Zielistka Sternberga - opis rośliny

Każdy dobrze zna popularny kwiatek trawka o długich, zielonych liściach przypominający trawę. Ten często widywany w mieszkaniach na parapecie okna kwiat doniczkowy to zielistka. Roślina ta pochodzi z tropikalnych regionów Ameryki, Azji i Afryki. W klimacie umiarkowanym uprawiana jest w gruncie jako roślina jednoroczna lub w mieszkaniach jako kwiat doniczkowy. Zielistka należy do rodziny szparagowatych i ma wiele gatunków, zaś najbardziej popularny kwiat doniczkowy goszczący często w naszych mieszkaniach to zielistka Sternberga.

Zielistka Sternberga to roślina niezwykle łatwa w uprawie, która wybacza zaniedbania i niedociągnięcia w pielęgnacji. Nie zamiera, gdy się ją przesuszy. Dobrze znosi zarówno słońce, jak i zacienienie. Ponadto jej rozmnażanie jest niezwykle łatwe. Zielistka jest odporna na choroby roślin doniczkowych.

Kwiatek trawka charakteryzuje się długimi, zawiniętymi i wąskimi liśćmi, które nieco przypominają trawę. Kwiat zielistki jest niepozorny. Pojawia się wiosną i latem na bezlistnych łodygach i dość szybko zamiera, zaś zamiast niego wyrastają rozmnóżki idealnie nadające się do rozmnożenia rośliny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kwiatach doniczkowych cieniolubnych?

Uprawa - zielistka Sternberga

Uprawa zielistki Sternberga

Myślisz o ozdobieniu mieszkania zielistką i zastanawiasz się jak wygląda jej uprawa. Zielistka jest jedną z najbardziej łatwych w uprawie roślin doniczkowych, które wybaczają wiele zaniedbań. Roślina ta nie ma wielkich wymagań co do podłoża, oświetlenia czy temperatury.

Jakiego podłoża wymaga jej uprawa. Zielistka może rosnąć w uniwersalnej ziemi do kwiatów doniczkowych. Ma ona mięsiste korzenie, które utrzymują wodę. Dlatego też roślina ta nie znosi wody zalegającej w doniczce, która może doprowadzić do gnicia korzeni. Podłoże dla zielistki powinno być przepuszczalne. Zaleca się, aby ziemię zmieszać z drobnym żwirem.

W naturalnym środowisku zielistka rośnie w lasach tropikalnych, gdzie nie dochodzi wiele światła. Zielistka Sternberga może rosnąć zarówno w pełnym świetle, jak i w półcieniu. Nie powinna jednak stać na południowym parapecie, gdzie będzie narażona na ostre słońce. W półcieniu liście zielistki staną się ciemniejsze a białe wybarwienia mniej intensywne. Sprawdź także ten artykuł o najlepszych kwiatach pokojowych.

Zielistka lubi świeże powietrze i dobrze znosi przeciągi. Toleruje też dość duży zakres temperatur panujących w mieszkaniu. Będzie rosła w mieszkaniach niedogrzanych jak również w przegrzanych.

Pielęgnacja zielistki

Pielęgnacja zielistki polega głównie na odpowiednim podlewaniu. Zielistka zniesie przesuszenie podłoża, nie toleruje jednak zalania, które może spowodować gnicie mięsistych korzeni. Latem podlewamy zielistkę kilka razy w tygodniu, zaś zimą raz w tygodniu. Zielistkę podlewamy wodą w temperaturze pokojowej. Woda musi być odwapniona.

Od wiosny do jesieni należy zielistkę nawozić do 2 tygodnie. Warto również dbać o liście poprzez codzienne zraszanie. Liści zielistki nie powinno się nabłyszczać ani przecierać.

Choroby zielistki

Zielistka Sternberga jest rośliną bardzo odporną na choroby roślin doniczkowych. Bywa ona czasem atakowana przez przędziorki.

Częstym problemem, na który napotykamy przy uprawie zielistki, są usychające, brązowe zakończenia liści. Nie jest to objaw choroby rośliny, lecz błędów w pielęgnacji. Usychające końce liści oznaczają zbyt małą wilgotność powietrza lub wodę zalegającą na dnie doniczki. Zielistka lubi zraszanie, nie znosi zaś nadmiaru wody w doniczce.

Liście zielistki, czyli zielistka Sternberga z łaciny Chlorophytum comosum ocean, uprawa oraz pielęgnacja - krok po kroku
Zielistka Sternberga - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, choroby, porady

Rozmnażanie zielistki

Zielistka Sternberga wygląda szczególnie dekoracyjnie, gdy jest młoda i zadbana. Niestety starsze egzemplarze tracą walory estetyczne. Dlatego też dobrze jest co kilka lat odmłodzić roślinę przez rozmnażanie, które w przypadku zielistki jest bardzo łatwe.

Rozmnażanie zielistki można przeprowadzić na dwa sposoby: podział rośliny i przez rozmnóżki. Rozmnażanie przez podział można wykonać podczas przesadzania rośliny, którą dzielimy i przesadzamy części do osobnych doniczek. Należy robić to ostrożnie aby nie uszkodzić delikatnych liści rośliny. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach domowych.

Znacznie łatwiejszym sposobem jest rozmnażanie przez rozmnóżki. Zielistka Sternberga wydaje małe roślinki, które wyrastają na długich, bezlistnych łodygach. Są to rozmnóżki, które przypominają zielistkę w miniaturze. Kiedy na rozmnóżce pojawią się korzonki, można ją ostrożnie oderwać od rośliny macierzystej i zasadzić w doniczce.

Zielistka Sternberga - najciekawsze odmiany

Odmiany zielistki różnią się szerokością liści oraz białym ubarwieniem liści, które znajduje się na brzegach lub po środku liścia zielistki. Jedną z ciekawych odmian zielistki Sternberga jest Chlorophytum comosum Ocean o liściach z białym obrzeżem. Zielistka Chlorophytum comosum ocean ma liście nieco szersze, ostro zakończone. Odmiana ta wymaga więcej światła niż inne zielistki i jest bardzo wrażliwa na zalanie.

Wśród innych ciekawych odmian zielistki należy wymienić zielistkę Bonnie, która ma biały pasek po środku liścia. Jej liście fantazyjnie się zawijają. Natomiast najbardziej popularna i najczęściej spotykana odmian zielistki to Variegatum o ciemnozielonych liściach.

Zalety tej rośliny to małe wymagania, właściwości zdrowotne i łatwa uprawa. Zielistka, czyli popularny kwiatek trawka powinien zdecydowanie zagościć w naszych mieszkaniach. Ten kwiat doniczkowy, do niedawna nieco zapomniany, przeżywa swój renesans jako ozdoba i łatwy, prosty sposób na oczyszczenie powietrza w mieszkaniu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie chryzantem doniczkowych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny