Co zawiera w sobie ziele krwawnika (Millefolii herba)?

Ziele krwawnika pochodzi z krwawnika pospolitego - Achillea millefolium, a jego łacińska nazwa to Millefolii herba. W swoim składzie posiada on wiele składników mających właściwości lecznicze. Warto wiedzieć, do czego można je zastosować, by pomóc swojemu zdrowiu.

Ziele krwawnika zawiera w sobie olejek eteryczny, w którego składzie możemy znaleźć składniki o bardzo pozytywnym działaniu dla organizmu człowieka. Są nimi kwasy mrówkowe, kwasy octowe, kwasy izawalerianowe oraz glikozydy achilleiny i duże ilości soli mineralnych.

Oprócz tego znajdują się w nim związki azulenowe, mające działanie przeciwzapalne, łagodzące, bakteriostatyczne, uspokajające, pielęgnacyjne, antyalergiczne i regenerujące. Dodatkowo cholina, która ma właściwości odżywcze, często znajduje zastosowanie do leczenia choroby Alzheimera. Flawonoidy, które działają przeciwutleniająco, przeciwzapalnie, rozkurczowo, moczopędnie i uszczelniają naczynia krwionośne. W olejku znajdują się też garbniki, których zastosowanie pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego, a także mają one właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ziołach i roślinach leczniczych.

Ziele krwawnika - jak wyglądają jego zbiory i kiedy je robić?

Ziele krwawnika oraz kwiat krwawnika zbierane są z rośliny, która nazywa się krwawnik pospolity, a jej łacińska nazwa to Achillea millefolium. Roślina ta jest dziko spotykana w całej strefie umiarkowanej, a nawet w Polsce, zwłaszcza na obszarach łąk, pastwisk i na przydrożach. Przez rolników uważana jest ona za chwast, który bardzo szybko się rozrasta i uniemożliwia prawidłowy rozwój roślinom uprawianym na ich polach.

Ziele krwawnika wraz z kwiatem krwawnika zbiera się z dziko rosnących roślin i ścina się je w okresie kwitnienia na wysokość około 10 cm nad ziemią. Okres kwitnienia przypada od czerwca do października. Tak zebrane części rośliny krwawnika należy poddać procesowi wysuszenia.

Suszone ziele krwawnika czy też kwiat krwawnika oraz krwawnik pospolity i jego działanie, zastosowanie i właściwości lecznicze
Ziele krwawnika - zastosowanie, opis, działania, właściwości

Nasiona ziół ogrodowych

Ziele krwawnika wraz z kwiatem należy ususzyć. Można to robić pojedynczo, rozkładając je na przygotowanych płachtach lub suszyć w małych kępkach. W celu wysuszenia muszą być one pozostawione w cienistym i przewiewnym miejscu. Istnieje też możliwość suszenia ich w piekarniku w temperaturze 35oC. Lepszym procesem jest jednak samoistne wysuszenie tych roślin. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu krwawnika pospolitego.

Krwawnik pospolity - działanie i właściwości lecznicze tej niesamowitej rośliny

Ziele krwawnika znane jest ze swoich licznych właściwości leczniczych. Wykorzystywane jest do leczenia wielu chorób i schorzeń. Dzięki zawartym w nim składnikom ma bardzo dobre działanie na funkcjonowanie naszego organizmu. Wykorzystuje się go przy zaburzeniach żołądkowo- jelitowych, chorobach wrzodowych, niestrawności, wzdęciach, kurczach jelit, braku apetytu, do łagodzenia stanów zapalnych i błon śluzowych oraz przyspiesza gojenie ran.

Krwawnik ma działanie przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne, niewielkie działanie przeciwskurczowe, a także działanie bakteriostatyczne, co znaczy, że hamuje rozwój niebezpiecznych dla organizmu mikroorganizmów. Dodatkowo pobudza on czynności wydalnicze przewodu pokarmowego i wydzielanie soków trawiennych. Dzięki flawonoidom uszczelnia naczynia krwionośne, co ma korzystny wpływ na cały układ krwionośny.

Jak widać, ziele krwawnika pospolitego może zdziałać dużo dobrego w naszym organizmie. Niektóre specyfiki ziołowe można nawet przygotować samemu w domu. Dlatego korzystne jest zbieranie tego zioła ze względu na ogrom właściwości leczniczych, jakie niesie za sobą jego użycie. Należy pamiętać, że tylko dziko rosnące rośliny mają takie działanie, a uprawiane odmiany stworzone przez botaników już je zatraciły. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu piołunu?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny