Zawilec gajowy - uprawa i pielęgnacja

Zawilec biały – piękna roślina z rodziny jaskrowatych – opis

Zawilec gajowy (anemone nemorosa) znany również jako zawilec biały, w stanie dzikim zasiedla liściaste i mieszane lasy Europy i Azji. Jego opis znajdziemy na wielu stronach internetowych, poświęconym nasadzeniom naturalistycznym. Bylina ta pochodzi z rodziny jaskrowatych i wytwarza podziemne rozłożyste kłącza, dzięki czemu doskonale zadarnia powierzchnię, na której rośnie.

Zawilec biały dorasta do 15 – 20 cm wysokości i tworzy kępy zielonych, dłoniastych, głęboko powcinanych liści. Liście na długich ogonkach wyrastają bezpośrednio z podziemnych kłączy. Utrzymują się przez czas kwitnienia rośliny, czyli od marca do maja, później zamierają. A może zainteresują cię także kwiaty wiosenne do ogrodu?

Nie każdy wie, że zawilec gajowy to roślina trująca. Dlatego należy uważać podczas kontaktu z tymi kwiatami. Sok z rośliny może podrażniać skórę, a spożycie jakiejkolwiek jej części może skutkować dolegliwościami żołądkowymi. Co ciekawe, ta roślina trująca jest przysmakiem dla saren, który im nie szkodzi.

Sadzenie, uprawa i pielęgnacja zawilca gajowego w ogrodzie

Zawilec gajowy (anemone nemorosa) może być z powodzeniem uprawiany również w naszych ogrodach. Ponieważ nie jest rośliną zbyt wymagająca, warto wykorzystywać go do tworzenia efektownych wiosennych zielono - białych kobierców. Idealnym stanowiskiem dla tych roślin jest cień i półcień.

Pod uprawę zawilca gajowego najlepiej nadaje się ziemia żyzna, wilgotna, lekko kwaśna, czyli dokładnie taka, w jakiej rośnie w środowisku naturalnym. Ważne jest, aby nie dopuszczać do jej przesuszania, zwłaszcza w okresie, kiedy trwa kwitnienie rośliny. Dlatego też warto stosować ściółkowanie ziemi wokół roślin korą ogrodniczą, która ograniczy parowanie wody, a dodatkowo zakwasi podłoże.

Zawilec gajowy ma podziemne kłącza, dlatego rozrasta się kępowo po całym lesie. Możliwa jest uprawa w ogrodzie
Zawilec gajowy - opis, sadzenie, rozstawa, uprawa, pielęgnacja

Ponieważ zawilec biały tworzy rozległe kłącza podziemne, nie należy go sadzić zbyt gęsto. Rozstawa roślin powinna wynosić ok. 25 – 40 cm. Ważne jest, aby rozstawa nie była zbyt mała, bowiem rośliny szybko się rozrastają i zajmują całą dostępną powierzchnię. Rozmnażanie zawilców odbywa się przez podział kłączy lub wysiew nasion. Jednak pierwszy sposób jest o wiele szybszy i częściej praktykowany. A może zainteresuje cię także uprawa zawilca japońskiego?

Polecane nawozy do kwiatów - wypróbuj je!

Zawilec gajowy – dekoracja trawników i rabat kwiatowych

Zawilec biały – kwitnienie

Zawilce to jedne z najwcześniej kwitnących kwiatów, dlatego też traktuje się je jako zwiastuny wiosny.  Ich kwitnienie rozpoczyna się już w marcu, nawet gdy wokół jeszcze leży śnieg. Niewielkie kwiaty składające się z 6 – 8 płatków wyrastają na szczycie dość długich ogonków. Ich barwa jest biała. Czasami brzegi płatków przybierają delikatny odcień różu lub fioletu. Pośrodku znajduje się duża ilość żółtych pręcików.

Charakterystyczną cechą kwiatów jest to, że otwierają się tylko w słoneczny, ciepły dzień. Gdy na zewnątrz jest deszczowo, pochmurno lub kiedy nadchodzi noc, składają się, zwieszając w dół swoje główki. Zawilec gajowy kwitnie do maja, po czym jego nadziemna część zasycha i znika aż do następnego roku. Ponieważ zawilce tworzą bardzo rozległe kobierce, w czasie kwitnienia wyglądają naprawdę spektakularnie, przyciągając swym zapachem tysiące owadów. Dzięki nim budzący się do życia las czy ogród zaczyna tętnić życiem. A może zainteresuje cię także sasanka w ogrodzie?

Zastosowanie zawilców gajowych

Zawilec biały znajduje zastosowanie przede wszystkim jako roślina zadarniająca. Ponieważ preferuje stanowiska ocienione, sprawdza się tam, gdzie inne rośliny nie poradziłyby sobie ze względu na słaby dostęp światła, a więc pod drzewami, przy płotach czy budynkach.

Świetnie nadaje się do nasadzeń w ogródkach wiejskich i naturalistycznych. Można je sadzić zarówno na rabatach kwiatowych, jak i na trawnikach. Ponieważ są roślinami bardzo odpornymi, niestraszne im koszenie czy grabienie trawników. Sprawdź także, co warto wiedzieć o zawilcu wielkokwiatowym.

Zawilce doskonale komponują się z innymi wiosennymi roślinami. Idealnym towarzystwem będą więc dla nich szafirki, przylaszczki czy cebulice. Należy jednak pamiętać, że zawilce po przekwitnieniu zamierają, dlatego powstające wówczas puste miejsca należy wypełnić innymi roślinami. Można zestawiać je również z innymi bylinami, które posiadają dekoracyjne liści, np. funkie czy żurawki, które zapełnią powstałą po nich lukę. Idealnie sprawdzają się również do nasadzeń parkowych, gdzie na dużych obszarach pośród drzew tworzą miłe dla oka śnieżnobiałe dywany.

Pomimo że zawilce gajowe pięknie wyglądają i chciałoby się stworzyć z nich uroczy bukiecik czy kompozycję kwiatową, nie warto, a nawet nie należy tego robić. Rośliny te bowiem znajdują się pod ochroną, a wstawione do wody szybko więdną i gubią płatki. Dlatego zawilce lepiej jest podziwiać w naturze niż w wazonie.

Zawilce to piękne i urzekające rośliny. Białe łany tych delikatnych kwiatów zachwycają wszystkich miłośników natury. Tym, którzy chcieliby posiadać skrawek lasu w ogrodzie, polecamy uprawę tych wdzięcznych i urokliwych kwiatów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny