Zbiornik na wodę - rodzaje, montaż, ceny, porady praktyczne

Do czego potrzebny jest zbiornik na wodę deszczową w ogrodzie? Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, które pozwala na gromadzenia darmowej wody i znaczną oszczędność kosztów. Zbiornik używany do gromadzenia deszczówki można po prostu ustawić pod rynną. Opisujemy korzyści płynące z gromadzenia deszczówki w ogrodzie. Przedstawiamy rodzaje dostępnych pojemników oraz doradzamy jak gromadzić deszczówkę i do czego ją wykorzystać.

Czy warto gromadzić deszczówkę w ogrodzie

Zbiornik na wodę w ogrodzie

Zbiornik na wodę w ogrodzie poprawia mikroklimat, nawilża powietrze i pozwala na ciekawe aranżacje wyglądu ogrodu. Ogród wodny obejmuje nie tylko oczko wodne, lecz także niewielki staw, czy też małe formy wodne jak kaskada, fontanna, poidełko z wodą itp. Bez pozwolenia można zbudować w ogrodzie lub na działce oczko wodne o powierzchni do 30 m2. W przypadku większych zbiorników należy uzyskać pozwolenie na budowę.

Inną rolę odgrywają pojemniki na deszczówkę, które pozwalają na znaczną oszczędność wody w ogrodzie. Zbieranie deszczówki nie tylko umożliwia oszczędność pieniędzy, lecz także korzystnie wpływa na środowisko. Woda deszczowa jest miękka, lekko kwaśna i bogata w substancje odżywcze i tym samym korzystna dla roślin.

Można się zastanawiać po co gromadzić deszczówkę, jednak koszty podlewania ogrodu, szczególnie w czasie upalnego lata, mogą być znaczne. Natomiast woda deszczowa jest za darmo. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki, które będą zbierać deszczówkę, aby podlewanie ogrodu było znacznie tańsze. Dobrym, choć droższym, rozwiązaniem jest kanalizacja deszczowa, które pozwala gromadzić deszczówkę w odpowiednich zbiornikach i wykorzystać ją także do spłukiwania toalet, prania, sprzątania czy zmywania naczyń. Kanalizacja deszczowa umożliwia podłączenie wszystkich rynien do zbiorników podziemnych, które gromadzą dużą ilość wody.

Jakość wody deszczowej uzależniona jest od rodzaju pokrycia dachu. Najlepszą wodę uzyskamy jeśli dach jest betonowy, ceramiczny lub blaszany. Natomiast dach pokryty azbestem lub papą bitumiczną nie pozwala na zbieranie wody.

Zbiornik na wodę w ogrodzie - rodzaje i cena

Pojemniki naziemne

Najprostszym sposobem na gromadzenie deszczówki są pojemniki plastikowe ustawione pod rynną. Najpopularniejsze pojemniki wykonane są z PCW lub z impregnowanego drewna. Pojemniki na deszczówkę powinny być nieprzezroczyste, aby uniemożliwić namnażanie się glonów. Pojemniki bez pokrywy zaopatrzone są w siatkę, która zapobiega wpadaniu do pojemniki liści i odpadów. Natomiast pojemniki z przykrywą posiadają specjalny przewód, który łączy pojemnik z rynną.

Aby wody wystarczyło do podlewania ogrodu pojemnik musi być odpowiednio duży. W handlu dostępne są pojemniki o pojemności od 200 do 1000 litrów. W zależności od wielkości ogrodu możemy zaopatrzyć się w 2 pojemniki lub więcej.

Na pionowej rynnie możemy również zamontować filtr, który usprawni gromadzenie deszczówki, zaś do zbiornika można dodać pompę, która ułatwi podlewanie ogrodu. Filtr pozwoli na uzyskanie oczyszczonej wody deszczowej, którą można wykorzystać do mycia samochodu, czyszczenia ścieżek ogrodowych czy podjazdu, czy też mycia elewacji domu.

Cena zbiorników na deszczówkę zależy od ich pojemności oraz wyglądu. Najtańszy zbiornik plastikowy o pojemności 200 l kosztuje około 100 zł. Tani zbiornik plastikowy zaopatrzony jest w pokrywę i posiada zaznaczone miejsce, gdzie możemy wkręcić kranik do pobierania wody. Do takiego pojemnika należy dokupić zestaw do połączenia z rynną oraz kranik. Cena najtańszego zestawu do połączenia z rynną wynosi około 70 zł. Droższe pojemniki na deszczówkę mają większą pojemność oraz ciekawy design, na przykład w stylu dzbana ceramicznego, drewnianej skrzyni lub budowli kamiennej. Są one również mrozoodporne. Taniej można kupić używany zbiornik na wodę deszczową.

Pojemniki podziemne

W ogrodzie gdzie nie ma miejsca na pojemniki naziemne lub jeśli chcemy gromadzić dużo wody i mamy odpowiednio duży dach, możemy zamontować pojemniki podziemne o pojemności 1500-3000 l. Montaż zbiornika podziemnego zależny jest od wód gruntowych. Jeśli poziom wód gruntowych jest niski, zbiornik umieszczamy tak, aby warstwa gruntu nad nim nie przekraczała 50 cm. W przypadku wysokich wód gruntowych stosujemy specjalne zbiorniki, które można zamontować poniżej poziomu wód gruntowych. Do zbiornika podziemnego należy podłączyć przewód przelewowy, który odsączy nadmiar wody do gruntu oraz pompę i przewód poboru wody.

Wadą kanalizacji deszczowej jest znaczna cena instalacji. Zaletą pojemników podziemnych jest niska temperatura wody, zaś brak światła gwarantuje brak glonów. Kanalizacja deszczowa musi być połączona z instalacją rozprowadzającą wodę po domu przy pomocy odpowiednich pomp. Odpowiednia automatyka sterująca musi zapewniać eliminację tzw. suchobiegów kiedy woda deszczowa się skończy. Dom musi być również zaopatrzony w zwykła wodę wodociągową do picia oraz na wypadek braku wody deszczowej. Oba obiegi wody nie mogą się łączyć.

Pojemnik podziemny na deszczówkę może być betonowy lub plastikowy. Pojemnik betonowy jest tańszy, gdyż jest mniej trwały, może przepuszczać wodę i wchodzić w reakcje z wodą. Betonowy pojemnik używany do gromadzenia wody może z czasem przepuszczać wodę do gruntu lub wpuszczać do wnętrza wodę gruntową. Natomiast pojemnik z polipropylenu jest lżejszy, łatwiejszy w transporcie, bardziej trwały i nie wchodzi w reakcję z wodą, dlatego też jego cena jest znacznie wyższa.