Zanokcica – kilka uwag o rodzaju

Paproć zanokcica to ogromny rodzaj różnych gatunków, które łączy jedno – są bardzo atrakcyjne. Nie wszystkie dobrze sprawiają się w uprawie domowej, niestety często towarzyszą im choroby i mają bardzo duże wymagania. Jednakże kilku przedstawicieli świetnie sprawdzi się nawet dla początkujących amatorów ogrodnictwa. W ogrodzie uprawiana jest zanokcica skalna, w domu pojawia się wiele gatunków. Najbardziej popularna jest zanokcica gniazdowa. Na dodatek to zdecydowanie najbardziej atrakcyjna kuzynka z całej tej rodziny.

Zanokcica gniazdowa swoją nazwę zawdzięcza pokrojowi. Wytwarza jedną rozetę liści, wszystkie wyrastają z podziemnego kłącza. Rozchodzą się promieniście, są dość sztywne i mocno wzniesione. Mają ciekawy, jasnozielony kolor, dzięki czemu prezentują się bardzo atrakcyjnie – są żywe i błyszczące. Ich największą ozdobą jest lekkie pofałdowanie brzegów. Paproć nie kwitnie. Na spodzie liści pojawiają się drobne zarodniki. Są czarne i maleńkie, można z nich samodzielnie wyhodować zanokcicę, chociaż ten kwiat doniczkowy kiełkuje i rozwija się bardzo powoli.

Asplenium gniazdowe w uprawie


Zanokcica gniazdowa ma niewielkie wymagania w stosunku do swoich kuzynek. Jednakże należy zapewnić jej odpowiednie stanowisko, by dobrze się rozwijała. Roślina pochodzi z tropików i nie można o tym zapomnieć, szukając dla niej odpowiedniego miejsca. Przede wszystkim musi mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę, czyli powyżej 18 stopni Celsjusza. Tak naprawdę to dobra wiadomość – zimą nie trzeba szukać dla niej specjalnego miejsca, wystarczy przestawić ją do nieco chłodniejszego pokoju.

Paprotka lubi mieć „ciepłe nogi”, bardzo dobrze będzie się rozwijać na podłodze, pod którą jest zamontowane ogrzewanie podłogowe. Można także znaleźć dla niej oddaloną od okna półkę. Lubi półcień, nie znosi za to bezpośredniego nasłonecznienia – intensywne promienie słoneczne mogą pozostawić oparzenia i ślady na liściach. Roślina może być uprawiana w standardowej ziemi do kwiatów doniczkowych. Potrzebuje dobrego drenażu, dlatego na dnie doniczki należy umieścić warstwę keramzytu albo perlitu. Trzeba utrzymywać stale niskie pH podłoża, co można uzyskać przez stosowanie odpowiednich nawozów.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Zanokcica – kwiat uwielbiający wilgoć

Ten kwiat doniczkowy w zasadzie nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Należy jednakże pamiętać o bardzo regularnym podlewaniu. Pochodząca z wilgotnych lasów zanokcica musi mieć zawsze wilgotne podłoże, lubi także wilgotne powietrze.

Zanokcica w domu bardzo ładnie się prezentuje. Chociaż pielęgnacja jest wymagaja, rośliny się pięknie prezentuje, więc warto ją kupić.
Zanokcica - paproć często wybierana do domu - uprawa, pielęgnacja, porady

Z tego względu podlewa się ją nawet co drugi, trzeci dzień niewielkimi dawkami wody. Należy pilnować, by ziemia nie była zanadto wysuszona – to najczęstsza przyczyna zapadania na choroby. Jednakże nadmiar płynu z podstawki trzeba bezzwłocznie wylewać, ponieważ delikatne korzenie zanokcicy szybko gniją. Warto także obficie zraszać roślinę, zwłaszcza w ciepłe dni.

Pielęgnacja zanokcicy krok po kroku

Kwiat poza tym nie ma dużych wymagań. Jeśli jednak chcesz, by dobrze się rozwijał, należy go nawozić w okresie intensywnego wzrostu (czyli zazwyczaj od kwietnia do września). Używaj raczej słabych nawozów mineralnych, najlepiej uniwersalnych do roślin doniczkowych lub dedykowanych dla paproci. Nawóz warto rozcieńczyć wodą. Można także stosować preparaty utrzymujące kwaśne pH podłoża.

Roślina wymaga także przesadzania. Zanokcicę gniazdową przesadza się co 2-3 lata. Należy wymienić ziemię i umieścić roślinę w doniczce większej tylko o jeden rozmiar. Warto wiedzieć, że asplenium rozwija się tylko w ciasnej doniczce, w zbyt obszernej w pierwszej kolejności rosną korzenie, więc nie będziesz mógł liczyć na przyrosty atrakcyjnych liści.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny