Zgorzel zgnilakowa - groźna choroba roślin

Zgorzel zgnilakowa - objawy

Zgorzel zgnilakowa to choroba roślin, która objawia się matowieniem i brązowieniem łodyg, liści i całych roślin. Rośliny brązowieją i zamierają wskutek gnicia korzeni. Jest to grzybicza choroba roślin pojawiająca się w wyniku infekcji grzybem Phoma lycopersici. Choroba atakuje korzenie, po czym atakuje nadziemne części rośliny, czego objawem są brązowe plamy na łodydze i liściach. Po przecięciu zbrązowiałej łodygi możemy zobaczyć brunatnienie tkanek przewodzących. Choroba może atakować rośliny w różnym stadium. Zaatakowane siewki przewracają się, a następnie pokrywają się białym nalotem grzybni.

Zgorzel zgnilakowa najczęściej atakuje rośliny zielne, jak rośliny rabatowe, doniczkowe i byliny. Jednak choroba ta może atakować także iglaki, szczególnie hodowane w pojemnikach. Zgorzel zgnilakowa często pojawia się na cisach. Igły brązowieją, a z czasem cała roślina więdnie.

Zmorą amatorów ukwieconych balkonów i tarasów jest zgorzel zgnilakowa pelargonii. Choroba ta wywołuje takie objawy jak przewężona łodyga, brązowe plamy na liściach i łodygach oraz żółknięcie liści. Zwalczanie choroby należy podjąć natychmiast, gdyż choroba powoduje szybkie gnicie korzeni i obumieranie roślin. Aby uratować rośliny, należy wybrać preparaty przeznaczone do hodowli amatorskiej roślin, na przykład Bayer Previcur Energy 840 SL. Preparaty te stosuje się w postaci oprysków lub do podlewania.

Jak zapobiegać i zwalczać zgorzel zgnilakową roślin

Chorobę wywołują grzyby, które naturalnie bytują w ziemi, zaś sprzyja jej nadmierna wilgotność. Zapobieganie chorobie polega na niedopuszczaniu do namnażania się grzybów w glebie.

Zgorzel zgnilakowa atakująca rośliny, a także rozpoznanie, zwalczanie, sposoby i zapobieganie chorobom
Zgorzel zgnilakowa jako niebezpieczna choroba roślin, a jakie jej rozpoznawanie, zwalczanie i skuteczna profilaktyka krok po kroku

Jak zapobiegać zgorzeli zgnilakowej:

  • odpowiedni płodozmian - unikamy sadzenia na tym samym polu lub grządce, roślin podatnych na zgorzel zgnilakową,
  • stosujemy zdrowe nasiona, od sprawdzonego producenta,
  • odkażanie podłoża,
  • unikanie sadzenia roślin zbyt gęsto,
  • unikanie sadzenia roślin zbyt głęboko,
  • usuwanie zakażonych roślin,
  • unikanie nadmiernego podlewania.

Zwalczanie zgorzeli zgnilakowej polega na stososwaniu fungicydów. Jeśli cała roślina nie została jeszcze objęta zgorzelą, możliwe jest jej leczenie. W przypadku roślin doniczkowych czy cennych okazów roślin ogrodowych leczenie polega na wykopaniu rośliny i odcięciu zainfekowanych korzeni. Stare podłoże należy wyrzucić. Następnie roślinę sadzimy do nowego podłoża. W przypadku roślin gospodarczych leczenie polega na odpowiednim stosowaniu fungicydów oraz odkażaniu pola. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania zarazy ogniowej.

Do zwalczania zgorzeli zgnilakowej możemy zastosować preparaty do oprysków, jak Sumin i Substral. Dostępne są również preparaty przeznaczone do podlewania lub oprysku roślin domowych, na przykład Proplant 722 SL.

ikona podziel się Przekaż dalej