Kwiat zatrwian w ogrodzie - kilka podstawowych informacji na jego temat

Zatrwian - skąd pochodzi ta bylina


Zatrwian - Limonium jest rodzajem kwiatów, pochodzących z rodziny ołownicowatych, czyli zawciągowatych - Plumbaginaceae. Rodzaj ten składa się z około 120-150 gatunków roślin, z których większość występuje w pasie, który przebiega od Wysp Kanaryjskich, przez śródziemnomorską Europę i Afrykę, aż do Azji, a dokładniej Tajwanu i Japonii.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie rośliny z tego rodzaju rosną naturalnie właśnie na tym terenie. Otóż niektóre z nich występują naturalnie w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Australii oraz południowej Afryce. Jak widać, obszar występowania różnych gatunków i odmian zatrwianów jest bardzo szeroki.

Jeśli planujemy uprawę zatrwianów, powinniśmy pamiętać o tym, że są to byliny owadopylne, których uprawa nie należy do najtrudniejszych, głównie dlatego, że są one odporne na wiele czynników zewnętrznych. Dość dużo gatunków zatrwianów wykazuje odporność na zasolenie gleby i może rosnąć nawet na solniskach, a także brzegach mórz i słonych jezior. Co więcej, praktycznie wszystkie zatrwiany są tolerancyjne co do suchego klimatu i słabych gleb.

Zatrwian wieloletni - czym charakteryzują się te kwiaty w ogrodzie

Decydując się na zakup sadzonek lub nasion tego kwiatu, z reguły najważniejszym czynnikiem, który popchnie nas do zakupu, jest wygląd kwiatów. Dlatego warto dowiedzieć się, co jest charakterystyczne dla morfologii roślin tego rodzaju i w jaki sposób mogą stać się one elementem ozdobnym w naszym ogrodzie.

Zacznijmy od tego, że zatrwiany to z reguły byliny, które dorastają do 10-70 cm wysokości. Możemy jednak spotkać się również z tym, że zatrwian będzie rośliną jednoroczną lub krzewem, który dorasta do 1 m wysokości. Jest to jednak dość rzadko spotykane i dotyczy roślin szczególnie z Wysp Kanaryjskich.

Łodyga zatrwianów bardzo często jest oskrzydlona, a liście grupują się na niej w rozetę. Pojedyncze liście dorastają do 1-30 cm długości przy 0,5-10 cm szerokości. Charakterystyczne jest również to, że z reguły są one skórzaste. Z kolei jednonasienne owoce zamknięte są w papierzastym, ale trwałym kielichu.

Najważniejszym elementem u zatrwianów wieloletnich, są ich bardzo drobne, osiągające 4-10 mm pięciopłatkowe kwiaty. Mogą wybarwiać się one na różne kolory, w zależności od gatunku i odmiany zatrwianu. Zazwyczaj są one różowe, fioletowe lub purpurowe, ale niektóre gatunki mają kwiaty w barwach żółtych i białych, co jest dość rzadko spotykane. Ciekawe jest to, że zebrane są one w małych kłosach na rozgałęzieniach łodygi po kilka.

Znane gatunki i odmiany zatrwianu

Zatrwian tatarski - charakterystyka

Zatrwiany tatarskie - Goniolimon tataricum, tak jak i inne zatrwiany, należą do rodziny ołownicowatych - Plumbaginaceae. Gatunek ten jest byliną, która rośnie naturalnie w Azji, Afryce Północnej, ale i Europie. Pokrój zatrwianu tatarskiego jest kępiasty, ale wzniesiony, a jego wysokość może osiągnąć około 40 cm. Liście tej rośliny są lancetowate lub łopatkowate i długie. Kwiaty Goniolimon tataricum są białe i zebrane w atrakcyjne wiechy. Pojawiają się one na roślinie od VI do IX.

Warto wiedzieć, jak przebiega uprawa i pielęgnacja tych kwiatów. Otóż najważniejsze jest to, by zapewnić im ciepłe i słoneczne stanowisko o przepuszczalnym, bogatym w wapń i składniki pokarmowe podłożu. Warto wiedzieć, że jeśli tereny są za bardzo mokre, wtedy szybko zaatakować mogą choroby grzybowe.

Nasiona wysiewamy na rozsadnik w IV, natomiast sadzonki do gruntu wysadza się dopiero pod koniec lata. Pamiętajmy o regularnym, ale umiarkowanym nawożeniu nawozami organicznymi, dzięki którym rozwój rośliny będzie przebiegał prawidłowo, a barwa kwiatów będzie bardziej intensywna.

Kwiat zatrwian tatarski i inne odmiany, jak Kwiat zatrwian i jego odmiany, jak zatrwian wrębny, zatrwian szerokolistny oraz ich uprawa i pielęgnacja
Zatrwian - piękny kwiat - odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady

Zatrwian wrębny - co warto o nim wiedzieć

Kolejnym bardzo popularnym w uprawie zatrwianem, jest zatrwian wrębny - Limonium sinuatum, który jest rośliną jednoroczną z rodziny ołownicowatych - Plumbaginaceae. Zatrwian wrębny naturalnie rośnie on w obszarach południowej Europy, północnej Afryki oraz na Wyspach Kanaryjskich.

Cechami charakterystycznymi zatrwianów wrębnych jest to, że przy swoim rozetowym i wzniesionym pokroju, dorastają do około 30-60 cm wysokości. Ich liście są pierzasto-klapowe, a na ich powierzchni możemy dostrzec szorstkie owłosienie. Ta roślina ma małe kwiaty zebrane w atrakcyjne wiechy, które wybarwiają się na kolor biały, żółty, czerwony, różowy, fioletowy i niebieski. Kwiaty możemy zaobserwować w okresie VII-IX.

Jeśli chodzi o to, jak wygląda uprawa i pielęgnacja rośliny, należy pamiętać o wybraniu dla niej słonecznego stanowiska oraz umiarkowanie suchej, żyznej i przepuszczalnej gleby. Nasiona wysiewamy już w III w inspekcie, natomiast sadzonki wysadzamy do gruntu od drugiej połowy V w rozstawie 30 × 30 cm. Pamiętajmy, że ten zatrwian wrębny jest wrażliwy na przymrozki. Już na koniec wiosny i na początku lata możemy przystąpić do nawożenia zatrwianu nawozami mineralnymi. Pamiętajmy również o odchwaszczaniu.

Które kwiaty zasługują jeszcze na uwagę

Zatrwian szerokolistny - co zyskamy, kupując jego sadzonki

Następny zatrwian wieloletni to zatrwian szerokolistny - Limonium latifolium, pochodzący z południowo-wschodniej Europy i tak jak inne zatrwiany, należy do rodziny ołownicowatych - Plumbaginaceae. Jest to roślina, która nie jest aż tak często prowadzona w uprawie, jak zatrwian wrębny, natomiast ma również swój urok.

Charakterystyczne dla zatrwianów szerokolistnych jest to, że z ich krótkiego i grubego kłącza wyrastają skrócone pędy. Liście tworzą rozetki i są eliptyczno-podługowate. Nad liśćmi zauważymy silnie rozgałęzione pędy, które tworzą piramidalne wiechy o barwach niebieskich i jasnofioletowych. Kwitnienie odbywa się w VII i VIII.

Zatrwian szerokolistny wysadzany jest na miejsce stałe w rozstawie 60-70 × 25-30 cm. Może być on rozmnażany przez nasiona i sadzonki korzeniowe. Rośliny te sadzone są bardzo często w ogrodach przydomowych na rabatach, ale wykorzystywane są również do suchych bukietów. Pamiętajmy o tym, że ten gatunek wymaga słonecznego stanowiska o żyznej, wapiennej i przepuszczalnej glebie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie zatrwiana szerokolistnego.

Zatrwian Suworowa - bardzo atrakcyjny letni kwiat

Zatrwian Suworowa - Limonium Suworowii to kolejny zatrwian, który wykorzystywany jest do uprawy w naszym kraju. Nie jest to jednak jeden z wielu wieloletnich zatrwianów, ponieważ jest to jednoroczna roślina, która również pochodzi z rodziny ołownicowatych - Plumbaginaceae.

Roślina wyrasta do 60-80 cm wysokości i charakteryzuje się bardzo dekoracyjnymi kwiatami o barwie karminowo-różowej. Kwiaty zebrane są w kłosy, osiągające 20-40 cm długości. Kwiat ten nadaje się do obsadzenia na rabaty, ale jest też doskonały do suchych bukietów i jako kwiat cięty.

Zatrwian rozmnażany jest przez wysiew nasion od III do IV do zimnego inspektu. Można też wysiewać wprost do gruntu w V. Jeśli zatrwian sadzimy na miejsce stałe, musimy zachować rozstawę 20 × 30 cm. Ważne jest, by zapewnić roślinom stanowisko słoneczne i przepuszczalną, wapienną glebę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny