Zawilec ogrodowy - odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady
Zawilce ogrodowe to rośliny charakteryzujące się ciekawym ulistnieniem i pięknymi, różnokolorowymi kwiatami o różnorodnej budowie. W zależności od gatunku ich pora kwitnienia jest bardzo zróżnicowana. Dlatego posiadając różne odmiany tych roślin w swoich ogrodach, możemy cieszyć się ich pięknem od wiosny aż do jesieni.
Jeśli planujesz uprawę tych kwiatów w ogrodzie, sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć o zawilcach.
Kwiat zawilec – występowanie i opis
Zawilec ogrodowy zwany również anemon to roślina z rodziny jaskrowatych, która znana jest na całym świecie. Różne gatunki tej rośliny zasiedlają zarośla, lasy liściaste i mieszane oraz górskie łąki. Grecka nazwa tej rośliny oznaczająca wiatr, doskonale oddaje jego naturę. Kołysane wiatrem delikatne kwiaty, wdzięcznie falują, tworząc spektakularne zjawisko. Do jego najpopularniejszych odmian należą: zawilec gakowy, zawilec wielkokwiatowy, zawilec grecki, zawilec wieńcowy, zawilec żółty i zawilec japoński.
Zawilec ogrodowy doskonale nadaje się do nasadzeń naturalistycznych, a także na rabaty kwiatowe. Ponieważ większość odmian preferuje stanowiska półcieniste, można je sadzić pod koronami drzew czy w zacienionych zakątkach ogrodu.
Kwiat zawilec najokazalej prezentuje się w grupie, dlatego warto sadzić po kilka sztuk tego samego gatunku. Ponieważ anemon szybko się rozrasta, w niedługim czasie zadarnia miejsce, w którym rośnie, tworząc efektowne różnobarwne kobierce. A może zainteresują cię także kwiaty wiosenne do ogrodu?
Zawilce ogrodowe to kwiaty trzech sezonów. Kwitnienie wielu gatunków rozpoczyna się już w marcu, inne zakwitają latem. Są również gatunki, których kwitnienie przypada późno – od sierpnia do października. Dzięki temu zawilce ogrodowe mogą zdobić rabaty kwiatowe przez większą część roku.
Ogrodowa odmiana zawilca – uprawa i pielęgnacja
Zawilec ogrodowy nie ma zbyt wielkich wymagań, dlatego polecany jest wszystkim miłośnikom ogrodnictwa. Uprawa większości tych bylin powinna odbywać się na glebie żyznej, próchniczej, lekko wilgotnej w półcieniu lub na stanowiskach zacienionych. Niektóre odmiany (np. September Charm) tolerują również pełne słońce.
Większość gatunków nie jest w zupełności mrozoodporna. Aby ich uprawa przebiegała pomyślnie, rośliny powinny być sadzone na stanowiskach osłoniętych. Dobrym zabezpieczeniem przed chłodem jest ściółkowanie ziemi wokół roślin suchymi liśćmi lub przekompostowaną korą. W ten sposób dostarczymy kwiatom także cennych składników odżywczych i zabezpieczamy ziemię przed parowaniem. A może zainteresuje cię także uprawa krokusa?
Ogrodowa odmiana zawilca wymaga regularnego, ale niezbyt obfitego podlewania. Kwiat zawilca jest bowiem wrażliwy na długotrwałe przebywanie w wodzie, dlatego nie powinien być uprawiany na terenach stale podmokłych.
Najpopularniejsze gatunki i odmiany zawilców ogrodowych
Do najpopularniejszych gatunków zawilców ogrodowych zaliczamy zawilec wielkokwiatowy, zawilec mieszańcowy i zawilec gajowy. Każdy z nich posiada podobne wymagania, ale inne walory estetyczne. Dużą popularnością cieszy się także zawilec wielkokwiatowy.
Najbardziej wszystkim znany jest zawilec gajowy, który zasiedla większość lasów, tworząc rozległe łany białych, delikatnych kwiatów. Jego cechą charakterystyczną jest wczesne kwitnienie. Ponieważ nie jest rośliną wymagającą, chętnie jest sadzony w przydomowych ogrodach. Na uwagę zasługuje odmiana Robinsoniana, która odznacza się bladoniebieskimi kwiatami.
Najpiękniejszym i najbardziej okazałym zawilcem jest zawilec wielkokwiatowy. Tworząc duże białe kwiaty na długich pędach, wyróżnia się spośród innych nasadzeń. Bardzo ciekawą odmianą jest Polish Star, tworząca okazałe kremowo – zielonkawe pełne kwiatostany. Sprawdź także, jak powinna przebiegać uprawa narcyza.
Nie sposób pominąć tu zawilec mieszańcowy i jego oryginalną odmianę Margarete. Anemon ten tworzy niezwykłe półpełne kwiaty o ciemnoróżowym zabarwieniu. Dorasta do 80 cm wysokości, co jest rzadkością wśród zawilców ogrodowych.