Jak i kiedy siać trawę w ogrodzie? Poradnik praktyczny wysiewu trawy
Trawnik sprawia, że w ogrodzie panuje ład i porządek. Stanowi też tło dla drzew, krzewów i kwiatów. Wyznacza miejsca wypoczynku i pracy. Oddziela ponadto poszczególne przestrzenie i tworzy obramowanie dla aranżacji. By stał się ozdobą posesji, niezbędna jest jego staranna pielęgnacja. Pielęgnacja trawnika polega na cyklicznie powtarzanych czynnościach: koszeniu, grabieniu, podlewaniu, areacji, wertykulacji, wypełnianiu, nawożeniu, piaskowaniu, odchwaszczaniu itd. Zanim jednak zaznajomimy się z tego typu pracami, czeka nas zakładanie trawnika, sianie trawy… i tak krok po kroku. A powinniśmy też jeszcze wiedzieć, kiedy siać trawę i jak siać trawę, a nawet jak sadzić trawę… z rolki.
Jeśli interesuje cię temat zakładani trawnika, w tym artykule znajdziesz porady ekspertów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zakładanie trawnika - krok po kroku
Jak przygotować teren krok po kroku?
Miejsce przeznaczone pod wysiew trawy lub układanie gotowego trawnika powinno być starannie oczyszczone z korzeni, kamieni, resztek roślin i wieloletnich chwastów. Warto już jesienią przekopać albo zaorać ziemię pod trawnik na głębokości przynajmniej dwudziestu, a najlepiej czterdziestu - pięćdziesięciu centymetrów i pozostawić w ostrej skibie na zimę, co umożliwi dostęp powietrza oraz wody do korzeni. Zakładanie murawy powinno być ponadto poprzedzone dokładnym wyrównaniem ziemi, by późniejsza pielęgnacja trawnika była uproszczona. Jeśli podłoże w ogrodzie jest zbyt ciężkie, trzeba rozluźnić je piaskiem. A gdy mamy z kolei do czynienia z glebą lekką, należy dodać do niej torfu, obornika lub gliny i wszystko wyrównać.
Rozmyślając o tym, jak przygotować teren pod trawnik, trzeba mieć świadomość, że wiosenne sianie trawy poprzedzamy dokładnym spulchnieniem oraz nawożeniem gleby przygotowanej jeszcze jesienią poprzedniego roku. Możemy zastosować w tym celu organiczny kompost lub obornik albo specjalny mineralny nawóz wieloskładnikowy do trawy. Mieszamy rozsiany nawóz z ziemią i zagrabiamy. Razem z nawozem można dodać pod trawnik również torf lub hydrożel. Potem ziemię dokładnie wyrównujemy grabiami i wałujemy. Na etapie przygotowywania gleby warto też rozłożyć pod murawę specjalne siatki uniemożliwiające przedostanie się kretom i nornicom. Sprawdź także nasze porady, jak i kiedy siać trawę.
Trawa najlepiej rośnie na glebach lekkich i przepuszczalnych oraz bogatych w próchnicę. Najlepiej by gleba miała lekko kwaśny odczyn, o pH 5,5 do 6,5. Jeśli planujemy sianie trawy w ogrodzie pozbawionym uprawnej warstwy, trzeba dokładnie przekopać i oczyścić jałowe podłoże, a następnie nawieźć na nie warstwę dobrej ziemi o grubości około dziesięciu centymetrów. Ziemię należy jeszcze raz przekopać, by zmieszać warstwę jałową z właściwą. W handlu dostępne jest profesjonalne podłoże do trawników na bazie torfu, zasobne w niezbędne składniki pokarmowe. Należy je tylko równomiernie rozprowadzić.
Planując, jak przygotować teren pod trawnik, trzeba wiedzieć, że nie powinien on znajdować się bezpośrednio pod dużymi grupami drzew lub krzewów, ponieważ w miejscach zacienionych darń szybko staje się nierówna i słabo się rozkrzewia. Ponadto niezgrabione na czas opadające liście gniją, zakwaszając glebę i stanowiąc źródło zakażenia patogenami. W miejscach zacienionych i wilgotnych wyrośnie mech. Również sianie trawy na skarpach jest niekorzystne ze względu na brak tam dostatecznej ilości wody. Ponadto pielęgnacja trawnika na skarpie wymaga dużej sprawności fizycznej.
Zakładanie trawnika, czyli kiedy siać trawę?
Kiedy siać trawę? Trawę można wysiewać właściwie w ciągu całego sezonu wegetacyjnego. Tak przynajmniej czytamy na opakowaniach z nasionami. Jednak gdy o tym, kiedy siać trawę radzą eksperci, istnieje między nimi duża różnica zdań. Jedni mówią, że najlepszy termin na sianie trawy to wiosna, a dokładnie kwiecień lub maj. Wówczas w ziemi znajduje się dużo wilgoci i jest już dostatecznie ciepło, co sprzyja kiełkowaniu nasion. Trawa zasiana wiosną ma też później długie miesiące, by rozrosnąć się i wzmocnić, co pomoże jej przetrwać zimę. Natomiast sianie trawy jesienią naraża na ewentualne straty spowodowane wymarznięciem darni, która nie zdąży dobrze się rozkrzewić.
Są też znawcy, którzy na pytanie, kiedy siać trawę, zdecydowanie polecają jesień, a dokładnie wrzesień i październik, gdy jest jeszcze dużo czasu do wystąpienia mrozów. W końcu sezonu nasiona traw dobrze kielują, ponieważ nie zagraża im susza. Jest też grupa fachowców, którzy zapytani o to, kiedy siać trawę, wskazują dyplomatycznie najbardziej optymalny okres… od kwietnia do września. Z kolei na pytanie, kiedy sadzić trawę, zawsze pada odpowiedź: przez cały rok.
A kiedy siać trawę, by przyniosła dobre plony? Oto najprostsza recepta: przede wszystkim w bezwietrzne dni, wiatr potrafi bowiem skutecznie uniemożliwić równomierny wysiew nasion. Warto ponadto wiedzieć, że brzegi trawnika wysiewamy gęściej niż pozostałą część. Sianie trawy powinno odbywać się rzutowo albo przy pomocy siewnika. Bezpośrednio po wysianiu nasion powierzchnię darni trzeba skrupulatnie zagrabić, posuwając się krok po kroku. Następnie trawnik dokładnie ubijamy, najlepiej przy pomocy wałowania. Trawnik musi też być dokładnie podlany. A może zainteresuje cię także mało uciążliwa pielęgnacja trawnika?
Zakładanie trawnika krok po kroku - jak siać trawę i kiedy sadzić trawę?
Mieszanki, czyli jak siać trawę z paczki?
Jaką trawę wybrać na posianie? Planując, jak siać trawę w ogrodzie, trzeba wziąć pod uwagę rodzaj gleby oraz przeznaczenie trawnika, gdyż to głównie do tych elementów będziemy dopasowywać skład mieszanki trawnikowej. Murawa powinna składać się z różnych gatunków traw, dlatego nasiona są zazwyczaj tak przygotowane, by wzajemnie się uzupełniały. Dobór mieszanki na trawnik jest tak samo ważny jak przygotowanie podłoża. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów traw, w tym mieszkanki na trawniki dywanowe, reprezentacyjne, gazonowe (dekoracyjne), albo też często użytkowane rekreacyjne, boiskowe i parkowe. Trzeba jednak wiedzieć, że wybierając mieszankę należy kierować się wyłącznie jej składem, a nie nazwą handlową lub przeznaczeniem określonym na opakowaniu, gdyż nie zawsze odzwierciedla ono rzeczywisty stan rzeczy.
W składzie mieszanki na trawniki reprezentacyjne powinna znaleźć się kostrzewa czerwona i kostrzewa owcza. Na trawnik rekreacyjny poleca się z kolei mieszankę z przewagą życicy trwałej i wiechliny łąkowej. Na niezbyt użytkowany trawnik z siewu eksperci rekomendują mieszanki złożone z kostrzewy czerwonej (do 45%), życicy trwałej (do 45%) i wiechliny łąkowej (nie więcej niż 15%). W mieszance tej może znaleźć się też dodatkowo kostrzewa owcza, mietlica pospolita, mietlica psia i mietlica rozłogowa. Ich udział procentowy nie powinien jednak przekraczać 15%.
Jak siać trawę na różne trawniki? Wysiew trawy na trawnik dywanowy albo reprezentacyjny daje efekt wyłącznie dekoracyjny, bowiem trawników dywanowych nie użytkuje się depcząc. Taki trawnik kosi się systematycznie co kilka dni, bardzo nisko, ale siew trawy odbywa się podobnie jak w przypadku pozostałych rodzajów murawy. Trawniki reprezentacyjne urozmaica się czasami paskami, kratką lub innymi wzorami, które powstają na skutek koszenia kosiarką z wałkiem, raz w jedną, raz w drugą stronę. Z kolei sianie trawy na trawniki parkowe, rekreacyjne czy boiskowe ma na celu przeznaczenie jej do intensywnego deptania. Trawniki tego typu kosimy na wysokości czterech do pięciu centymetrów.
Dobre rady, czyli jak siać trawę?
Jak siać trawę? Warto bardzo dokładnie czytać instrukcje na opakowaniu i dostosować do nich poszczególne czynności. Przede wszystkim powinniśmy wcześniej dokładnie obliczyć powierzchnię zasiewu, by nabyć odpowiednią ilość trawy. Kupując nasiona warto też uwzględnić nieduży ich zapas na ewentualne dosiewanie. Trzeba wiedzieć, że nasiona różnych gatunków mają różne rozmiary, dlatego należy co jakiś czas je przemieszać, by mieszanka była jednorodna. Nasiona można też połączyć delikatnie z piaskiem, by ich wysiew był bardziej równomierny. Jeśli kupiliśmy nasiona w kilku mniejszych opakowaniach, należy je wszystkie zmieszać. Unikniemy wówczas powstania na trawniku plam wynikłych z przewagi któregoś gatunku.
Trawy nigdy nie siejemy w rzędach. Jeśli więc nie w rzędach, to jak siać trawę? Podstawowa technika wysiewu nasion polega na ręcznym lub mechanicznym jej rozrzucaniu na krzyż, w ilości na metr kwadratowy zalecanej przez producenta. Całość porcji dzielimy wówczas na dwie równe części i najpierw pierwszą równomiernie rozrzucamy w jednym kierunku. Natomiast drugą część rozsypujemy chodząc prostopadle do poprzedniego kierunku. Można też siać trawę z wykorzystaniem ręcznego siewnika lub wykorzystać siewnik do nawozu, jeśli posiada regulację wielkości nasion. Wysiane nasiona delikatnie zagrabiamy na głębokość jednego, dwóch lub trzech centymetrów i walcujemy. Walec przetaczamy w dwóch kierunkach, w celu uzyskania zwartej powierzchni. Trawnik trzeba później mocno podlać słabym strumieniem wody, aby nie wypłukać delikatnych nasionek. Więcej informacji na temat trawnika i jego pielęgnacji zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.
Podlewamy murawę systematycznie przez pierwsze tygodnie. Nie wolno bowiem dopuścić do przesuszenia młodych wschodów, gdyż są bardzo wrażliwe i szybko giną. Ziemia powinna być wilgotna na głębokości od dziesięciu do piętnastu centymetrów. Kiełkowanie trwa od jednego do dwóch - trzech tygodni. Kiedy po kilku tygodniach pojawi się ¾ źdźbeł trawy, murawę nawozimy wieloskładnikowym nawozem do trawy. Po dziewięciu tygodniach warto dodatkowo zastosować nawóz azotowy. Pierwsze koszenie przeprowadzamy, gdy trawa ma wysokość około dziesięciu centymetrów. Kosimy wówczas na wysokości pięciu - sześciu centymetrów.
Zakładanie trawnika krok po kroku, czyli kiedy sadzić trawę z rolki?
Kiedy sadzić trawę z rolki?
Jeśli nie trawnik z siewu, to co? Trawnik z rolki powstaje bardzo szybko, zazwyczaj w jeden - dwa dni. Nie trzeba też czekać długo na efekt, ponieważ jest on natychmiastowy. A kiedy sadzić trawę z rolki? Trawa z rolki dostępna jest przez cały sezon wegetacyjny. Zatem możemy sadzić trawę przez cały sezon - od marca do października, a nawet zimą. Kiedy sadzić trawę, by najlepiej rosła? Najbardziej optymalny termin to jesień. Temperatura jest wówczas dość stabilna i niezbyt wysoka. Jesienią często pada deszcz i łatwo jest utrzymać wilgoć w podłożu. Trawa powinna dobrze się ukorzenić przed nadejściem mrozów.
Sadzenie trawy z rolki powinno mieć miejsce przy suchej pogodzie, inaczej podłoże będzie się zapadać. Trawa z rolki przeznaczona do sprzedaży rośnie bezpośrednio w gruncie i jest wycinana specjalnymi maszynami albo też uprawiana na cienkiej warstwie torfu ułożonego na folii. Delikatniejsza jest trawa hodowana na folii, ale ma za to lepszy system korzeniowy i dlatego lepiej się przyjmuje. Trawa wycinana z gruntu potrzebuje więcej czasu na ukorzenienie się, ponieważ jej korzenie są w trakcie wycinania skrócone o połowę. Wybierając rolki samodzielnie trzeba dokładnie je obejrzeć, zwracając uwagę na kolor, fakturę, grubość, obecność chwastów i szkodników oraz czy na spodniej stronie płatu jest dużo białych korzeni. Kiedy sadzić trawę, którą wybraliśmy? Zrolowana darń nie nadaje się do przechowywania, dlatego powinna być położona już w dniu dostawy. Jeśli powierzchnię pod trawnik zasilimy nawozem wieloskładnikowym, murawa szybciej się ukorzeni. Szczegółowe porady na temat trawnika z rolki znajdziesz w tym artykule.
Zakładanie trawnika z rolki krok po kroku
Jak przygotować teren pod gotowy trawnik? Odpowiedź jest prosta: tak samo jak pod murawę z siewu. Układanie trawy z rolki zaczynamy od dokładnego wymierzenia terenu oraz wytyczenia powierzchni. Potem rozciągamy równolegle do brzegu naprężony sznurek, wzdłuż którego sadzimy pierwszy pas darni. Rolki trawy rozwijamy jak dywan, a ich końce układamy naprzemiennie. Drugi pas zestawiamy z pierwszym w taki sposób, jak cegły w murze, a następne podobnie. Każdą część murawy rozwijamy i przykładamy ściśle do podłoża i do siebie, ubijając drewnianym młotkiem, ubijakiem lub chodząc po desce. Wystające części darni odcinamy szpadlem albo ostrym nożem. Narażone na przysychanie brzegi obsypujemy ziemią. Ziemią wypełniamy też szpary między pasami darni. Warto też zadbać o to, by źdźbła na całej powierzchni murawy były skierowane w jedną stronę.
Po ułożeniu darń wałuje się w dwóch kierunkach, dzięki czemu otrzymamy zwartą powierzchnię, a korzenie dobrze przylgną do podłoża. Darń można wałować codziennie przez kilka dni. Nowo założony trawnik wymaga dużej ilości wody - od dziesięciu do piętnastu litrów na metr kwadratowy darni. Najlepiej użyć w tym celu zraszacza wahadłowego i nawadniać co dwa - trzy dni rano, kiedy jeszcze słońce nie zagraża cieniutkim źdźbłom trawy. Gdy trawnik zacznie rosnąć, podlewanie można ograniczyć. Po jakimś czasie murawa będzie w pełni samowystarczalna.
O tym, jak ważny jest dla nas trawnik świadczy fakt, że każde sto metrów kwadratowych murawy produkuje w ciągu roku tyle tlenu, ile potrzeba do życia dziesięciu osobom. Ponadto trawa ma jeszcze inne naturalne właściwości: wyłapuje kurz, podnosi wilgotność powietrza i zmniejsza hałas. Zielony kawałek murawy w ogrodzie uspokaja też organizm i wycisza nerwy. Biorąc pod uwagę powyższe cechy, warto pokusić się o zakładanie trawnika tam, gdzie tylko jest to możliwe. O tym, jak i kiedy sadzić trawę albo kiedy wysiać ją z nasion, decydują głównie warunki atmosferyczne. Do prawidłowego rozwoju trawnik potrzebuje światła, wody, składników pokarmowych i powietrza w podłożu oraz regularnego koszenia. Trzeba więc pamiętać, że tylko staranna pielęgnacja trawnika przyniesie głęboką barwą i soczystą murawę.
Literatura:
- Adamska I., Trawnik czy łąka? „Działkowiec” 2017 nr 10, s. 23-25.
- Adamska I., Trawnik okiełznany. „Działkowiec” 2011 nr 11, s. 47-49.
- Bąbelewski P., Wysiewamy trawnik krok po kroku. „Mój Piękny Ogród” 2016 nr 9, s. 74-75.
- Domańska J., Trawnik od podstaw. „Przepis na Ogród” 2014 nr 4, s. 30-31.
- Frąckowiak P., Jakie trawy na trawnik? „Działkowiec” 2011 nr 3, s. 16.
- Mazik M., Zakładamy murawę. „Sezon w Ogrodzie” 2017 nr 2, s. 10-11.
- Trawnik. Warszawa [brak roku wydania].
- Trawniki. Zielone serca ogrodu. „Mój Piękny Ogród” 2017 nr 5, s. 30-31.
- Wybór nasion to podstawa. „Sezon w Ogrodzie” 2017 nr 2, s. 8-9.
- Zakładanie murawy… „Mój Piękny Ogród” 2017 nr 5, s. 32.