Ziele krwawnika - zastosowanie, opis, działania, właściwości

Co zawiera w sobie ziele krwawnika (Millefolii herba)?

Ziele krwawnika pochodzi z krwawnika pospolitego - Achillea millefolium, a jego łacińska nazwa to Millefolii herba. W swoim składzie posiada on wiele składników mających właściwości lecznicze. Warto wiedzieć, do czego można je zastosować, by pomóc swojemu zdrowiu.

Ziele krwawnika zawiera w sobie olejek eteryczny, w którego składzie możemy znaleźć składniki o bardzo pozytywnym działaniu dla organizmu człowieka. Są nimi kwasy mrówkowe, kwasy octowe, kwasy izawalerianowe oraz glikozydy achilleiny i duże ilości soli mineralnych.

Oprócz tego znajdują się w nim związki azulenowe, mające działanie przeciwzapalne, łagodzące, bakteriostatyczne, uspokajające, pielęgnacyjne, antyalergiczne i regenerujące. Dodatkowo cholina, która ma właściwości odżywcze, często znajduje zastosowanie do leczenia choroby Alzheimera. Flawonoidy, które działają przeciwutleniająco, przeciwzapalnie, rozkurczowo, moczopędnie i uszczelniają naczynia krwionośne. W olejku znajdują się też garbniki, których zastosowanie pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego, a także mają one właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ziołach i roślinach leczniczych.

Ziele krwawnika - jak wyglądają jego zbiory i kiedy je robić?

Ziele krwawnika oraz kwiat krwawnika zbierane są z rośliny, która nazywa się krwawnik pospolity, a jej łacińska nazwa to Achillea millefolium. Roślina ta jest dziko spotykana w całej strefie umiarkowanej, a nawet w Polsce, zwłaszcza na obszarach łąk, pastwisk i na przydrożach. Przez rolników uważana jest ona za chwast, który bardzo szybko się rozrasta i uniemożliwia prawidłowy rozwój roślinom uprawianym na ich polach.

Ziele krwawnika wraz z kwiatem krwawnika zbiera się z dziko rosnących roślin i ścina się je w okresie kwitnienia na wysokość około 10 cm nad ziemią. Okres kwitnienia przypada od czerwca do października. Tak zebrane części rośliny krwawnika należy poddać procesowi wysuszenia.

Ziele krwawnika - zastosowanie, opis, działania, właściwości

Wyhoduj ziółka w domu - zobacz najnowsze promocje!

Ziele krwawnika wraz z kwiatem należy ususzyć. Można to robić pojedynczo, rozkładając je na przygotowanych płachtach lub suszyć w małych kępkach. W celu wysuszenia muszą być one pozostawione w cienistym i przewiewnym miejscu. Istnieje też możliwość suszenia ich w piekarniku w temperaturze 35oC. Lepszym procesem jest jednak samoistne wysuszenie tych roślin. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu krwawnika pospolitego.

Krwawnik pospolity - działanie i właściwości lecznicze tej niesamowitej rośliny

Ziele krwawnika znane jest ze swoich licznych właściwości leczniczych. Wykorzystywane jest do leczenia wielu chorób i schorzeń. Dzięki zawartym w nim składnikom ma bardzo dobre działanie na funkcjonowanie naszego organizmu. Wykorzystuje się go przy zaburzeniach żołądkowo- jelitowych, chorobach wrzodowych, niestrawności, wzdęciach, kurczach jelit, braku apetytu, do łagodzenia stanów zapalnych i błon śluzowych oraz przyspiesza gojenie ran.

Krwawnik ma działanie przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne, niewielkie działanie przeciwskurczowe, a także działanie bakteriostatyczne, co znaczy, że hamuje rozwój niebezpiecznych dla organizmu mikroorganizmów. Dodatkowo pobudza on czynności wydalnicze przewodu pokarmowego i wydzielanie soków trawiennych. Dzięki flawonoidom uszczelnia naczynia krwionośne, co ma korzystny wpływ na cały układ krwionośny.

Jak widać, ziele krwawnika pospolitego może zdziałać dużo dobrego w naszym organizmie. Niektóre specyfiki ziołowe można nawet przygotować samemu w domu. Dlatego korzystne jest zbieranie tego zioła ze względu na ogrom właściwości leczniczych, jakie niesie za sobą jego użycie. Należy pamiętać, że tylko dziko rosnące rośliny mają takie działanie, a uprawiane odmiany stworzone przez botaników już je zatraciły. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu piołunu?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny