pędach, wydającą odrosty i rozłogi, możemy łatwo podzielić. Wykopaną roślinę precyzyjnie dzielimy na części, używając ostrego noża. Dzielenie bylin przeprowadzamy na przedwiośniu, w marcu lub jesienią, we wrześniu. Przeprowadzany zabieg jest okazją do odmłodzenia starszych roślin. Podział wykonujemy raz na 3 lata, mając na uwadze, że dekoracyjna bylina nie lubi przesadzania.
Sadzonki pędowe pobieramy wówczas, gdy zamierzamy uzyskać wiele młodych roślin. Często długie pędy rośliny ukorzenią się same. Wystarczy wówczas ukorzenioną sadzonkę odciąć i zasadzić w wybranym miejscu. W celu pobrania sadzonek, wierzchołki pędów ścinamy, po czym obrywamy dolne liście. Sadzonki umieszczamy w doniczce, do połowy ich wysokości. Podłoże do sadzonkowania może być takie, jak stosowane do wysiewu nasion – 2 części torfu i 1 część piasku. Tak przygotowane sadzonki obficie zraszamy i podlewamy.
Sadzonki w skrzynkach balkonowych umieszczamy w rozstawie 3 cm x 3 cm lub 4 cm x 4 cm. Doniczki powinny mieć średnicę około 5 cm. Pojemniki należy ustawić w zacienionym miejscu. Dla ułatwienia ukorzenienia się sadzonek oraz w celu zabezpieczenia gleby przed wysychaniem, można rośliny okryć folią lub włókniną. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie róż okrywowych?
Obrecja – najciekawsze odmiany efektownej byliny
Żagwin niebieski ‘Variegata’ – jest niską płożącą byliną, tworzącą gęstą darń, pokrytą niebieskofioletowymi drobnymi kwiatami. Ozdobne są również liście, wyróżniające się białymi obrzeżeniami.
Żagwin niebieski ‘Blaumeise’ – dorasta około 15 cm wysokości. Bylina kwitnie od kwietnia do czerwca, wydając mnóstwo gwiazdkowatych kwiatów, o średnicy około 5 cm. Odmiana szybko rośnie – kępy osiągają 80 cm średnicy, po 2 latach uprawy. Po kwitnieniu warto rośliny przyciąć.
Żagwin fioletowy ‘Glacier Blue’ – jest odmianą, dorastającą do 10 cm wysokości. Fioletowe drobne kwiaty w całości pokrywają kępy byliny, tworząc wspaniały pachnący kobierzec, na którym przysiadają motyle i inne owady.
Aubrieta cultorum Axent ‘Burgundy’ – to odmiana o dużych czerwonych kwiatach, z żółtym środkiem. Kępy żagwinów osiągają 40 cm średnicy oraz około 20 cm wysokości. Dekoracyjne zimozielone liście wyróżniają się ząbkowanym obrzeżeniem. Zdobią roślinę przez cały rok. Bylina jest wyjątkowo odporna na wysokie temperatury. Sadzimy ją w rozstawie co 20 cm, ze względu na szerokie rozrastanie się.
Aubrieta cultorum ‘Hamburger Stadtpark’ - żagwin fioletowy, o delikatnych kwiatach. Bylina dorasta do 15 cm wysokości. W kwietniu i w maju obficie kwitnie, tworząc szerokie barwne kępy, o szerokości 60 cm. Oryginalnie prezentuje się na murkach, w ogrodach skalnych i na rabatach. Wspaniałym tłem dla żagwinów są ogrodowe krzewy liściaste. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bylinach ogrodowych.