Herbata z dziurawca

Nieocenionym bogactwem dobroczynnych właściwości dysponuje herbata z dziurawca. Przygotowywana jest bezpośrednio z ziela dziurawca zwyczajnego. Najpierw zbiera się ziele dziurawca w okresie kwitnienia rośliny, a następnie suszy się je w ciemnym i przewiewnym miejscu. Regularne popijanie takiej herbatki niesie za sobą ogrom korzyści.

Dziurawiec do picia posiada pozytywny wpływ na cały organizm. Niesamowite bogactwo składników sprawia, że herbatka działa wszechstronnie na nasze dobre zdrowie. Według badań medycyny naturalnej dziurawiec działa uspokajająco oraz znacznie poprawia nastrój.

Wykorzystywany jest niemal w każdej postaci. Nie tylko leki na bazie dziurawca są bardzo znane. Wszelkie napary i herbata z dziurawca także cieszą się niemałą popularnością. Co więcej, dziurawiec do picia w formie herbaty kosztuje zaledwie 2 zł-4 zł i można go nabyć w każdej aptece lub sklepie zielarskim. A może zainteresują cię także inne rośliny lecznicze?

Zastosowanie dziurawca i właściwości lecznicze

Wszystkich właściwości dziurawca nie sposób jest wymienić. Chociaż najpopularniejsze jest zastosowanie ziela w medycynie. W aptekach możemy spotkać tabletki na bazie zioła, herbatki, napary oraz dziurawiec w kapsułkach. Popularny jest też olej z rośliny, który stosuje się do robienia okładów. Działa przeciwzapalnie i skutecznie goi. Możliwości wykorzystania tej cennej rośliny jest wiele, ponieważ leczenie z użyciem dziurawca od wieków pozostaje bardzo powszechne.

Medycyna naturalna wskazuje skuteczne zastosowanie dziurawca przede wszystkim na depresję. Właściwości rośliny pod tym kątem zostały wnikliwie przebadane. Wszelkie stany depresyjne i lękowe, dziurawiec potrafi naprawdę skutecznie łagodzić poprzez działanie uspokajające. Mało tego, doskonale wspomaga pamięć oraz poprawia koncentrację.

Właściwości lecznicze na tym się jednak nie kończą. Leki z dziurawca mają działanie rozkurczowe, wspomagają pracę wątroby i nerek, dobrze oddziałują na układ pokarmowy oraz rozszerzają naczynia krwionośne. Ponadto zioło posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, a także oczyszcza cały organizm i odmładza. Sprawdź także więcej ziół i roślin leczniczych.

Zastosowanie dziurawca jest bardzo szerokie. Roślina ma bardzo dużo właściwości leczniczych. Herbata z dziurawca nadaje się do leczenia wielu schorzeń
Zastosowanie dziurawca - herbata, leczenie, właściwości lecznicze

Inne korzyści z dziurawca

Poza obszarem medycyny, dziurawiec wykorzystywany jest również w kosmetyce, do robienia nalewek oraz jako element dekoracyjny. Branża kosmetyczna stosuje wyciąg z dziurawca, który stanowi dodatek wielu kremów i emulsji. Zioło działa ściągająco i bakteriobójczo. Należy jednak pamiętać, że stosując krem z dziurawca, nie powinno się wychodzić na słońce. Grozi to poparzeniem lub zaczerwienieniem skóry.

Nalewki to napoje, które posiadają wielu zwolenników. Specyfik z dziurawca wykonuje się z zebranych liści, pąków oraz kwiatów rośliny. Wyciąg zalecany jest dla osób, które cierpią na depresję. Powinno się spożywać 2 łyżeczki w ciągu dnia, połączone z połową szklanki wody lub mleka. Należy uważać jedynie na wzmożoną wrażliwość skóry względem promieni słonecznych. A może zainteresują cię także przepisy na nalewki o właściwościach zdrowotnych?

Ziele dziurawca ma również właściwości dekoracyjne. Piękne, intensywnie żółte kwiaty w połączeniu z długimi, zielonymi łodygami, tworzą ładną ozdobę. Bukiety pomieszane z innymi polnymi kwiatami z pewnością stworzą urokliwą, bardzo naturalną kompozycję.

Ziele dziurawca – kilka słów o roślinie i jej uprawie

Dziurawiec występuje w Polsce jako jedna z pospolitych roślin kwitnących na łąkach. Zdarza się, że niektórzy uznają dziurawiec za chwast. Ciekawostką jest fakt, że krowy wypasające się na łące po zjedzeniu zioła, dają zielone mleko, które nie nadaje się potem do spożycia. Dziurawiec osiąga wysokość ok. 30-80 cm. Kwiaty są barwy żółtej o średnicy ok. 1 – 1,5 cm. Okres kwitnienia przypada na czerwiec – sierpień. Roślina zwykle rośnie dziko na łąkach. Lubi stanowiska słoneczne.

Ziele dziurawca nie wykazuje wygórowanych wymagań co do gleby. Wystarczy, że ziemia jest przepuszczalna i w miarę żyzna. Roślina występująca w klimacie umiarkowanym (jak np. w Polsce) jest w pełni mrozoodporna. Rozmnażanie dziurawca wykonuje się z nasion, pozyskiwanych po okresie kwitnienia, czyli we wrześniu. Można posadzić go w ogrodzie, dzięki czemu będziemy mieć „lek” na wyciągnięcie ręki.

Jak widać, dziurawiec ma mnóstwo dobroczynnych właściwości. Działa uspokajająco, łagodzi stany nerwowe, depresje, dobrze wpływa na układ pokarmowy, a co więcej poprawia pamięć i koncentrację. Tabletki oraz dziurawiec w kapsułkach to najczęstsze produkty farmaceutyczne, stosowane w leczeniu. Oczywiście nie można zapominać, że leczenie, w którym regularnie pita jest herbata z dziurawca, również jest bardzo skuteczne.

ikona podziel się Przekaż dalej