Zatrwian wrębny - skąd pochodzi ten kwiat

Rodzina ołownicowatych - co warto o niej wiedzieć

Zatrwian wrębny - Limonium sinuatum, tak samo, jak i zatrwian tatarski - Goniolimon tataricum oraz zatrwian szerokolistny - Limonium latifolium, należy do rodziny ołownicowatych - Plumbaginaceae, nazywanej jeszcze nie tak dawno rodziną zawciągowatych.

Do rodziny tej należy 27 rodzajów, w tym rodzaj zatrwian- Limonium, z którego pochodzą zatrwiany szerokolistne, wrębne i zatrwiany tatarskie. W obrębie tych wszystkich gatunków wyróżnionych jest ponad 800 gatunków roślin. Rośliny bardzo licznie występują w obszarze śródziemnomorskim, ale są również rozprzestrzenione po całej kuli ziemskiej.

Warto wiedzieć, że rośliny z tej rodziny mogą być lianami, krzewami, bylinami, a także roślinami jednorocznymi. Ich liście są pojedyncze, całobrzegie i nie mają przylistków. Charakterystyczne dla tych roślin jest również to, że na pędzie układają się skrętolegle. Nie możemy tutaj zapomnieć o kwiatach, które są obupłciowe i zebrane w skrętki i wierzchotki, które tworzą kłosy, wiechy, grona oraz główki. Owocem tych roślin jest zazwyczaj jednonasienny orzeszek w trwałym kielichu, który nie pęka. Bardzo rzadko możemy spotkać się z tym, by była to torebka lub niełupka.

Zatrwian wrębny - podstawowe informacje o roślinie

Zatrwian wrębny - Limonium sinuatumjest byliną, choć w naszym kraju uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Jest on jednym z wielu przedstawicieli zatrwianów i jednym z trzech najbardziej znanych i najczęściej uprawianych zatrwianów w naszym kraju. Tu właśnie nastaje pytanie, dlaczego jest tak bardzo popularny?

Kwiat, jakim jest zatrwian wrębny, pochodzący z okolic Morza Śródziemnego cieszy się ogromnym potencjałem wśród ogrodników profesjonalnych, ale także wśród amatorów. Kwiat ten nie jest bardzo wymagający, a przy zachowaniu kilku niezbędnych dla jego rozwoju zasad uprawy, będziemy mogli cieszyć się jego pięknym wyglądem przez długi okres.

Właśnie z tego powodu jest ona bardzo polecany wszystkim, nawet osobom, które zajmują się florystyką i wykonują bukiety. Ponadto wygląda on bardzo atrakcyjnie w kompozycji z innymi roślinami. Dodatkowo cena nasion zatrwianu, tak samo, jak i samych sadzonek, nie jest tak wysoka w porównaniu do cen innych kwiatów i krzewów ozdobnych. Jeśli szukasz innych odmian tej rośliny, sprawdź także artykuł o uprawie zatrwiana tatarskiego.

Czym charakteryzuje się zatrwian wrębny

Zdecydowanie najważniejszą kwestią, dla której kupowany jest ten letni kwiat, jest to, jak on prezentuje się w ogrodzie, w bukietach lub donicach. Kwestia wizualna stanowi zawsze najważniejszą rolę przy wyborze kwiatów ozdobnych. Zazwyczaj dopiero później bierzemy pod uwagę to, jakie wymagania mają rośliny i czy będą one odpowiednie do naszych ogrodów.

Kwiat, jakim jest zatrwian wrębny, może stać się bardzo atrakcyjną rośliną nie tylko w naszym ogrodzie. Jego pędy są bardzo silne, sztywne, a w górnej części rozgałęzione. To właśnie na nich wyrastają lancetowate liście o klapowanych i falistych brzegach. Nie zapominajmy jednak o liściach, z których tworzy się rozeta. Są one szorstkoowłosione i pierzastoklapowane. To właśnie z tej rozety wyrastają 40-70 cm pędy kwiatostanowe.

Zatrwian wrębny w czasie kwitnienia, a także zatrwian tatarski i zatrwian szerokolistny, ich uprawa i pielęgnacja
Zatrwian wrębny - charakterystyka, sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Nie można tutaj jednak nie wspomnieć o najbardziej atrakcyjnym elemencie, jakim są kwiaty zatrwianów. Pojedyncze kwiatki zebrane są w jednostronne kłosy, które możemy zaobserwować na roślinie już od VI aż do jesieni. Ciekawe jest to, że w momencie zakwitania zatrwianów następuje równocześnie rozwijanie się pięciopłatkowych, białych kwiatków oraz kielichowatych niebieskich kwiatków. Jeśli jesteśmy zainteresowani tym, jakie są one w dotyku, powinniśmy wiedzieć, że w bardzo dużym stopniu przypominają bibułę.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Zatrwiany - uprawa i pielęgnacja kwiatów

Zatrwian wrębny - o czym wiedzieć w trakcie uprawy i pielęgnacji

Jeśli chcemy, by zatrwian wrębny wyrósł w naszym ogrodzie i zdobił go swoimi niewielkimi, ale bardzo dekoracyjnymi kwiatkami, powinniśmy dowiedzieć się, jak ma przebiegać prawidłowa uprawa tych kwiatów. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się pięknym efektem kwiatów.

Pierwsze, na co musimy zwrócić uwagę, jeszcze przed zakupem nasion zatrwianu, jest to, jaka gleba będzie najlepsza pod jego uprawę i czy jesteśmy w stanie mu to zapewnić. Dlatego wybierajmy stanowiska nasłonecznione, na których znajdą się przepuszczalne, wapienne i piaszczysto-gliniaste gleby. Warto jednak pamiętać, by stanowisko nie było zbyt wilgotne, bo może dojść do gnicia korzeni i pojawienia się chorób grzybowych.

Zatrwiany tego gatunku rozmnażane są już od III do IV. Wtedy przeprowadza się wysiew nasion do ciepłego inspektu. Siewki pikujemy w odległości 5 × 6 cm. Już w połowie V możemy pomyśleć nad sadzeniem zatrwianu na miejsce stałe w rozstawie 25-30 cm × 30-40 cm.

Ważnym elementem pielęgnacyjnym oprócz regularnego, ale umiarkowanego podlewania jest przycinanie roślin. Rośliny przycinamy bardzo nisko nad ziemią w momencie, gdy pędy kwiatostanowe przestaną już kwitnąć, a kwiaty przekwitną. Wtedy roślina się bardziej rozkrzewia i wydaje ładniejsze kwiaty.

Gdzie może być stosowany ten letni kwiat i jakie są jego odmiany

Zatrwiany są bardzo atrakcyjnymi roślinami, stosowanymi na jednogatunkowych lub wielogatunkowych rabatach w ogrodach przydomowych, parkach, skwerach czy zieleńcach. Bardzo dobrze łączą się one z innymi roślinami, tworząc ciekawe kompozycje wysokościowe i kolorystyczne.

Niewiele jednak osób wie o tym, że zatrwian jest używany we florystyce. Właśnie z niego bardzo często robi się suche bukiety. Może on być jednym z najważniejszych elementów bądź jedynie elementem dodatkowym, który ma dodać w naszym bukiecie odpowiednich efektów wizualnych.

Jeśli chcemy stworzyć rabatę z zatrwianów w różnych kolorach, warto sięgnąć po jego odmiany, które różnią się wybarwieniem kwiatów. Bardzo popularne są odmiany 'White' - biała, 'Rose' - różowa, 'Yellow' - żółta, 'Dark Blue' - fioletowa oraz 'Pale Blue' - ciemnoniebieska.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny