Serdecznik pospolity - krótka charakterystyka rośliny

Jeśli interesujemy się roślinami takimi jak np. serdeczniki pospolite, nostrzyki, czy też farbowniki lekarskie, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzują się te rośliny. Dzięki temu dowiemy się, czy właśnie farbownik lekarski, nostrzyk, czy też serdecznik pospolity, jest odpowiednią rośliną do uprawy w naszym ogrodzie.

Zacznijmy więc od tego, że serdecznik pospolity - Leonurus cardica, to bylina, która zalicza się do rodziny jasnotowatych - Lamiaceae. Warto wiedzieć, że ta roślina znana jest pod wieloma nazwami, między innymi jako lwie serce, lisi ogon, czy też gęsia stopa. W samej Polsce popularna jest uprawa tej rośliny, głównie pod kątem jej działania.

Lwie serce to roślina, która może dorosnąć do około 30-150 cm wysokości. Charakterystyczne jest to, że lisi ogon jest w całości silnie owłosiony i wydziela on nieprzyjemny, lecz delikatny zapach. Dolne liście rośliny są jajowate i dłoniastosieczne, natomiast górne liście mogą być całkowite lub w niewielkim stopniu trójdzielne. Ich górna powierzchnia jest słabo owłosiona i zielona, natomiast od spodu kolor liści jest jaśniejszy, a owłosienie mocniejsze.

Kwiaty lwiego serca są drobne i pojawiają się w nibyokółkach, które tworzą grzbieciste kwiatostany. Górna warga kwiatów jest wybarwiona na różowy kolor, a jej brzegi są silnie owłosione. Z kolei warga dolna ma purpurowo-białe zabarwienie z żółtymi odcieniami i czerwonymi cętkami. Warto wiedzieć, że nasiona tych roślin znajdują się w owocach. Owocami są rozłupnie, które składają się z 3 graniastych rozłupek, w których możemy znaleźć niewielkie nasiona.

Ziele serdecznika - jego działanie i właściwości lecznicze

Jeśli interesują nas lisie ogony, czyli serdeczniki pospolite, powinniśmy wiedzieć, jakie zastosowanie ma ta roślina. Otóż serdecznik lekarski to roślina, której uprawa jest pospolita dlatego, że roślina znalazła swoje zastosowania między innymi w dziedzinie medycyny. Dodatkowo w sklepach zielarskich dostępna jest między innymi herbata, czy też tabletki, w których znajdują się te zioła.

Otóż surowcem tego zioła są ulistnione pędy, które ścina się razem z kwiatami pod koniec kwietnia. Warto wiedzieć, że ziele serdecznika wykorzystywane jest przy schorzeniach sercowo-naczyniowych, ponieważ zwiększa ono przepływ krwi do serca, a dodatkowo wzmacnia napięcie i łagodzi zaburzenia pracy serca. Co więcej, serdecznik lekarski potrafi również obniżyć częstotliwość pulsu.

Nie zapominajmy o tym, że serdecznik pospolity, a właściwie jego ziele, jest w stanie obniżyć ciśnienie tętnicze krwi. Dlatego właśnie jest on często polecany osobom, które mają problemy z miażdżycą lub występują u nich częste bóle serca. Ziele serdecznika znajduje swoje zastosowanie również przy nerwicach sercowo-naczyniowych, w przypadku lekkiej dusznicy bolesnej, przy chorobie Basedowa, a dodatkowo we wczesnych stadiach chorób nadciśnieniowych.

Serdecznik pospolity cięty na stole, a także ziele serdecznika, jego zastosowanie i właściwości lecznicze
Jakie właściwości ma serdecznik pospolity, Leonurus cardiaca, czyli uprawa i właściwości lecznicze

Warto wiedzieć, że ziela serdecznika wykorzystywane są przy depresjach, ponieważ wykazują one właściwości uspokajające. Co więcej, pomaga ono przy migrenach, napięciu przedmiesiączkowym, menopauzie, bezsenności, nerwowości, lękach, dusznościach, bólach i zawrotach głowy. Zioła mogą nam pomóc także przy wzdęciach, zaparciach, biegunkach, astmie, uporczywym kaszlu, a dodatkowo pomagają przy obolałych piersiach u kobiet karmiących. Sprawdź także ten artykuł z opisem i właściwościami serdecznika pospolitego.

Skutki uboczne i przeciwwskazania do tego, by stosować ziele serdecznika - kiedy nie pomoże gęsia stopa

Serdecznik pospolity to roślina rozmnażana z nasion, które dostępne są do zakupu w sklepach ogrodniczych. Ziele serdecznika cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje właściwości lecznicze. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że źle stosowana herbata, czy też tabletki, mogą wiązać się ze skutkiem ubocznym.

Dlatego też powinniśmy wiedzieć, że zbyt duże ilości serdecznika, a właściwie jego ziela, mogą spowodować u nas bóle głowy, biegunkę, stan zapalny żołądka, a nawet i krwawienie z macicy. Otóż nie zaleca się spożywanie większej dawki niż 3 g sproszkowanego ekstraktu w jednorazowej dawce.

Ziele serdecznika może być stosowane na różne sposoby. Dostępne są tabletki, czy też herbaty, natomiast samodzielnie możemy wykonać w domu napar, czy też nalewkę z serdecznika pospolitego. Dodatkowo wykonuje się również okłady, które wykorzystywane są między innymi na bóle piersi. Warto wspomnieć, że nie ma przeciwwskazań co do stosowania ziela serdecznika, jeśli jest on stosowany zgodnie z zaleceniami.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny