Własny ogród – dlaczego warto?

Posiadanie własnego ogrodu daje wiele korzyści. To niezwykle atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Możemy odpoczywać, relaksować się, ale także być aktywnym. Własny ogród sprzyja ruchowi. Ćwiczenia, gry i zabawy na zewnątrz pomagają utrzymać kondycję. Podobnie jak wykonywanie różnych prac porządkowych i pielęgnacyjnych.

Co więcej, ogród może dostarczać nam warzywa i owoce, które są zawsze świeże, smaczne i ekologiczne. Sami bowiem decydujemy, czy będziemy stosować chemiczne środki ochrony roślin i nawozy sztuczne. Własnoręcznie wyhodowane plony dają też wiele satysfakcji. Podobnie jak uprawa roślin ozdobnych. Co więcej, kwiaty, byliny i krzewy decydują o względach estetycznych. Zadbany ogród pełni funkcję dekoracyjną. Ponadto jest też doskonałą inwestycją, bowiem podnosi wartość nieruchomości nawet o 20%.

Z drugiej strony własny ogród wymaga regularnego wykonywania szeregu czasochłonnych i wymagających zaangażowania prac. Począwszy od podlewania, nawożenia, usuwania chwastów, walki ze szkodnikami poprzez koszenie trawnika, przycinanie drzew i krzewów, aż po zabiegi porządkowe. Ponadto trzeba mieć podstawy wiedzy na temat ogrodnictwa. Trzeba być tego świadomym, zanim zdecydujemy się na założenie ogrodu. Pracę możemy ułatwić sobie jednak dzięki odpowiednim sprzętom ogrodniczym. Poza tym widok wypielęgnowanego ogrodu czy smak własnych owoców rekompensuje poniesiony trud.

Sprawdź, jak dbać o swój ogród przez cały rok w Kalendarzu ogrodnika Husqvarna

Zacznij od projektu!

Pierwszym krokiem w procesie zakładania ogrodu jest wykonanie projektu. Możemy to zrobić samodzielnie, np. z wykorzystaniem darmowych programów. Inną możliwością jest zlecenie tego zadania profesjonalistom – architektowi krajobrazu lub doświadczonemu ogrodnikowi. Wszystko zależy od możliwości finansowych oraz umiejętności i wiedzy.

Zaplanowanie wszystkich prac i nasadzeń jest bardzo ważne. Dzięki temu unikniemy wielu błędów i rozczarowań. Dobrze zaprojektowana przestrzeń ogrodowa spełni nasze potrzeby i oczekiwania. Warto wiedzieć, że zakładając ogród powinniśmy uwzględnić kilka istotnych kwestii, takich jak:

  • spójność ogrodu z naszym gustem i stylistyką domu,
  • określenie funkcji użytkowych ogrodu np. wyznaczenie stref relaksu, gospodarczej czy miejsca na uprawę warzyw i owoców,
  • określenie naszych możliwości czasowych, umiejętności i wiedzy.
sadzonki młodych roślin w doniczkach
Zakładanie ogrodu – kiedy warto się zdecydować?

Przygotuj podłoże

Ważnym etapem zakładania ogrodu jest przygotowanie gruntu. Teren należy odchwaścić i posprzątać, jeżeli był na nim budowany nowy dom. Odpady takie, jak gruz czy resztki materiałów budowlanych są szkodliwe dla korzeni roślin. Następnie wyrównujemy podłoże, uwzględniają przewidziane w projekcie elementy, np. wykop pod oczko wodne czy usypanie skarpy.

Warto pamiętać, że odpowiednio przygotowana gleba odpowiada w dużej mierze za sukces ogrodniczy. Dlatego trzeba ją spulchnić. Przekopanie działki szpadlem jest męczące i nie przynosi takiego efektu jak użycie glebogryzarki. Kultywator Husqvarna jest niezawodny i solidny – zaprojektowany z myślą o intensywnych wyzwaniach. Przy tym wyróżnia się ergonomiczną konstrukcją, przez co praca jest niemal bezwysiłkowa.

Warto także użyźnić glebę. Jeżeli jest słabej jakości, najlepiej wymieszać podłoże z żyzną ziemią za pomocą glebogryzarki. Często wystarczy jednak nawożenie. Dobrym wyborem są nawozy organiczne, które zawierają dużo próchnicy. Posiada ona cenne składniki mineralne, absorbuje wilgoć (co ma duże znaczenie w przypadku gleb piaszczystych) oraz spulchnia i napowietrza podłoże (polepsza ciężkie gleby gliniaste). Warto zatem zastosować kompost czy obornik. Można także zasilić glebę wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi.

Rozprowadzenie instalacji i wykonanie nawierzchni

Przed posadzeniem roślin należy rozprowadzić w ogrodzie wszelkie instalacje – oświetlenie czy nawodnienie. Nawet jeżeli nie będą jeszcze wykorzystywane. Zarówno przewody elektryczne, jak i rury do transportu wody umieszczane są pod ziemią. Dlatego prace tego typu powinny być wykonane przed nasadzeniami.

Na tym etapie prac wykonuje się także wszelkie ścieżki, drogi, schodki, murki. To elementy równie ważne jak rośliny. Zwłaszcza szlaki komunikacyjne powinny być dobrze przemyślane i umożliwiać swobodne docieranie do każdego zakątka ogrodu. To ułatwia zabiegi pielęgnacyjne i porządkowe.

Nasadzenia roślin

Rośliny sadzi się na samym końcu prac związanych z zakładaniem ogrodu. Warto o tym pamiętać, ponieważ często popełnianym błędem jest wykonanie nasadzeń już na początku. Przy wyborze gatunków roślin należy kierować się takimi kryteriami, jak:

  • wymagania glebowe, stanowiskowe i wodne,
  • odporność na mróz,
  • rozmiary, jakie osiągają,
  • walory dekoracyjne.

Rośliny dobieramy zatem do warunków, a nie kierujemy się wyłącznie ich wyglądem. Warto też dobierać gatunki tak, aby przez cały rok ogród wyglądał atrakcyjnie. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie gatunków zimozielonych i zrzucających liście, a także wybór kwiatów kwitnących w różnych terminach. Ponadto pamiętajmy, aby zachować proporcje i równowagę. Zbyt duża ilość roślin, odmian, kolorów i form wprowadza wrażenie chaosu. Kluczowa jest zasada, by rośliny układały się piętrami w kolejności: trawnik, rośliny jednoroczne i dwuletnie, byliny, krzewy oraz drzewa. Tych ostatnich nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie.

dom z zielonym ogrodem
Zakładanie ogrodu – kiedy warto się zdecydować?

Zakładanie trawnika

Na etapie nasadzeń zakładamy trawnik (z siewu lub z rolki). W tym przypadku także ważne jest dobranie mieszanki traw do warunków stanowiskowych, jak również głównego przeznaczenia murawy. Na przygotowanym wcześniej podłożu wysiewamy nasiona lub rozkładamy rolki. Nasiona równomiernie przysypujemy warstwą ziemi, a następnie wałujemy. Istotne jest także podlewanie nowo założonego trawnika. Po około 2 tyg. nasiona wykiełkują, a po miesiącu trawnik się zazieleni. W przypadku trawy z rolki ukorzenia się w ciągu tygodnia.

Pamiętajmy, że nawet jeżeli już wykonamy projekt, przygotujemy podłoże, posadzimy rośliny i wykonamy inne prace, to nie jest ich koniec. Nowo założony ogród będzie wymagał uwagi niemal przez cały rok. Dlatego warto zaopatrzyć się w ułatwiające pracę sprzęty ogrodowe Husqvarna. Przyda się kosiarka lub robot koszący, glebogryzarka, wertykulator, podkaszarka, pilarka łańcuchowa czy nożyce do żywopłotu.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej