Ziele dziurawca (hypericum perforatum) – wygląd i występowanie rośliny

Dziurawiec to roślina o jaskrawożółtych, drobnych kwiatach dorastająca do 100 cm wysokości. Rozmiary oraz barwa sprawiają, że nie można nie zauważyć jej z daleka. Posiada prostą, wzniesioną łodygę, w górnej części rozgałęzioną. Na szczycie rośliny pojawiają się drobne (od 3 cm średnicy) kwiaty, zebrane w dość gęste baldachogrona.

Nazwa dziurawca pochodzi od niewielkich dziurek, które można zauważyć na jej drobnych listkach. Wystarczy się im dobrze przyjrzeć pod światło. W rzeczywistości są to małe wypustki przypominające otworki, w których gromadzony jest olejek eteryczny wytwarzany przez zioło.

Ziele dziurawca zwyczajnego można spotkać w lasach, na łąkach i nieużytkach. Występuje również w trawiastych zaroślach, z dala od miejskich zanieczyszczeń. Dlatego też dziurawiec zwyczajny zbierany z tych terenów jest zupełnie naturalny i pozbawiony toksycznych skażeń.

Dziurawiec zwyczajny – właściwości lecznicze i zastosowanie

Właściwości lecznicze dziurawca są wprost nieocenione. Wyciąg z dziurawca ma bardzo szerokie działanie zdrowotne. Obecność w kwiatach i liściach takich substancji jak: hyperycyna, hyperforyna i hyperozyd, stawiają dziurawiec zwyczajny na czołowym miejscu w leczeniu wielu chorób.

Zioło to posiada cenne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i wykrztuśne, dzięki czemu wspomaga leczenie przeziębień oraz uporczywego kaszlu. Dzięki obecności hyperycyny ziele dziurawca posiada działanie uspokajające i przeciwdepresyjne. Jego właściwości antyseptyczne i ściągające pomagają w leczeniu trudno gojących się ran, oparzeń i odmrożeń. Działanie to wspomaga też leczenie trądziku i wrzodów.

Dziurawiec można stosować pod różnymi postaciami. Wiele sklepów zielarskich posiada w swojej ofercie wyciąg z rośliny występujący jako olejek eteryczny. Można również zakupić zioła w postaci suszu. Środki te można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie (w zależności od postaci). Bardzo popularne są również nalewki i olej z dziurawca, a także herbatki i napary. A może zainteresują cię także inne rośliny lecznicze?

Dziurawiec zwyczajny, ze względu na szereg cennych właściwości, znalazł szerokie zastosowanie w lecznictwie. Wzmacnia on układ nerwowy, dzięki czemu wykorzystuje się go do leczenia depresji oraz zaburzeń emocjonalnych. Wspomaga również leczenie skutków menopauzy oraz napięcia przedmiesiączkowego.

Zastosowanie ziela dziurawca jest bardzo szerokie. Z kwiatów można zrobić napar i herbatkę na przeziębienie i problemy trawienne
Ziele dziurawca - zastosowanie, właściwości lecznicze, stosowanie, porady

Jakie jest jego inne zastosowanie w lecznictwie? Dziurawiec wykorzystywany jest do walki z grypą i przeziębieniem, gdyż zwalcza wirusy i podnosi odporność całego organizmu. Może być wykorzystywany w leczeniu kaszlu oraz zapalenia dróg oddechowych. Wówczas wskazane są inhalacje, do których wykorzystuje się olejek eteryczny z dziurawca.

Co więcej, dziurawiec ma zbawienny wpływ na nasz układ pokarmowy. Ziele działa łagodząco i regenerująco na śluzówkę przewodu pokarmowego, jelit i żołądka. Sprawdza się również w biegunkach, braku apetytu czy zgadze. Ze względu na działanie rozkurczające, stosuje się go w bólach brzucha. Sprawdź także więcej ziół i roślin leczniczych.

Ziele dziurawca pomaga również w łagodzeniu skutków kamicy moczowej. Pomaga regulować wydalanie moczu. Jego działanie moczopędne zawdzięcza się flawonoidom. Właściwości antyseptyczne i ściągające dziurawca wykorzystuje się do zwalczania problemów skórnych, takich jak trądzik, ropnie czy zakażenia.

Pozyskiwanie ziela dziurawca

Szerokie właściwości lecznicze dziurawca sprawiają, że wiele osób samodzielnie przygotowuje produkty lecznicze z jego udziałem. Olej czy nalewkę z dziurawca w łatwy sposób można zrobić w domu. Również uzyskanie suszu z rośliny nie jest wcale kłopotliwe. Dlatego też warto własnoręcznie zbierać to zioło i przetwarzać na własne potrzeby.

Kwiat dziurawca najlepiej zbierać w pogodny, słoneczny dzień. Należy wybierać miejsca jak najdalej oddalone od miasta. Dzięki temu otrzymamy surowiec wysokiej jakości, który niczym nie będzie zanieczyszczony. Na olej czy nalewkę, najlepiej zbierać tylko kwiaty i liście. Natomiast do przygotowania suszu możemy ścinać całe gałązki i suszyć w przewiewnym miejscu. Ci, którym nie uda się pozyskać dziurawca, mogą zakupić w sklepach zielarskich czy na aukcjach internetowych różne środki wykonane z zastosowaniem tego ziela. A może zainteresują cię także przepisy na nalewki o właściwościach zdrowotnych?

Jak widać, właściwości lecznicze dziurawca są ogromne. Nie dość, że pozytywnie wpływa na układ pokarmowy i nerwowy, to jeszcze wspomaga leczenie schorzeń dermatologicznych i urologicznych. Wiele kobiet wykorzystuje dziurawiec również do pielęgnacji skóry. Okazuje się, że regularne stosowanie olejku z dziurawca wygładza, zmiękcza i nawilża skórę. Pamiętajmy, aby po zastosowaniu dziurawca nie narażać skóry na promieniowanie słoneczne. Może to powodować uczulenie.

ikona podziel się Przekaż dalej