Zaprawy i weki na zimę - zbiór najlepszych przepisów na przetwory w słoikach

Przetwory w słoikach oferują wiele zalet. Po pierwsze mają długi termin przydatności do spożycia. W większości stanowią źródło witamin i minerałów tak potrzebnych w czasie zimy. Wiele z nich to praktycznie gotowe dania, które można zjeść w domu lub zabrać na wyjazd. Wszystkie wymienione walory sprawiają, że warto samodzielnie przygotowywać zaprawy. Najciekawsze przepisy znajdują się na naszej stronie. Za to poniżej przedstawiamy ich krótki przegląd.

Słoiki pełne smaku

Nasz przegląd rozpoczniemy od pewnego wyjaśnienie. Otóż weki to charakterystyczne słoiki ze szklanym wieczkiem i gumką. Jeszcze w latach 70 XX wieku były powszechnie wykorzystywane. W kolejnej dekadzie wyparły je słoiki typu twist off a obecnie wracają do łask. Interesującym nas słowem określa się również różnego rodzaju przetwory trafiające do słoików. Podstawą są wersje z owoców czyli dżemy, powidła, konfitury i soki. Kolejna grupę tworzą zakonserwowane warzywa. Należą do niej na przykład kiszone ogórki, papryka czy cukinia. W niejednej spiżarni ważne miejsce zajmują grzyby marynowane. Do słoików trafiają też potrawy jak leczo, sałatki a nawet dania mięsne.

Najlepsze zaprawy to te przygotowywane samodzielnie. Do wykonania wersji owocowych najlepiej wykorzystać plony z przydomowego ogrodu lub działki. Kiedy przychodzi na to odpowiedni termin? Odpowiedzi na to pytanie udziela sama natura i jej sezonowe dary. Za pierwsze przetwory na zimę można zabrać się już w czerwcu. Jeśli są uprawiane, to wtedy właśnie zaczynają się zbiory truskawek. W kolejnych miesiącach dojrzewają wiśnie, jabłka, gruszki, śliwki. Zdecydowanie warto sięgnąć również po maliny, porzeczki, agrest. W zasadzie da się wykorzystać wszystkie jadalne owoce rosnące w naszym klimacie.

Bez wątpienia do najpopularniejszych przetworów owocowych należą konfitury i dżemy. Różnią się przede wszystkim sposobem przygotowania. Pierwsze z wymienionych powstają z całych owoców lub połówek. Łączy się je z gęstym syropem na bazie cukru. Tymczasem drzemy wykonuje się z pokrojonych lub rozgotowanych owoców. Gotuje się je na wolnym ogniu a gdy puszczą sok dodaje się cukier. To oczywiście tylko skrócona instrukcja. Pełne przepisy na konfitury i drzemy znajdują się na naszej stronie. Podobnie jak receptury na powidła, soki i kompoty.

Marynowane warzywa i obiady wekowane

Weki warzywne również warto przygotowywać z sezonowych zbiorów. W lipcu pojawia się fasolka szparagowa i cukinia. Późniejsze miesiące stoją pod znakiem pomidorów, papryki, dyni. Ciekawostką jest fakt, że z ogórków można korzystać przez cały sezon. Ważne jest to, że wymienione warzywa i więcej gatunków można wykorzystać na różne sposoby. Na przykład z pomidorów przygotowuje się takie zaprawy jak przeciery, sosy czy domowy keczup. Stanowią doskonałą bazę zup czy innych potraw. Nie ma w nich żadnych konserwantów i sztucznych barwników. Wiadomo więc, że są nie tylko smaczne ale też i zdrowe.

Wielu osobom kiszenie kojarzy się wyłącznie z ogórkami. Warto jednak wiedzieć, że w ten sposób można konserwować również inne warzywa. Niepowtarzalnym smakiem odznacza się kiszona papryka, cukinia, buraczki, pomidory a nawet rzodkiewka i niektóre owoce. Zawsze podstawą zalewy jest woda, sól oraz zestaw przypraw. Wraz z kiszonkami warto przygotować warzywa marynowane. Tu bazą, oczywiście poza wybranym surowcem, jest marynata. Jej trzon stanowi ocet, sól, cukier i woda. Po szczegółowe receptury zapraszamy do innych artykułów na naszej stronie.

Wiele zalet oferują też obiady wekowane. Są to gotowe potrawy, które zazwyczaj wystarczy tylko podgrzać. Można zjeść je w domu lub zabrać na wyjazd. Jednym z dań idealnie nadającym się do zawekowania jest leczo. Popularnością cieszy się też fasolka po bretońsku lub szparagowa. Nie można tez zapominać o różnego rodzaju sałatkach. Klasyką jest wersja z cukinii, papryki lub cukinii i ogórków. W sałatce mogą znaleźć się również pomidory, cebula i marchewka. Wszystko to marynowane w occie. To oczywiście tylko garść przykładów. Znacznie więcej informacji znajduje się w naszych artykułach.

Mięsne potrawy do wekowania

Wspomnieliśmy już przetworach z owoców i warzyw. Do tego zestawu trzeba dodać jeszcze grzyby. One również znakomicie nadają się do marynowania. Jednakże najpierw należy je obrać i obgotować. Po tym przygotowuje się dobrze już znaną zalewę. Znaną dlatego, że składa się z octu, soli, cukru i wody. Pozostałe przyprawy dobiera się według uznania. W ten sposób wydłuża się przydatność do spożycia opieniek, borowików, rydzów, kurek czy maślaków. Są znakomitym dodatkiem do potraw mięsnych, sosów i zup.

Zaprawy z owoców, warzyw i grzybów to nadal nie koniec możliwości. Ostatnią są bowiem mięsne potrawy do wekowania. Przeważnie są to różnego rodzaju pasztety, mielonki i kiełbasy domowe. Warto też zainteresować się innymi wariantami. Popularnością cieszą się takie dania jak boczek marynowany, wekowane pulpety, duszona łopatka. Opcji do wyboru jest bardzo dużo. W tym artykule przytoczyliśmy jedynie kilka przykładów. Znacznie więcej informacji, w tym szczegółowe przepisy, znajduje się na naszej stronie.