Zielistka Sternberga - kwiatek trawka w doniczce


Wszystkim znany kwiatek trawka to zielistka, która często gości na parapecie w doniczce. Wśród domowych roślin doniczkowych zielistka jest jedną z najłatwiejszych do utrzymania. Zielistka to roślina dla leniwych, którzy zapominają o podlewaniu roślin doniczkowych. Kwiatek trawka nie tylko zdobi mieszkanie, lecz także oczyszcza powietrze, pochłaniając formaldehyd i inne zanieczyszczenia.

Zielistka zaliczana jest do rodziny szparagowatych, której przedstawiciele to byliny rosnące w tropikalnych obszarach Azji, Afryki, Australii i Ameryki. Najwięcej gatunków zielistki rośnie w Afryce. W klimacie umiarkowanym Europy zielistka uprawiana jest w doniczce jako roślina domowa. Najpopularniejszym gatunkiem uprawianym w doniczce jest zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum).

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) zwykle uprawiana jest w wiszących doniczkach, które w pełni ukazują urodę zwieszających się liści zielistki. Latem zielistkę można umieścić na tarasie, a nawet uprawiać na rabatach w ogrodzie. Jednak jesienią należy ją umieścić w pomieszczeniu, gdyż nie jest to roślina mrozoodporna. W parkach i zieleni miejskiej zielistka uprawiana jest jako roślina jednoroczna. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kwiatach doniczkowych cieniolubnych?

Warto wiedzieć, że zielistka ma właściwości zdrowotne. Oczyszcza powietrze z takich substancji, jak formaldehyd, ksylen, benzen, tlenek węgla, aceton, amoniak i metale ciężkie. Ponadto zmniejsza promieniowanie elektromagnetyczne oraz wyłapuje kurz i bakterie z powietrza.

Zielistka - uprawa i pielęgnacja

Uprawa zielistki

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) świetnie sprawdza się w uprawie w mieszkaniu. Może rosnąć zarówno w pełnym świetle, jak i w zacienieniu. Należy ją jednak chronić od bezpośredniego światła słonecznego. Postawiona w miejscu dobrze oświetlonym zielistka będzie miała bardziej wyraziste białe paski na liściach. Roślina ta lubi świeże powietrze i dobrze znosi przeciągi. Jest także odporna na choroby roślin doniczkowych.

Zielistka znosi spory zakres temperatury powyżej zera. Może rosnąć zarówno w mieszkaniach niedogrzanych i zimnych, jak i przegrzanych zimą. Zielistka nie jest wymagająca co do gleby, ale najlepiej rośnie na ziemi gliniastej. Nadaje się również do uprawy hydroponicznej. Sprawdź także ten artykuł o najlepszych kwiatach pokojowych.

Pielęgnacja zielistki

Zielistka to roślina mało wymagająca, łatwa w uprawie i polecana osobom, które nie mają czasu zbytnio dbać o kwiaty doniczkowe. Jednak odpowiednia pielęgnacja zielistki zapewnia kwiatu ładny wygląd. Zaniedbane zielistki raczej szpecą mieszkanie.

Właściwa pielęgnacja to przede wszystkim umiarkowane podlewanie tak aby woda nie stała w doniczce. Latem podlewamy zielistkę 2-3 razy w tygodniu, zaś zimą rzadziej. Roślina znosi suszę i nie ginie, jeśli zapomnimy o podlaniu. Woda do podlewania powinna być w temperaturze pokojowej, odstana i uboga w wapń.

Liści zielistki nie myjemy i nie nabłyszczamy, gdyż są zbyt kruche. Za to należy zielistkę codziennie zraszać. Latem nawozimy zielistkę raz na 2 tygodnie płynnym nawozem w czasie podlewania. Raz do roku należy zielistkę przesadzić do większej doniczki. O konieczności przesadzenia świadczy przerastanie korzeni przez dno doniczki.

Choroby zielistki

Zielistka Sternberga w uprawie jest rzadko atakowana przez choroby lub szkodniki kwiatów doniczkowych. Mogą jednak pojawić się na niej przędziorki.

Częstym problemem dotykającym kwiaty doniczkowe, jak zielistka są brązowe, zasuszone końcówki liści. Świadczą one o zbyt małej wilgotności powietrza w mieszkaniu lub o wodzie zalegającej na dnie doniczki. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach domowych.

Zielistka Sternberga Chlorophytum comosum oraz uprawa i pielęgnacja, kwiaty w doniczce o wielu zastosowaniach
Zielistka - odmiany, uprawa, pielęgnacja, choroby, porady praktyczne

Rozmnażanie zielistki

Zielistka jest rośliną wieloletnią, lecz tylko młode egzemplarze wyglądają atrakcyjnie. Starsze, wieloletnie zielistki nie wyglądają już dobrze i warto co kilka lat odmłodzić roślinę.

Rozmnażanie zielistki można wykonać poprzez podział rośliny lub przez rozmnóżki. W czasie przesadzania można roślinę podzielić. Należy wykonywać to bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić liści.

Najprostszym sposobem jest rozmnażanie przez rozmnóżki, które wyrastają z rośliny macierzystej na długich pędach. Gdy pojawią się na nich korzonki, rozmnóżki można oderwać i posadzić w doniczce.

Odmiany zielistki

Podstawowy gatunek zielistki Sternberga ma liście jednolicie zielone. Jednak najbardziej ciekawą ozdobą mieszkania jest zielistka o liściach z białym paskiem. Odmiany zielistki różnią się szerokością liści, gdyż niektóre z nich mają liście wąskie, a inne szerokie. Różnią się również białym zabarwieniem, gdyż znajdziemy zielistki o białym pasku po środku liścia lub na obrzeżach. Sadzonki zielistki nie są drogie i można zakupić je już od 5 zł, zaś cena rośliny w doniczce zaczyna się od około 10 zł.

Najciekawsze odmiany zielistki Sternberga to:

  • zielistka Bonnie o zielonych liściach z białym paskiem w środku, liście tej odmiany fantazyjnie się zawijają,
  • zielistka Ocean o jasnozielonych liściach z białym brzegiem, odmiana ta wymaga większej ilości światła i starannej pielęgnacji, gdyż jest bardzo wrażliwa na przelanie,
  • zielistka Zebra ma liście ciemnozielone i żółte paski na obrzeżach,
  • zielistka Variegatum to najbardziej popularna odmiana zielistki Sternberga o liściach zielonych z białymi brzegami,
  • zielistka Vittatum ma szarozielone liście z białym paskiem po środku liścia.

Zielistka, która do niedawna nie była zbyt modna, wraca do łask jako ozdoba mieszkania czy firmy. Popularność zyskuje nie tylko wskutek małych wymagań uprawowych, lecz także dzięki ciekawym, ozdobnym odmianom. Zielistka należy do tych roślin, które warto mieć w mieszkaniu, a szczególnie w sypialni, ze względu na właściwości oczyszczające powietrze. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie chryzantem doniczkowych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny