Zielone warzywa - przegląd najpopularniejszych zielonych warzyw w Twoim ogrodzie

Zielone warzywa należą do jednych z najzdrowszych. Zawierają wiele składników bardzo cennych dla ludzkiego zdrowia. Dieta bogata w te rośliny jest więcej niż polecana. Ważne jest też to, że większość z tych warzyw można uprawiać we własnym ogródku. Przedstawiamy, zatem najpopularniejsze jarzyny zielone, które powinny znaleźć się w każdym ogrodzie.

Ciemnozielone warzywa i owoce

Zielone warzywa i owoce to duża grupa roślin pochodzących z rozmaitych rodzin. W większości różnią się wymaganiami uprawowymi i sposobami pielęgnacji. Mają jednak pewne ważne cechy wspólne. Po pierwsze zawierają składniki bardzo cenne dla ludzkiego organizmu. Jest to między innymi luteina, chlorofil, kwas foliowy, witamina C i magnez. To właśnie za sprawą tych substancji zielone warzywa i owoce są jednymi z najzdrowszych. Najlepiej spożywać je na surowo, wtedy nie tracą swoich cennych właściwości. Z uwagi na niską zawartość kalorii mają pozytywny wpływ na odchudzanie.

Duże znaczenie dla zdrowia ma chlorofil w warzywach zielonych. Co jest w nim takiego niezwykłego? Po pierwsze wzmacnia system naczyniowy i wspomaga produkcję krwi. Bierze udział w unieszkodliwianiu i wydalaniu toksyn z organizmu. Do tego oczyszcza wątrobę i jelita. Chlorofil w warzywach zielonych wykazuje właściwości przeciwzapalne i może przyspieszyć proces gojenia się wrzodów. Już tak krótka lista zalet powinna być wystarczająca zachętą do spożywania tych roślin. Dieta bogata w jarzyny zielone jest polecana każdemu, bez względu na wiek. Teraz już przechodzimy do konkretnych przykładów roślin. Na początek warzywa liściaste.

Zielone warzywa liściaste

Nasza lista warzyw o zielonym kolorze rozpoczyna się od pietruszki naciowej. Ta roślina lubi nasłonecznione lub półcieniste stanowiska. Najlepiej rozwija się na ziemiach umiarkowanie wilgotnych i żyznych. Natka pietruszki zawiera duże ilości wapnia, magnezu, żelaza, potasu i kwasu foliowego. Do tego dochodzą witaminy C, A, PP, E, D, B i K. Za sprawą tych składników nać pietruszki odtruwa organizm i zapobiega anemii. Ważne jest też to, że usuwa nadmiar wody z organizmu, zatem jest dobra na odchudzanie.

Zielone warzywa liściaste reprezentuje też sałata siewna. To bardzo popularna roślina obecna w niemal każdym ogródku. Z pędem kwiatostanowym może dorastać nawet do 150 cm wysokości. Powinna rosnąć na nasłonecznionym stanowisku. Najlepsza dla niej gleba jest próchniczna, żyzna i stale wilgotna. Sałata jest wykorzystywana, jako dodatek do wielu potraw. Szczególnie młode liście zawierają wiele cennych składników. Są to między innymi białka, cukry i prowitamina A. Nie należy zapominać o witaminach z grupy B, C, E, PP, K. Tego typu warzywa liściaste zawierają też sole mineralne, wśród nich przeważa potas i magnez.

Nasza lista nie byłaby pełna bez szpinaku. Jest to jednoroczna roślina dorastająca do 60 cm wysokości. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje gleby żyznej i umiarkowanie wilgotnej. Do tego stanowisko powinno być usytuowane w półcieniu. Ważne jest też to, że szpinak jest odporny na niskie temperatury. Dieta wzbogacona o tę roślinę jest zdecydowanie dobrym pomysłem. W liściach szpinaku znajduje się dużo witaminy C. Są też bogatym źródłem żelaza, wapnia, potasu, sodu, magnezu i cynku. Dzięki temu wspomagają leczenie chorób nerek i wątroby.

Oczywiście powyższe przykłady to nie wszystkie zielone warzywa liściaste, które można uprawiać w ogródku. Coraz większą popularnością cieszy się rukola. Jest bardzo łatwa w uprawie, może dorastać do 75 cm wysokości. Warto też zainteresować się hodowlą boćwiny, lucerny czy jarmużu. Ciekawostką jest fakt, że do warzyw liściastych można też zaliczyć koperek oraz brokuły. To, dlatego, że do spożycia wykorzystywane są kwiatostany. Chlorofil w warzywach jak i ich właściwości zdrowotne to najlepsza zachęta do uprawy.

Ciemnozielone warzywa i owoce

Jarzyny zielone to nie tylko odmiany liściaste. Wśród pozostałych grup niepodzielny prym wiodą ogórki gruntowe. Można je spotkać w niejednym ogrodzie. Najbardziej lubią stanowiska nasłonecznione i ciepłe. Te ciemnozielone warzywa wymagają gleby próchnicznej o odczynie zasadowym. W okresie wegetacji najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne podlewanie. Równie istotne jest to, że ogórek gruntowy zawiera witaminy z grupy A, C, E i K. Są uzupełniane przez minerały takie jak cynk, sód czy magnez. To warzywo ma bardzo mało kalorii, zatem jest dobre na odchudzanie.

Popularnością cieszy się też cukinia, dlatego też nasza lista o niej wspomina. Umieszczona na nasłonecznionym stanowisku będzie się pięknie rozwijać. Należy też zadbać o odpowiednią glebę. Najlepsze będzie podłoże żyzne i wilgotne. Cukinie to jarzyny zielone znane z niecodziennego smaku oraz licznych właściwości zdrowotnych. Wpływają na nie witaminy C, B6 i A oraz wapń, żelazo, fosfor, magnez oraz potas. Kolejne ciekawe ciemnozielone warzywa to szparagi, groszek, brukselka. Każdą z tych rośli można uprawiać samodzielnie. Chlorofil w warzywach i wartości odżywcze w wymienionych gatunkach zadbają o dobry stan naszego zdrowia.

Lista zielonych warzyw musi zostać uzupełniona o owoce w tym samym kolorze. Tu na pierwszy plan wysuwa się awokado. Z racji tego, że pochodzi z Meksyku może być uprawiane wyłącznie w warunkach domowych. Rzadko wydaje owoce, ale są na to szanse. Awokado zawiera wiele cennych składników jak witaminy, minerały oraz kwasy tłuszczowe. Dieta, do której wprowadzimy ten owoc przyniesie same korzyści. Równie wiele walorów oferuje spożywanie kiwi. Jest doskonałym źródłem witaminy C, więc pomaga w zwalczaniu przeziębienia. Jest też niskokaloryczne, zatem dobrze wpływa na odchudzanie.