Zakładanie trawnika krok po kroku - metody, porady, etapy, z siewu i z rolki

Zakładanie trawnika można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest tradycyjny wysiew. Druga, szybsza wersja to murawa z rolki. Obie metody łączy praktycznie takie samo przygotowanie terenu. Dopiero końcowe etapy wyglądają inaczej. Warto, więc dowiedzieć się jak wygląda sadzenie trawnika krok po kroku.

Trawnik z siewu i z rolki

Sianie trawy to klasyczna i popularna metoda. W sklepach ogrodniczych można znaleźć różne mieszanki traw. To pozwala na dopasowanie odmian do zastosowania trawnika oraz warunków glebowych. Jeżeli murawa ma reprezentować ogród i służyć do rekreacji najlepiej wybrać gatunki parkowe, ozdobne lub dywanowe. Jeśli zaś trawa będzie mocno eksploatowana to najlepiej wybrać odmiany sportowe. Są one odporne na intensywne użytkowanie i wysokie nasłonecznienie.

Trawnik z siewu jest tanim rozwiązaniem, mieszanki nasion można znaleźć w atrakcyjnej cenie. Jednakże są i wady tego rozwiązania. Po pierwsze trzeba uzbroić się w cierpliwość. Pierwsze widoczne efekty pojawią się po około miesiącu. Nie jest to, więc szybka metoda. Oprócz tego wysiew przeprowadza się w ściśle określonym czasie. Zakładanie trawnika wiosną wykonuje się od połowy kwietnia do czerwca. Drugi, późniejszy termin rozpoczyna się od połowy sierpnia i trwa do października. Warto też dodać, że trawnik z siewu jest podatny na chwasty i choroby roślin.

Zakładanie trawnika z rolki to znacznie szybszy sposób. Gdy teren zostanie odpowiednio przygotowany wystarczy rozwinąć darń i dobrze dopasować. Po odczekaniu dosłownie kilku dni można już korzystać z murawy. Wykonanie trawnika z rolki to dobry pomysł gdyż rośliny są dość odporne na choroby i przymrozki. Najczęściej są to mieszanki ozdobne lub rekreacyjne. Co ciekawe z tej metody można korzystać od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Są też jednak wady. Najpoważniejszą z nich jest cena, rolki są znacznie droższe niż wysiew.

Przygotowanie terenu pod sadzenie trawnika

Po wybraniu metody na sadzenie trawnika można przejść do konkretnych działań. Pierwszą częścią prac jest odpowiednie przygotowanie terenu. Sadzenie trawy z rolki czy też zakładanie trawnika z siewu krok po kroku w zasadzie niczym się nie różni na tym etapie. Wszystko zaczyna się od dokładnego uprzątnięcia podłoża. Dopiero po tym można zabrać się za przekopywanie terenu na głębokość 20-35 cm. Wykonuje się tę czynność szpadlem lub glebogryzarką. W trakcie przekopywania powstają skiby, które trzeba rozluźnić. Wytrząsa się je za pomocą płaskich wideł.

Zakładanie trawnika z siewu krok po kroku obejmuje też usunięcie chwastów. To zadanie jest znacznie prostsze, gdy ziemia jest już przekopana glebogryzarką. Za pomocą wideł lub grabi szybko usunie się wszelkie nieporządne rośliny. Następnie należy przejść do poprawy jakości ziemi. Trawa najbardziej lubi gleby przepuszczalne, próchniczne i wilgotne. Optymalne pH powinno mieścić się w przedziale 5,5-6,5. Zatem ziemie o zwięzłej strukturze trzeba rozluźnić pisakiem oraz torfem. Tymczasem gleby piaszczyste wzbogaca się gliną i wykonuje nawożenie. Służą do tego nawozy organiczne, najlepiej sprawdza się torf, obornik lub kompost.

Gdy ziemia będzie już przygotowana warto rozłożyć na niej siatkę przeciw kretom. Układa się ją na głębokość około 10 cm. Prawidłowe wykonanie trawnika wymaga też wyrównania terenu. Służą do tego klasyczne grabie. W przypadku darni z rolki, podczas profilowania gleby trzeba zadbać o spadki. Mają one odprowadzać wodę w trakcie ulewnego deszczu. Trawnik z siewu nie potrzebuje tego typu zabezpieczeń.

Wraz z zagęszczaniem gruntu, przygotowanie pod zakładanie trawnika wiosną lub jesienią wchodzi w decydującą fazę. Ziemię należy obficie podlać i przeprowadzić wałowanie. Ewentualnie można też odczekać około dwa tygodnie. W tym czasie gleba sama się zagęści. Jeśli ponownie pojawią się chwasty, trzeba je szybko i dokładnie usunąć. Bezpośrednio przed siewem lub rozkładaniem rolek, należy wzruszyć podłoże na głębokość 2-3 cm. Po tym można już rozpocząć właściwe sadzenie trawy.

Wykonanie trawnika – sianie i rozkładanie rolek

Do tej pory opisywane czynności były wspólne dla murawy z rolki i trawnika z siewu. Nie miało też większego znaczenia czy było to zakładanie trawnika wiosną czy jesienią. Teraz jednak pojawią się znaczące różnice. Chodzi tu przede wszystkim o technikę wykonania. To przecież oczywiste, że inaczej wygląda zakładanie trawnika z siewu krok po kroku a inaczej rozkładanie rolek. Na początek warto zająć się klasyczną wersją.

Zakładanie trawnika wiosną poprzez sianie można wykonać ręcznie lub za pomocą siewnika. Jeśli ktoś nie posiada tego urządzenia to pozostaje mu metoda krzyżowa. Najpierw wybrany obszar dzieli się na mniejsze kwadraty. Na każdy sektor należy przeznaczyć taką samą ilość nasion. Następnie trzeba je rozkładać na krzyż. Na początku wysiew wykonuje się w jednym kierunku, wzdłuż terenu. Po rozłożeniu pierwszej partii nasion przechodzi się pod kontem prostym do przedniego kierunku. Gdy sianie dobiegnie końca za pomocą grabi należy przemieszać nasiona z wierzchnią warstwą gleby. Dalej trzeba tylko czekać, bowiem sadzenie trawnika dobiegło końca.

Wykonanie trawnika z rolki jest nieco łatwiejsze. Jeśli teren jest dobrze przygotowany i przeprowadzono nawożenie, rozkładanie zielonego dywanu nie powinno sprawić trudności. Pasy układa się równolegle względem siebie, tak by jeden nie nachodził na drugi. Muszą jednak ściśle do siebie przylegać. Warto też zwrócić uwagę by źdźbła były skierowane w tą samą stronę. Wszelkie postrzępione brzegi można wyrównywać nożem. Gdy pasy znajdą się na swoim miejscu dociska się je delikatnie do podłoża grabiami. Na tym kończy się zakładanie trawnika z rolki.

Zakładanie trawnika z siewu krok po kroku oraz trawa z rolki wymagają sporego nakładu pracy. Konieczne jest uprzątnięcie terenu, przekopanie glebogryzarką na głębokość 20-35 cm. Ważne jest też odchwaszczenie i nawożenie. Dopiero po tych czynnościach przychodzi czas na konkretne sadzenie. Warto jednak trochę się pomęczyć. Efekty odpowiedniej pielęgnacji trawnika będą znakomite i to niezależnie od wybranego rodzaju traw.