Najlepszy przepis na zalewę

Zalewa do ogórków kiszonych

Domowe ogórki kiszone na zimę smakują naprawdę wybornie, zwłaszcza gdy robią je nasze mamy czy babcie. Ogórki kiszone – podobnie zresztą jak ogórki małosolne – wcale nie tak trudno przyrządzić jednak… samemu! Jeżeli chcesz je przyrządzić, konieczne będzie również poznanie pewnego sekretu kiszenia – a jest to zaprawianie ogórków kiszonych.

Lista składników

  • ogórki gruntowe
  • czosnek polski
  • koper z łodygą
  • świeży chrzan
  • sól kamienna do przetworów

Przepisy na ogórki kiszone są znane niemal wszystkim Polakom. Bez nich większość z nas nie wyobraża sobie obiadu bądź pajdy… chleba ze smalcem! Jednak żeby ogórek był jędrny, aromatyczny i dobrze ukiszony musi zostać przygotowana pod niego zalewa do ogórków kiszonych. Sprawdź także ten artykuł z porównaniem ogórków kiszonych i kwaszonych.

Przepis na zalewę i ogórki – sposób przygotowania

  1. Umyj ogórki i ułóż je pionowo w słojach – muszą być umyte i suche. Obierz czosnek i chrzan, a do każdego litrowego słoja włóż po 3 ząbki czosnku, kawałek chrzanu oraz koper z łodygą.
  2. Teraz najważniejsze – zalewa! Zagotuj w tym celu odpowiednią ilość wody do każdego słoika. Zastanawiasz się, ile soli powinno wylądować w słoiku? Otóż, musisz wsypać sól do swoich przetworów wyłącznie w proporcji 1:1!
  3. Wlej wrzątek do przygotowanych słojów oraz szybko je zakręć. Zalewa do ogórków kiszonych musi całkowicie pokrywać warzywa. Dopilnuj, żeby zakrętka i krawędź w słoikach były suche.
  4. Ogórki kiszone w słojach przykryj kocem i pozostaw na ok. 12 godzin w ciemnym oraz chłodnym miejscu – dzięki temu na pewno dobrze się zawekują.

Zalewa – o czym pamiętać?

Właściwie obojętnie jaką zalewę przygotowujesz – czy to pod ogórki konserwowe, ogórki małosolne bądź kiszone – musisz pamiętać, żeby umieszczać je w nowych słoikach oraz z nowymi wieczkami! Zakrętki nie mogą być ani przerdzewiałe, ani powyginane – inaczej zalewa do ogórków kiszonych może stracić swoje właściwości i smak. Z kolei dobierane do przetworów ogórki muszą być świeże, średniej wielkości i niczym nie pryskane – dlatego zamiast szklarniowych poleca się stosowanie ogórków gruntowych! Może wyglądają mniej efektownie, ale na pewno jest w nich mniej substancji chemicznych.

Ogórki do kiszenia w słoiku i zalewa do ogórków kiszonych oraz przepis na zalewę i porady, jak zrobić ogórki kiszone
Zalewa do ogórków kiszonych – sprawdzone przepisy na zalewę krok po kroku

Jak zrobić ogórki kiszone?

Zalety zalewy po kiszonych

Kiszenie jest zdecydowanie jedną z najstarszych metod konserwowania żywności. Kiszone ogórki mogą stać się przysmakiem zjadanym saute, ale też często lądują w wodzie jako składnik zupy ogórkowej! Zaprawianie ogórków kiszonych, świadomość proporcji (np. ile soli lub ile chrzanu dodać na jeden słoik) oraz zjadanie przetworów to jedno, ale co dzieje się w wodą, która zostanie po zjedzonych przetworach? Cóż, najlepiej będzie ją po prostu… wypić! Sprawdź także ten artykuł z przepisami na ogórki kiszone.

Zaprawa do ogórków kiszonych jest tak samo ważna, jak warzywa. Woda po „kiszonych” ma niemal tyle samo wartości i właściwości odżywczych, jak ogórki – a zawarte tam bakterie mogą skutecznie ochronić przed wieloma infekcjami! Dlatego warto nauczyć się przyrządzać ogórki kiszone na zimę i… wykorzystywać zalewę!

Lista składników

  • jasnozielone ogórki gruntowe
  • kwiaty kopru
  • gorczyca, czosnek
  • korzeń chrzanu
  • składniki na zalewę: 1 l wrzącej wody, 1 łyżeczka tartego chrzanu (czubata), 1,5 łyżki soli

Przed rozpoczęciem przygotowywania ogórków koniecznie umyj słoiki (najlepiej litrowe), następnie wyparz je i odwróć do góry dnem tak, aby mogły się osuszyć.

Ogórki kiszone – sposób przygotowania

  1. Włóż w gotowe słoiki kwiaty kopru, kilka ząbków czosnku, łyżeczkę gorczycy i kawałki chrzanu, a także ułóż w nich słoiki (blisko siebie).
  2. Zagotuj w garnku wodę, dodaj chrzan i sól, a następnie dokładnie wymieszaj. Zalej ogórki wrzącą zalewą.
  3. Delikatnie zakręć słoje i odstaw na ok. 4 dni w chłodne miejsce – idealnie, gdy będzie to spiżarnia bądź piwnica. Tak zrobione ogórki będą twarde, chrupiące oraz… niezwykle smaczne! Sprawdź także ten artykuł z przepisami na ogórki krokodylki.

Zalewa do ogórków kiszonych i jej „magiczne” właściwości

Przede wszystkim, zalewa nadaje ogórkom orzeźwiający i lekko kwaskowaty smak – jednocześnie pozytywnie wpływając tym sposobem na nasze… jelita! Woda po ogórkach może obniżyć pH, co stworzy idealne wręcz warunki do rozwoju mikroflory jelitowej – a więc usunie zbędne produkty przemiany materii, przekształci prowitaminy w witaminy, wzmocni odporność oraz zredukuje pojawiające się wzdęcia. Właśnie takie właściwości zalewy wpływają na usprawnienie się perystaltyki jelita grubego, a to zmniejsza ryzyko pojawienia się raka jelita grubego!

Dobre jest także picie wody po ogórkach kiszonych jako wspomaganie po kuracji antybiotykowej. Zalewa pomaga w tym przypadku przywrócić zaburzenia mikroflory jelitowej i prawidłowe działanie przewodu pokarmowego. Zatem ruszaj do kuchni i… bierz się do kiszenia ogórków!

ikona podziel się Przekaż dalej