Działanie żeń szenia syberyjskiego

Występowanie i wpływ żeń szenia syberyjskiego na ludzki organizm

Żeń szeń syberyjski (eleutherococcus senticosus) naturalnie występuje na obszarze wschodniej Syberii, Chin, Korei oraz Japonii. Na tych terenach jego właściwości lecznicze są wykorzystywane już od kilku tysięcy lat. Dzięki szerokiemu wachlarzowi zastosowań stał się on znany także w Europie i ma pozytywne opinie.

Eleutozydy w żeń szeniu wpływają pozytywnie na nasz układ nerwowy, zwiększając naszą wydolność psychiczną i fizyczną. Poprawia nastrój, koncentrację, zdolność zapamiętywania. Składniki korzenia żeń szenia syberyjskiego podwyższają aktywność fagocytozy, komórek limfocytowych oraz produkcję cytokin. Wiąże się z tym, szybsza odpowiedź ludzkiego organizmu w przypadku ewentualnych infekcji.

Systematyczne zażywanie żeń szenia będzie pomocne w przypadku stanów lękowych, nadmiernego stresu czy problemów ze spaniem.  Ma udowodnione działaniewyciszające. Kolejną zaletą korzenia żeń szenia jest pomoc w usuwaniu z organizmu szkodliwych substancji i toksyn. Wspiera oczyszczanie w organizmie. Na tym poziomie ma zastosowanie w usprawnieniu pacy wątroby, która usuwa szkodliwe toksyny pochodzące z promieniowania. Ponadto rosyjscy badacze udowodnili, że zmniejsza skutki uboczne chemioterapii. A może zainteresuje cię także artykuł o arcydziędzielu litworze?

W czym pomoże nam działanie żeń szenia syberyjskiego?

Korzeń z żeń szenia syberyjskiego zapewnia nam doby nastrój, porcję energii i siły. Jego stosowanie będzie zatem szczególnie przydatne osobom żyjącym w napięciu, stresie i na szybkich obrotach.  Wszystko to dzięki eleutherosidom, które hamują odpowiedź stresową poprzez zmniejszenie aktywności kory nadnerczy. To zatem nieinwazyjny środek na poprawę humoru i samopoczucia.

Działanie żeń szeń będzie szczególnie przydatne osobom, które intensywnie pracują lub uprawiają sport. Wśród nich ma bardzo dobre opinie, a jego cena jest bardzo przystępna. Żeń szeń syberyjski ma dobroczynny wpływ na ukrwienie naszego mózgu, gdyż poprawia ogólne krążenie. Doprowadza zatem do jego lepszego odżywienia, czyli zwiększa jego wydajność.

Osoby stosujące na stałe suplementy z żeń szeniem twierdzą, że odczuwają sporą różnicę w zakresie koncentracji. Jak się okazuje preparaty z żeń szeniem przydadzą się także osobom cierpiącym na różne choroby układu krążenia, a nawet cukrzycę.

Pobudzając krążenie ma zdolność zmniejszania poziomu złego cholesterolu we krwi. Ma działanie przeciwzakrzepowe i obniżające poziom cukru. Kolejnym zastosowaniem żeń szenia sybeyjskiego jest wpływ na sprawność seksualną i potencję. Ginsenozydywy żeń szenia zwiększają uwalnianie w organizmie tlenku azotu, który wspiera rozkurcz naczyń krwionośnych, co skutkuje zwiększonym napływem krwi do obszaru narządów płciowych. Sprawdź także ten artykuł o różeńcu górskim.

Korzeń żeń szenia syberyskiego i jego właściwości, a także zastosowanie, dawkowanie, dla kogo sprawdza się korzeń żeń-szenia
Żeń szeń syberyjski - opinie, cena, działanie, zastosowanie

Żeń szeń syberyjski a żeń szeń koreański

Odmian żeń szenia jest wiele. W Polsce najbardziej popularny jest właśnie żeń szeń syberyjski, a w drugiej kolejności żeń szeń koreański. Popularne są tabletki i herbata z ich wykorzystaniem. Oba są uznawane za adaptogeny. Jakie są między nimi różnice? Chodzi tutaj o substancje aktywne zawarte w obu tych korzeniach, a tym samym sposób działania na ludzki organizm.

Żeń szeń syberyjski, czyli Eleutherococcus senticosus zawiera polisacharydy oraz eleuterozydy, co przekłada się na właściwości lecznicze opisane w akapicie powyżej. Ma ogólną zdolność do poprawy odporności organizmu oraz wpływ na krążenie. Ma ogólny charakter uspokajający i odstresowujący.

Żeń szeń koreański zaś składa się z ginsenozydów oraz panaksozydów. Ta odmiana jest uznawana za silniejszą. Działanie żeń szenia koreańskiego jest bardzo rozgrzewające i pobudzające. Koreańczycy i chińczycy dodają go jako przyprawę do wielu rodzimych potraw. Ich opinie na tematżeń szenia jest taka, że pomaga na wszystko. Jego cena nie jest wysoka stąd jego powszechność.

Inną różnicą pomiędzy żeń szeniem sybeyskim a koreańskim jest jeszcze czas uprawiania ich, nim będą nadawały się do zbioru. W przypadku koreańskiego jest to aż około 6 lat, a syberyjskiego 4 lata. W związku z tym syberyjska odmiana jest znacznie tańsza. Szacuje się, że jego cena jest nawet kilka razy niższa. Ceny żeń szenia nie są jednak wysokie. A może zainteresuje cię także artykuł o leczniczym morozniku kaukaskim?

Suplementacja preparatów z żeń szeniem i przeciwskazania

Dostane są liczne produkty czy suplementy (np. tabletki, kapsułki, herbata, cięty korzeń) z wykorzystaniem żeń szenia syberyjskiego. Trzeba jednak wiedzieć, że jego stężenie będzie różne w różnych preparatach. Określ swoje potrzeby względem działania żeń szenia w organizmie i wybierz odpowiedni dla siebie.

Przyjmuje się, że maksymalna dawka to 1,5 g dziennie. Szczegóły o tym jak stosować preparat na pewno będą zamieszczone na etykiecie. Warto przestrzegać tej dawki, gdyż przedawkowanie może mieć przykre skutki np. biegunka, nadciśnienie, bóle głowy, senność. Istotna jest regularność przyjmowania preparatów z żeń szeniem, aby zauważyć efekty.

Korzeń żeń z szenia syberyjskiego nie jest polecany dla każdego. Istnieje grupa osób która powinna unikać preparatów z żeń szeniem. Będą to panowie z chorobami gruczołu krokowego, panie w ciąży i karmiące piersią. Wiadomo, że kobiety w ciąży muszą uważać niemal na każdy lek, suplement czy preparat. Ponadto także osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze.

Żeń szeń syberysjski - cena preparatów i sadzonek

Uprawa żeń szenia jest możliwa w Polsce, ponieważ jego sadzonki wytrzymują do -30 stopni celsjusza. Jednak nie jest łatwa. Korzeń żeń szenia syberyjskiego naturalnie rośnie w lasach, zatem trzeba mu stworzyć stanowiska osłonięte od wiatrów i zacienione. Bezpośredni wpływ światła słonecznego zmarnuje tę roślinę.

Gleba, jakiej potrzebuje, musi być żyzna, przepuszczalna i zasobna w składniki mineralne. Warto, by miała odczyn lekko kwaśny. Uprawa żeń-szenia jest długa, bo trwa kilka lat. Jednak hodowcy nie rezygnują z niej. Według opinii Chińczyków sama obecność tej rośliny w ogrodzie przydomowym buduje korzystną aurę.

Chcąc zakupić sadzonkę jednoroczną z instrukcją uprawy, najczęściej trzeba zapłacić około 15 zł. Z kolei za dwuletnią około 20 zł. Nie jest to cena wygórowana. Jeśli chodzi o ceny preparatów z żeń szeniem, to ceny są zróżnicowane. Dostępne są tabletki, kapsułki, odżywki, herbaty, proszki. Tabletki i kapsułki w zależności od producenta można zakupić już od kilkunastu do nawet 80 zł. Szybciej działają preparaty w formie płynnej np. odżywki. Te mogą kosztować w granicach 100 zł.

Działanie żeń szenia (Eleutherococcus senticosus) w herbacie jest relaksacyjne i uspokajające. Jak stosować? Można ją pić codziennie wieczorem. Jak ją przygotować? Apteka, sklep zielarski lub online to miejsca, gdzie można zakupić cięty korzeń żeń szenia. Następnie 1 łyżeczkę zalewamy wodą, ale nie wrzątkiem. Kolejno parzymy ją przez 6 minut. Według licznych opinii, dla najlepszych efektów poleca się żucie korzenia żeń szenia. Apteka to miejsce, gdzie cena za 1 kg ciętego żeń szenia wynosi około 70-100 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej