Armeria maritima – uprawa i pielęgnacja dekoracyjnej byliny

Jakie wymagania uprawowe mają nadmorskie rośliny?

Zawciąg pospolity należy do rzędu goździkowców. Na wyprostowanych nagich łodyżkach – głąbikach wyrastających z kłączy pojawiają się drobne kwiaty, ujęte w kwiatostany. Płatki korony wybarwione są na różowo i biało. Głąbik może osiągnąć wysokość do 60 cm. Liście zawciągu to zimozielone trawy ozdobne, wąskie, długie, tworzące efektowną ciemnozieloną rozetę. Kępy bylin rozrastają się, zadarniając teren. Intensywne kwitnienie byliny trwa około 4 lat, potem roślina zamiera.

Uprawa byliny nie przedstawia problemów. Roślina nie jest wybredna co do rodzaju gleby, jednak preferuje podłoże o mniejszej zawartości wapnia, lekkie i suche. W naszym ogrodzie szybko zadomowi się na słonecznym stanowisku. Bylina, podobnie jak wszystkie nadmorskie rośliny, ma niewielkie wymagania i dobrze znosi trudne warunki atmosferyczne – wiatry i susze.

Pielęgnacja roślin polega na usuwaniu przekwitłych kwiatów, co spowoduje obfitsze kwitnienie. Zasilamy byliny nawozami, z zawartością potasu i fosforu. Młode rośliny podlewamy, natomiast dojrzałe trawy ozdobne dobrze znoszą okresowy brak opadów. Zawciąg pospolity odporny jest na szkodniki i choroby, jednak przelanie podłoża może skutkować pojawieniem się chorób grzybowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o najpopularniejszych bylinach ogrodowych?

Jak rozmnażamy zawciąg nadmorski?

Bylinę rozmnażamy przez nasiona i przez podział kępy.

  • Nasiona wysiewamy na wiosnę. Sprawdza się poprzedzenie wysiewu namoczeniem nasion w ciepłej wodzie, przez około 7-8 godzin, co ułatwi roślinie kiełkowanie. Młode roślinki pojawią się na rozsadniku po miesiącu. Na stałe miejsce sadzimy sadzonki w sierpniu i we wrześniu, w rozstawie co 20 cm.
  • Podział kępy należy przeprowadzić przed kwitnieniem zawciągu, lub po zakończeniu kwitnienia. Rośliny sadzi się w grupach, po około 10 sztuk. Na metrze kwadratowym możemy posadzić do 11 bylin.

Zawciąg pospolity dekoruje ogród przez długi czas. Na jednym miejscu obficie kwitnie 3 – 4 lata. Starsze okazy należy odmłodzić. Kępy wykopujemy, pozbywamy się zamierających części i tak przygotowane rośliny sadzimy na wybranym miejscu. W ten sposób roślina będzie zachwycała urodą przez kolejne lata.

Zawciąg nadmorski nadaje się do zastosowania na skalniak, do obsadzenia ogrodów wrzosowiskowych, do ozdoby rabatek bylinowych oraz na zielone dachy. Sadzonki można sadzić na skarpach, dla ich umocnienia oraz między kamieniami, na których tle wspaniale prezentują się różowe kwiaty. bywa również wykorzystywany na kwiat cięty, jako ozdoba romantycznych bukiecików. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie astrów wieloletnich?

Zawciąg pospolity – najciekawsze odmiany

Zawciąg nadmorski ‘Rubrifolia’ – dekoracyjna bylina sprawdzi się w przydomowych ogrodach i w przestrzeni miejskiej, jako roślina odporna na zanieczyszczenia powietrza i zasolenie podłoża. Liście, przypominające trawy ozdobne – wąskie, skupione w rozety, wyróżniają się oryginalnym wybarwieniem. Wiosną i latem przybierają kolor intensywnie purpurowy, jesienią zmieniający się na brązowy. W czasie letnich upałów purpurowo wybarwia się dolna część liści. Górna część blaszki - zielenieje. Na tle liści pięknie prezentują się różowe kwiaty, kwitnące w maju w czerwcu i nieco mniej obficie – aż do września. Pielęgnacja rośliny polega na usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, by szybko pojawiły się nowe pąki. Zawciąg nadmorski ‘Rubrifolia’ dorasta do 20 cm wysokości. To roślina na skalniak, do ogrodów wrzosowiskowych i na rabaty bylinowe. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach, na balkonach i tarasach. Stosowana do zadarniania przestrzeni ogrodowych, pokrywa teren barwnym kobiercem. Różowe kwiaty, wykorzystywane na kwiat cięty, mogą stanowić element niewielkich bukietów. Odmiana dobrze rośnie na słonecznych stanowiskach, o przepuszczalnych suchych glebach. Zbyt mokre i ciężkie podłoże jest przyczyną gnicia korzeni.

Zawciąg nadmorski czy też zawciąg pospolity Armeria maritima w czasie kwitnienia oraz jego uprawa, pielęgnacja i odmiany
Zawciąg nadmorski (zawciąg pospolity) - wymagania, odmiany, uprawa, pielęgnacja

Zawciąg nadmorski ‘Splendens’ – jest atrakcyjną zimozieloną odmianą, dobrze rosnącą w pełnym słońcu, na suchych i przepuszczalnych glebach, o kwaśnym i lekko kwaśnym odczynie pH. Żywo karminowe kwiaty, ujęte w kuliste kwiatostany, ładnie kontrastują z intensywnie zielonymi, trawiastymi liśćmi. Zdobią bylinę od maja do października. ‘Splendens’ osiąga około 20 cm wyskości. Efektownie wyglądają rośliny sadzone w grupach. Na 1 metr kwadratowy powinno przypadać około 11 roślin. Uprawa zawciągu nadmorskiego sprawdzi się w ogrodach skalnych, na rabatkach przydomowych, do obsadzenia skarp i murków. Można sadzić bylinę na zielonych dachach oraz w pojemnikach, dekorując nimi balkony i tarasy. Sprawdź także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji bodziszka wspaniałego.

Armeria maritima ‘Pink’ – wśród odmian różowych, szczególnie warte polecenia są odmiany: ‘Armada Pink’, ‘Sea Pink’ oraz ‘Morning Star Deep Pink’.

- ‘Armada Pink’ – różowe kwiaty pojawiają się w maju i dekorują bylinę do lipca. Roślina dorasta do 20 cm wysokości. uprawa udaje się na przepuszczalnych ogrodowych glebach, o kwaśnym i lekko kwaśnym odczynie pH. Piękne wybarwienie kwiatów na intensywnie różowy kolor, uzyskamy na stanowiskach słonecznych. Ozdobą są także trawiaste zielone liście, tworzące rozetę. Odmiana wykorzystywana jest na skalniaki, do obsadzenia skarp, grządek kwietnych i do zadarniania powierzchni ogrodowych.

- ‘Sea Pink’ – bylina dorasta do 30 cm wysokości. Zimozielona bylina kwitnie od maja do lipca. Różowe kwiaty, ujęte w kwiatostany, ładnie prezentują się na tle soczyście zielonych, trawiastych liści. Uprawa udaje się na słonecznych stanowiskach, o lekko kwaśnym odczynie pH. Armeria maritima ‘Pink’ to roślina na skalniak, do obsadzania murków, zadarniania niewielkich części ogrodów oraz do uprawy pojemnikowej i na kwiat cięty.

- ‘Morning Star Deep Pink’ – to piękna odmiana, dorastająca do 15 cm wysokości. Intensywnie różowe, dość duże kwiaty, kontrastują z żywo zielonymi, trawiastymi liśćmi, tworzącymi rozetę. Podobnie, jak inne rośliny skalne, zawciąg tej odmiany nie jest wymagający. Bylinę sadzi się na słonecznych stanowiskach, w rozstawie co 20 cm. Najlepiej sadzenie przeprowadzać rankiem lub wieczorem, przy temperaturze powietrza od + 5 stopni Celsjusza do + 25 stopni Celsjusza. Pielęgnacja rośliny polega na sporadycznym podlewaniu, w czasie wzrostu oraz długotrwałej suszy. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów pomaga w wytworzeniu nowych kwiatów. Wiosną zasilamy bylinę nawozami, zawierającymi potas i magnez. Odmiana znajduje zastosowanie w ogrodach skalnych, na ogrodowych rabatkach oraz na do zadarniania powierzchni. Oryginalnie prezentuje się, nasadzona na kwietne kaskady. A może zainteresuje cię także ten artykuł o złocieniu dalmatyńskim?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny