Ziemniaki Jelly - charakterystyka

Ziemniaki Jelly to odmiana ziemniaków, która zaliczana jest do średnio późnych. Ziemniaki te mają bardzo dobrą jakość kulinarną i zaliczają się do typu B, czyli typu ogólnoużytkowego. Są to najbardziej uniwersalne ziemniaki, które po ugotowaniu są dość zwięzłe, natomiast możemy je łatwo rozgniatać widelcem.

Warto wiedzieć, do czego wykorzystywane są tego typu ziemniaki. Otóż ziemniaki z typu kulinarnego B, są idelane do obiadu. Wykorzystywane są one także do robienia kopytek, babek ziemniaczanych, ale również nadają się one do zup i do smażenia. Co więcej, odmiana ta wykorzystywana bywa też do produkcji chipsów i frytek.

Ziemniaki Jelly charakteryzują się owalnym kształtem bulw i gładką skórką. Ich oczka są położone płytko, a miąższ jest żółty. Co ciekawe, miąższ tych ziemniaków nawet po ugotowaniu nawet nie ciemnieje i znajduje się w nim około 13,6% skrobi. Warto też wiedzieć, że bulwy tej odmiany po zbiorze odznaczają się bardzo dobrą trwałością przechowalniczą i długim okresem spoczynku.

Ziemniaki Jelly wykazują bardzo niską odporność na czarną plamistość i rdzawą plamistość. Są dodatkowo średnio odporne na metrybuzynę, uszkodzenia i parcha ziemniaków. Natomiast bardzo dużą zaletą jest to, że ta odmiana jest odporna na mątwiaka ziemniaka. Niestety musimy uważać na zarazę ziarniaka, która jest niebezpieczna.

Odmiana Jelly - jak przebiega uprawa ziemniaków

Bez różnicy, czy będziemy zajmować się uprawą peluszki, czyli grochu pastewnego, truskawek, ziemniaków Lord, ziemniaków Jelly, czy też innych odmian ziemniaków, konieczne jest to, by zapoznać się z tym, kiedy sadzić truskawki, ziemniaki, czy też, kiedy powinna być sadzona peluszka.

Co więcej, musimy się dowiedzieć również tego, jakie wymagania ma dany ziemniak czy peluszka. Jest to niezbędne, jeśli chcemy, by nasza uprawa przebiegała bez problemu, a plony były dorodne. Decydując się na uprawę ziemniaków, musimy pamiętać o tym, że każda odmiana może mieć inne wymagania. Dlatego, jeśli chcemy uprawiać ziemniaki Jelly, musimy liczyć się z tym, że będą one wymagały od nas innych zabiegów pielęgnacyjnych niż np. ziemniaki Lord.

Przy uprawie ziemniaków Jelly, musimy pamiętać o tym, że ziemia pod uprawę powinna być dobrze zaorana i zbronowana. Co więcej, powinniśmy zadbać o odpowiednie odchwaszczenie. Nie możemy zapominać również o ochronie ziemniaków przed chorobami i szkodnikami, ponieważ są to dwa czynniki, które bardzo zagrażają naszej uprawie.

Ziemniaki Jelly w ogrodzie pod krzewem ziemniaków w czasie zbiorów, a także informacje o ziemniakach Jelly, czyli uprawa, zastosowanie i opis
Ziemniaki Jelly krok po kroku, czyli opis, uprawa, zastosowanie, uprawa w ogrodzie i na polu, porady dla ogrodników

Podczas uprawy ziemniaków odmiany Jelly powinniśmy pamiętać o tym, że charakteryzują się one dużym zapotrzebowaniem na wodę, przez co konieczne będzie częste podlewanie, szczególnie w okresie letnim. Dodatkowo, powinniśmy sadzić je w odległości około 75 cm między rzędami i około 30 cm między pojedynczymi roślinami. Jeśli chodzi o nawożenie, powinniśmy zastosować nawożenie azotem w dawce 140 kg N/ha, potasem w dawce 200-250 kg K/ha i fosforem w dawce 100 kg P/ha. Co więcej, zaleca się również zastosowanie nawożenia magnezowego w dawce do około 60 kg Mg/ha. Nie zapominajmy też o dostarczaniu naszym ziemniakom odpowiedniej ilości mikroelementów. Stosując się do tych zaleceń, będziemy mogli bez problemu uzyskać zdrowe i dorodne plony. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie ziemniaków krok po kroku.

Ziemniaki Jelly - opinie na ich temat i ich cena

Decydując się na zakup sadzeniaków, powinniśmy wiedzieć o tym, że najlepiej korzystać ze sprawdzonych źródeł zakupu, np. szkółek drzewek owocowych i ozdobnych, w których wielokrotnie możemy również zakupić sadzeniaki. Takie szkółki drzewek owocowych i ozdobnych są najlepszym miejscem do zakupu roślin różnego rodzaju. Szkółki drzewek owocowych i ozdobnych gwarantują nam dobrej jakości materiał siewny, który jest wolny od chorób i szkodników.

Jeśli chodzi natomiast o cenę za sadzeniaki odmiany Jelly, musimy wiedzieć, że może się ona różnić i zależy to od wielu czynników. Ważne jest to, gdzie kupowany jest ten ziemniak, ponieważ sklep może narzucić sobie inną cenę. Pamiętajmy jednak o tym, by wybierać sprawdzone miejsca do zakupu. W reguły jednak za worek 15 kg zapłacimy około 10-15 zł.

Jeśli chodzi o opinie na temat danej odmiany ziemniaków, możemy je znaleźć na różnych forach, lecz musimy wiedzieć, które forum wybrać. Najlepiej skorzystać z takiego forum, na którym wypowiadają się profesjonaliści i osoby, które miały już styczność z różnymi odmianami ziemniaków i wiedzą, które odmiany ziemniaków są najlepsze pod dane przeznaczenie.

ikona podziel się Przekaż dalej