Nieco zapomniany zatrwian szerokolistny (Limonium latifolium)

Zatrwian szerokolistny to kwiat letni, zwracający uwagę swoimi pięknymi kwiatostanami w kolorze białym, zahaczającym o jasnoniebieski lub fioletowy. To niezwykła bylina, pochodząca z Europy południowo-wschodniej. Dobrze radzi sobie ze spadkami temperatur i polskimi mrozami, więc można uprawiać ją w ogrodzie bez obaw, że przemarznie.

Zatrwian szerokolistny nie jest szczególnie popularny, niestety. Jest to bardzo piękny kwiat, który robi niezwykłe wrażenie w ogrodzie. Składa się jakby z pięter – na samym dole znajduje się gęsta warstwa dużych, skórzastych liści, powyżej są nagie łodygi, a na samym szczycie są bardzo gęste kwiatostany. Każdy kwiat tworzy źdźbło – wiechę złożoną z otwartych dużych kwiatuszków w dzwonkowatym kształcie. Wiechy są piramidalne, w podstawie mają kilka rozgałęzień, dlatego obfitość kwitnienia jest niewiarygodna. Przepiękne kwiaty utrzymują się przez cały okres letni – od czerwca do końca sierpnia.

Zatrwian szerokolistny Limonium latifolium a inne zatrwiany

Ta bylina to tylko jeden z wielu przedstawicieli rodzaju zatrwian. Limonium latifolium, zatrwian szerokolistny, wyróżnia się z nich wszystkich szerszymi liśćmi na dole rozety, jednakże większość gatunków jest do siebie dość podobna. Najbardziej popularny jest zatrwian wrębny Limonium sinuatum, chociaż jest podatny na działanie czynników zewnętrznych i patogenów grzybowych. Ma jednak wiele ciekawych odmian, jest niezwykle barwny (biały, różowy, pomarańczowy, żółty, niebieski, czerwony, fioletowy…), a przy tym kwiaty są nieco większe, więc ładnie się prezentuje.

Co ciekawe pod nazwą „zatrwian” można znaleźć także zatrwian tatarski, który zasadniczo do tej rodziny nie należy. Jest jednak bardzo podobny, a jego łacińska nazwa nie ma polskiego odpowiednika i po prostu się nie przyjęła w naszym kraju. Goniolimon tataricum, zatrwian tatarski, ma typowe kwiaty – drobne kwiatuszki składające się w ciekawą wiechę. Z reguły są białe lub lekko fioletowe. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach ogrodowych.

Nasiona i sadzonki zatrwianu

Nasiona zatrwianu można kupić w wielu sklepach ogrodniczych, zwłaszcza w tych prowadzących sprzedaż online. Często występuje tam jako zatrwian wieloletni. Nasiona są bardzo drobne – 1000 sztuk waży około 1 g, co oznacza, że najczęściej sprzedawane są w paczuszkach 100-200 nasion po 0,1-0,2 g. Cena opakowania waha się w granicach 2-3 zł.

Roślina jest mrozoodporna, ale raczej uprawia się ją przez przygotowanie rozsad. W kwietniu wysiewa się nasiona na rozsadniku, a sadzonki o wysokości około 10 cm sadzi się na stałe miejsce w sierpniu. Zatrwian szerokolistny przetrwa zimę i zacznie kwitnąć dopiero w kolejnym roku. Zatrwian wieloletni powinien być sadzony w rozstawie 25-30 x 30 cm.

Limonium latifolium - uprawa zatrwianu w ogrodzie

Zatrwian szerokolistny nie ma większych wymagań. Nie lubi ziem zwartych, mokrych i przemarzających – na nich nie zawsze przetrwa zimę. Jednak na każdym innym podłożu tak naprawdę będzie się rozwijał. Ceni sobie słoneczne stanowiska – na nich ma najwięcej słońca i ciepła i najpiękniej kwitnie.

Lubi ziemię próchniczą i zasobną w składniki odżywcze, więc warto pomyśleć o zasileniu jej nawozem mineralnym granulowanym lub obornikiem tuż przed posadzeniem. Zatrwian dobrze radzi sobie na podłożu suchym lub umiarkowanie wilgotnym. Może być sadzony na większych rabatach, łąkach kwietnych, w ogrodach naturalistycznych i w stylu śródziemnomorskim. Dobrym towarzystwem są dla niego rośliny o ozdobnych liściach, szałwia czy lawenda.

Pielęgnacja zatrwianu krok po kroku

Pielęgnacja zatrwianu nie jest szczególnie skomplikowana. Ta bylina dobrze znosi niezbyt dogodne warunki uprawy. W upalne dni oczywiście należy pamiętać o jej podlewaniu, ale poza tym dobrze znosi suszę.

Jedyne, o czym nie można zapomnieć to nawożenie. Do obfitego kwitnienia zatrwian potrzebuje dość dużo składników odżywczych, zarówno marko- jaki i mikroelementów – azotu, fosforu, potasu, magnezu i siarki. Wystarczy jednak regularnie (3 razy w sezonie lub co dwa tygodnie, w zależności od rodzaju preparatu) stosować środek uniwersalny do roślin kwitnących ogrodowych. Cena nawozu to najczęściej 10-15 zł za 1 kg granulatu lub za 1 litr płynnego koncentratu do rozprowadzenia w wodzie, co wystarczy na cały sezon.

Zatrwiany są dość podatne na choroby grzybowe. I chociaż zatrwian szerokolistny jest mniej chorowity niż wrębny, na wszelki wypadek warto stosować fungicydy prewencyjne, by nie zarażać innych roślin, na przykład warzyw w pobliskim ogrodzie. Jeśli nie chcesz stosować chemii, możesz postawić na domowe środki na bazie pokrzyw.

ikona podziel się Przekaż dalej