Zawilec wieńcowy (anemone coronaria) - sadzenie w ogrodzie

Sadzenie zawilca wieńcowego powinno odbywać się wczesną wiosną (kwiecień). Jest to najdogodniejszy termin, ze względu na ich stosunkowo słaba mrozoodporność. Bulwy posadzone jesienią mogłyby nie przetrwać zimy.

Przed posadzeniem, bulwy zawilców należy namoczyć w wodzie przez kilka godzin. Ma to na celu pobudzenie ich do szybszego rozwoju. Tak przygotowane zawilce sadzimy na głębokość ok. 5-8 cm w rozstawie 20 x 20 cm. Pod koniec maja zakwitną.

Sadzenie jesienne zawilców wieńcowych jest możliwe w cieplejszych rejonach kraju. Po posadzeniu należy zabezpieczyć bulwy warstwą liści jeszcze przed nadejściem mrozów. W chłodniejszych rejonach Polski bulwy zawiadowców najlepiej wykopać na zimę i przechować do wiosny w suchym miejscu. A może zainteresują cię także kwiaty wiosenne do ogrodu?

Zawilec wieńcowy (anemone coronaria) – uprawa

Zawilec wieńcowy (anemone coronaria) do prawidłowego rozwoju potrzebuje żyznej, bogatej w próchnicę gleby. Jeśli nasza gleba nie jest zbyt urodzajna, należy wzbogacić ją dodatkiem kompostu lub odkwaszonego torfu. Ważne, żeby była ona przepuszczalna, ponieważ jak wszystkie anemony, zawilec ten nie toleruje stanowisk zbyt podmokłych. Najlepszym miejscem do uprawy tej rośliny jest słońce lub lekki półcień. A może zainteresuje cię także uprawa zawilca japońskiego?

Uprawa zawilców wieńcowych (anemone coronaria) może rozpocząć się od posadzenia bulw lub wysiewu nasion zebranych z dorosłych egzemplarzy jesienią, lub zakupionych w sklepie ogrodniczym. Zawilce siejemy wczesną wiosną do doniczek i trzymamy w ciepłym miejscu. Uzyskane w ten sposób siewki, po wytworzeniu 3-4 liści wysadzamy do gruntu. Jesienią wytworzą już młode bulwy, które będzie można wykopać na zimę i wiosną cieszyć się własnymi roślinami.

Odmiany zawilca mają bardzo piękne kolory. Odcienie są kontrastowe, uprawa na rabatach to wspaniałe rozwiązanie, ponieważ ich pielęgnacja nie jest trudna.
Zawilec wieńcowy (anemon) - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

Polecane nawozy do kwiatów - wypróbuj je!

Zawilec wieńcowy nie jest rośliną zbyt kapryśną, toteż nie wymaga również częstego nawożenia. Posadzony do ziemi z dodatkiem kompostu, nie musi być w ogóle nawożony. Jeśli ziemia jest słabsza, wystarczy wiosną zastosować jedną dawkę pełnoskładnikowego nawozu. A może zainteresuje cię także hortensja pnąca?

Zawilce wieńcowe -piękne rośliny na kwiat cięty i nie tylko

Anemony te uprawiane są głównie ze względu na niezwykle dekoracyjne kwiaty. Mogą mieć one bardzo zróżnicowaną kolorystykę, począwszy od białej, poprzez różową, czerwoną, fioletowa, aż do niebieskiej. Kwiaty, w zależności od odmiany, są pojedyncze, półpełne lub pełne. Posiadają one charakterystyczny okółek stworzony z pierzastych drobnych listków, znajdujący się na pędzie kwiatowym, poniżej jego korony. Sprawdź także, jak powinna przebiegać uprawa narcyza.

Wiele odmian tej rośliny hodowanych jest na kwiat cięty. W tym celu ich uprawa prowadzona jest w szklarniach, gdzie panują optymalne warunki do obfitego kwitnienia. Jednak zawilec wieńcowy z powodzeniem może zdobić również nasze rabaty kwiatowe i stanowić doskonałe sąsiedztwo dla innych bylin czy roślin jednorocznych. Ich urocze, duże, dochodzące do 8 cm średnicy kwiaty oraz piękne pierzaste liście dodadzą uroku każdemu zakątkowi w ogrodzie.

Jeśli chcemy wykorzystać własne anemony na kwiat cięty i stworzyć z nich niebanalny bukiet, warto ścinać je w fazie pękającego pąka. Wówczas roślina dłużej zachowa swą świeżość, nawet do 10 dni.

Zawilec wieńcowy to niezwykły kwiat. Bez względu na to, czy będzie on uprawiany na kwiat cięty, czy jako roślina ogrodowa, swym urokiem zachwyci każdego. Sięgajmy więc po różne odmiany tej rośliny, aby wzbogacać kwiatowe aranżacje w naszych ogrodach. A może zainteresuje cię także zawilec wielkokwiatowy?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny