Zatrwian tatarski (Goniolimon tataricum) – kilka słów o gatunku

Chociaż wygląda podobnie, jak zatrwian szerokolistny lub zatrwian wrębny, zasadniczo zatrwianem nie jest. Należy do rodziny Goniolimon,  która nie ma polskiego odpowiednika nazwy. Jednak sam wygląd rośliny przypomina inne zatrwiany. Jest to ozdobna bylina, która osiąga około 40 cm wysokości. Mrozoodporność sprawia, że dobrze sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych. Zresztą roślina pochodzi z chłodniejszych części Afryki, Kaukazu i Europy południowo-wschodniej, więc jest naprawdę bardzo odporna na chłód i niesprzyjające warunki pogodowe.

Zatrwian jest uprawiany jako roślina ozdobna, ponieważ naprawdę jest niezwykle atrakcyjny. Pięknie wygląda od czerwca do września, kiedy na rozecie długich łodyg pojawiają się bardzo liczne, drobne kwiatuszki. Z reguły mają różowy, jasnofioletowy lub biały kolor. Zatrwian tatarski zdobi nie tylko rabaty czy ogrody skalne, można uprawiać go także na kwiat cięty. Bywa wykorzystywany do wiązanek, wieńców i bukietów. A ponieważ rzadko zrzuca kwiaty, ładnie się zasusza i jest ciekawym elementem suchych kompozycji.

Nasiona zatrwiana tatarskiego


Tak jak zatrwian szerokolistny, tatarski może być uprawiany z nasion bezpośrednio, wysiewa się je od kwietnia do maja. Można jednakże także przygotować rozsadę – nasiona wysiać do inspektu i przesadzić na stałe miejsce sadzonki wielkości kilkunastu centymetrów, najczęściej w sierpniu lub wrześniu. Jest to lepsze rozwiązanie, ponieważ zatrwian potrzebuje sporej przestrzeni i łatwiej zapewnić mu ją wysadzając sadzonki. Roślina zakwita dopiero w drugim roku uprawy.

Nasiona są bardzo tanie. Cena opakowania zawierającego około 100 nasion to w sklepach internetowych 2,8 zł. W sklepach stacjonarnych cena nasion będzie z reguły wyższa o kilkadziesiąt groszy. Zatrwian jest sprzedawany wyłącznie w takich dużych paczkach, ponieważ jego nasiona są leciutkie – 100 sztuk to waga około 0,1 g! Szukasz więcej informacji o wysiewie? Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o nasionach różnych roślin.

Uprawa zatrwiana tatarskiego – wymagania

Uprawa zatrwiana tatarskiego nie jest szczególnie trudna, zwłaszcza że roślina ma bardzo małe wymagania. Nie lubi tylko nadmiernie mokrych i zwięzłych podłoży, w innych glebach urośnie. Żeby jednak pięknie i obficie kwitł, potrzebuje żyznej i przepuszczalnej gleby. Powinna być umiarkowanie sucha i ciepła. Ważna jest także zasobność w składniki odżywcze, dlatego przed sadzeniem należy wmieszać w podłoże dawkę nawozu mineralnego lub naturalnego.

Najlepszym miejscem pod uprawę jest słoneczne stanowisko. Zatrwian tatarski lubi słońce i ciepło, ale zimą nie przemarza. Potrzebuje rozstawy mniej więcej 25 x 30 cm, ale dobrze sprawdzi się na rabacie czy w ogrodzie, w otoczeniu innych roślin. Należy jednak uważać, ponieważ bywa ekspansywny.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Zatrwian tatarski (Goniolimon tataricum) – pielęgnacja

Uprawa zatrwiana nie jest trudna i mogą podjąć się jej także osoby, które mają mniejsze doświadczenie z ogrodnictwem. Tak naprawdę nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, dobrze radzi sobie także z suszą, więc podlewanie nie jest obligatoryjne. Warto oczywiście o nim pamiętać w bardzo upalne dni, ale poza tym zatrwian naprawdę sobie poradzi.

Ta wyjątkowa roślina jednak bardzo obficie kwitnie. Jeśli chcesz utrzymać intensywne kwitnienie, warto zasilać ją małymi dawkami nawozów mineralnych. Dobrze sprawdzą się uniwersalne preparaty do roślin ogrodowych i kwitnących. Niestety zatrwian tatarski jest dość podatny na działanie patogenów grzybowych. Warto stosować prewencyjne środki ochrony roślin, a jeśli chcesz ich uniknąć, możesz wykorzystać naturalne wyciągi z pokrzyw.

Rośliny dobrze wytrzymują chłód i zimowe śniegi, dlatego nie trzeba ich szczególnie pielęgnować na zimę. Można je przykryć. Nie warto ich przycinać – kwiaty pojawiają się tylko na pędach zeszłorocznych, więc przycięcie spowoduje, że roślina nie zakwitnie w kolejnym roku.

Zastosowanie zatrwianu tatarskiego

O ile zatrwian wrębny swoimi pełnymi przepychu kwiatami pasuje niemalże do każdego ogrodu, o tyle zatrwian tatarski jest mniej powszechny. Duże kępy, które potrzebują przestrzeni dobrze sprawdzają się jako solitery. Można pomyśleć także o sadzeniu ich na łąkach kwietnych, ale warto wiedzieć, że nie każda roślina lubi jego sąsiedztwo.

Zatrwian tatarski wspaniale komponuje się z podobnymi roślinami – szałwią, lawendą, kocimiętką. Za jego pomocą można stworzyć w ogrodzie romantyczne zakątki. Pasuje także do ogrodów w stylu śródziemnomorskim i do ogrodów skalnych. Jest idealny na szczyt skalnika. Ponieważ jego kwiaty długo wytrzymują po ścięciu, warto wykorzystać go do bukietów i ozdobić kwitnącymi gałązkami dom.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny