Zaraza ziemniaczana - objawy

Zaraza ziemniaka występująca na ziemniakach i pomidorach jest spowodowana obecnością organizmów grzybopodobnych Phytophthora indestans. Choroba grzybowa, jak szara pleśń przyczynia się do sporych strat w plantacjach, wynoszących nawet 25%. Choroby pomidorów i ziemniaków objawia się poprzez pojawianie się na liściach plam. Początkowo przybierają one żółtawy odcień, by z czasem przebarwić się na brunatny kolor. Po spodniej części liści pojawia się biały nalot. W późniejszej fazie zaraza ziemniaka objawia się marszczeniem i usychaniem zarażonych liści.

Następnie możemy zauważyć na łodygach identyczne plamy. Chociaż czasami zdarza się, że na łodygach wcześniej pojawią się pierwsze objawy choroby pomidorów i ziemniaków, a dopiero później na liściach. Na ziemniakach i pomidorach, które jeszcze niedojrzały, jesteśmy w stanie zauważyć przebarwienia, uwypuklające również powierzchnię na owocach. Z czasem zaczynają one coraz bardziej twardnieć, aż w końcu zaraza ziemniaczana objawia się występowaniem części gnilnych na owocach. Ostatecznie Phytophthora infestans objawia się zgniciem ziemniaków i pomidorów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chorobach winogron?

Zaraza ziemniaczana – przyczyny

Głównym źródłem rozprzestrzeniania się patogenu grzybopodobnego Phytophthora infestans, są resztki roślinne, które zimują na podłożu. Sprzyjającymi czynnikami są również odpowiednie warunki atmosferyczne. Zaraza ziemniaczana najczęściej występuje przy wysokiej wilgotności powierza, a także temperaturze poniżej 20 stopni Celsjusza. Dlatego choroby pomidorów i ziemniaków najczęściej występują po długookresowych deszczach. Obserwuje się, że choroby ziemniaka największe natężenie zyskuje w lipcu i sierpniu.

Bardzo często przez początkujących hodowców, zaraza ziemniaka mylona jest z szarą pleśnią. Rzeczywiście szara pleśń na początku może objawiać się w bardzo podobny sposób. Jednak później możemy zauważyć spore różnice. Szara pleśń objawia się występowaniem szarego nalotu, podczas gdy owoce pomidorów i ziemniaków po prostu gniją. Poza tym szara pleśń, jak i również patogeny Phytophthora indestans posiadają bardzo zbliżone podłoże. Występowanie szarej pleśni jest znacznie większe przy wysokich temperaturach. Sprawdź także ten artykuł o uprawie batatów.

Zaraza ziemniaka - środki ochrony

Ochronne środki na zarazę ziemniaka możemy podzielić na profilaktyczne, jak i również związane ze zwalczaniem istniejącej już choroby. Aby uniknąć choroby ziemniaka, należy sadzić wyłącznie zdrowe ziemniaki. Przy ich sadzeniu, należy pamiętać o wysokiej warstwie ziemi. Wtedy ochrona bulw będzie jeszcze wyższa. Choroby pomidorów często są spowodowane bliską obecnością zainfekowanych upraw ziemniaków. Dlatego należy koniecznie pamiętać o stosownej odległości między dwiema uprawami.

Jeżeli chodzi o naturalne środki ochrony roślin, to warto decydować się na odmiany pomidorów i ziemniaków, które nie wyróżniają się długim okresem wegetacyjnym. Dzięki temu warzywa są w niższym stopniu narażone na niesprzyjające warunki, a w ostateczności na pojawienie się choroby ziemniaka. Ochrona plantacji obejmuje także odpowiednie zbiory. Powinny one następować w czasie suchych i słonecznych dniach. Widząc pierwsze objawy zarazy na łodygach lub liściach, należy jak najszybciej zareagować. Zwalczanie domowymi sposobami, poprzez ręczne usuwanie zarażonych części roślin, jest możliwe przy niewielkich uprawach. Natomiast na obszernych plantacjach należy zastosować odpowiednie środki na zarazę ziemniaka. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chorobach agrestu i ich zwalczaniu?

Zaraza ziemniaczana na warzywach
Zaraza ziemniaczana – przyczyny, występowanie, zwalczanie krok po kroku

Pojawia się zatem pytanie, czym opryskać warzywa, by zapobiec występowaniu na łodygach, liściach i owocach patogenu grzybopodobnego. Oczywiście do wyboru mamy komercyjne środki ochrony, jak i również ekologiczne preparaty. Chcąc się dowiedzieć czym pryskać ziemniaki oraz pomidory, by skutecznie uniknąć chemicznych preparatów, najlepiej sprawdzą się Grevit lub też Biosept. Są to preparaty, które powstały na podstawie wyciągu z grejpfruta. Jednak nie należy spodziewać się ich wysokiej skuteczności, gdy zaraza ziemniaka występuje w zaawansowanym stadium. Ponieważ wtedy należy jak najszybciej usunąć wszystkie sadzonki, a następnie spalić.

Zwalczanie zarazy ziemniaczanej środkami chemicznymi - czym opryskać?

Na polskich uprawach popularne jest zwalczanie chorób grzybowych na ziemniakach i pomidorach, przy użyciu środków chemicznych. Najlepsza ochrona pod tym względem nastąpi, jeżeli zastosujemy fungicydy. Wtedy będziemy wiedzieli, czym opryskać nasze uprawy. Popularne i polecane środki ochrony roślin są produkowane przez firmę Syngenta Carial Star. Są to środki na zarazę ziemniaka, które nie tylko skutecznie usuwają patogen grzybopodobny, ale również zwiększa się ochrona upraw przed innymi chorobami. Do popularnych środków zaliczają się także Miedzian, czy też Amistar.

Zanim weźmiemy się za zwalczanie zarazy ziemniaczanej, należy wiedzieć nie tylko, czym opryskać uprawy, ale również w jaki sposób należy tego dokonać. Ponieważ choroby ziemniaka często wymagają kilkukrotnego oprysku. Środki na zarazę ziemniaka posiadają odpowiednie informacje na temat proporcji przy przygotowaniu mieszanki, jak i też odnośnie zachowania karencji. Czasami przy bardziej odpornych zarazach na ziemniakach zaleca się stosowanie kilku preparatów. Jednak nie mogą one być stosowane jednocześnie, ale z zachowaniem odpowiednich odstępów czasowych. Sprawdź także ten artykuł o mączniaku prawdziwym i rzekomym.

Przy domowych uprawach trzeba regularnie sprawdzać, czy nie pojawiły się pierwsze objawy świadczące o pojawieniu się zarazy ziemniaczanej, ponieważ wtedy należy szybko zainterweniować. Nie zawsze opryski okażą się skuteczne, kiedy roślina w dużej mierze została już zainfekowana. Dlatego zaleca się stosowanie środków ochronnych, które wykorzystuje się jeszcze przed posadzeniem pomidorów i ziemniaków. Trzeba się liczyć również z tym, że na niektóre preparaty patogen grzybopodobny zyskał odpowiednią odporność, dlatego pewne środki mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

ikona podziel się Przekaż dalej