Woda deszczowa – najważniejsze właściwości

Deszczówka to ciecz o temperaturze zbliżonej do powietrza i niskim pH, dzięki czemu doskonale nadaje się do nawadniania roślin. Z uwagi na możliwą obecność mikroorganizmów, nie jest ona zdatna do picia. Dużą zaletą deszczówki jest fakt, iż nie zawiera ona wapnia czy magnezu, które są odpowiedzialne za osadzanie się kamienia. Dzięki temu, myte nią przedmioty będą pozbawione nieestetycznych zacieków. Według prawa, deszczówka jest traktowana jako ściek, stąd powinna być odprowadzana do kanalizacji ogólnospławnej lub deszczowej. Warto jednak zdecydować się na jej gromadzenie i wykorzystanie, gdyż rozsądnie gospodarowanie zasobami naturalnymi powinno się stać priorytetem każdego mieszkańca naszego globu.

Do czego można wykorzystać deszczówkę?

Zgromadzoną wodę deszczową możemy spożytkować na wiele sposobów. Przede wszystkim świetnie sprawdzi się ona do podlewania roślin – kwiatów, drzewek owocowych i ozdobnych, warzywnego ogródka, a także trawnika. Deszczówkę możemy użyć do mycia samochodu, szyb w swoim domu, powierzchni kostki brukowej i tarasu, a nawet mebli ogrodowych czy narzędzi i akcesoriów wykorzystywanych podczas prac na terenie posesji. Wodą pozyskaną podczas opadów możemy napełnić oczko wodne, stanowiące dekorację naszego podwórka. Jeżeli poszukujemy maksymalnych oszczędności, możemy używać jej także do spłukiwania toalety.

W jaki sposób gromadzić deszczówkę?

Wiemy już, że deszczówka posiada wiele zastosowań, sprzyjając ograniczeniu rachunków za wodę i ścieki oraz trosce o środowisko naturalne. Aby móc w pełni wykorzystać jej potencjał, musimy jednak zadbać o optymalny sposób jej gromadzenia. Na zaplanowanie metody magazynowania wody deszczowej warto poświęcić czas już na etapie przeglądania projektów domów i opracowywania planu zagospodarowania działki. Jak najlepiej zbierać deszczówkę?

Będziemy potrzebować zbiornika o wybranej pojemności, który ustawimy w pobliżu rury spustowej lub wkopiemy poniżej poziomu terenu. Modele podziemne o wzmocnionej konstrukcji, które możemy umieścić między innymi pod podjazdem, posiadają litraż od 2000 l wody wzwyż. Wersje naziemne o różnych kształtach i odcieniach, wykonane z nieprzezroczystego polietylenu, zazwyczaj cechują się pojemnością na poziomie 250-500 l. Aby poprawić ich estetykę, możemy obić je drewnem lub zdecydować się na egzemplarze imitujące chociażby gliniany dzban. Dodatkowo, musimy zorganizować rynienkę bądź inny element, którym zebrana woda popłynie do przygotowanego wcześniej pojemnika. Samo zbieranie deszczówki nie będzie wymagać od nas żadnej pracy, a sposób jej wykorzystania zależy tylko od naszych potrzeb i inwencji.

Każde gospodarstwo domowe zużywa codziennie znaczne ilości wody. Warto więc zainwestować w odpowiedni zbiornik i zdecydować się na gromadzenie deszczówki o wszechstronnym zastosowaniu. Takie działanie umożliwi nam wyraźne zmniejszenie wysokości opłat za wodę i ścieki. Pozwoli ono zarazem złagodzić kryzys związany ze stale malejącymi zasobami wody pitnej, będąc wyrazem naszej troski o przyrodę i rozsądnego gospodarowania zasobami naturalnymi.

Zdjęcie: Projekt C444o - Czterolistna koniczyna - wariant XIV z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło

Tekst sponsorowany: MURATOR - https://projekty.muratordom.pl

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej