Ziemniaki mączyste - odmiany, uprawa, zastosowanie, porady
Wybór ziemniaków jest dla nas wielokrotnie trudny. Aby dobrze wybrać rodzaj i odmianę ziemniaka, powinniśmy poznać typy ziemniaków. Wtedy dowiemy się, czy wolimy ziemniaki mączyste, sałatkowe, czy może ogólnoużytkowe ziemniaki. Zobaczmy jednak, jakie przeznaczenie mają ziemniaki mączyste i jakie odmiany się do nich zaliczają.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ziemniakach.
Typy ziemniaków - jakie rodzaje ziemniaka są dostępne na rynku
Jeśli chcemy dobrać odpowiednie ziemniaki dla siebie, powinniśmy wiedzieć, jakie rodzaje ziemniaków mają konkretne zastosowanie. Dlatego konieczne jest zapoznanie się z kulinarnym typem ziemniaków, przez co bez problemu poznamy ich przeznaczenie. Zobaczmy, jaki typ kulinarny ziemniaków jest najbardziej popularny.
Zacznijmy więc od tego, że wśród ziemniaków wyróżnia się trzy podstawowe typy. Pierwszym z nich jest typ kulinarny A, czyli typ sałatkowy. Ziemniaki sałatkowe podczas gotowania nie rozgotowują się, a ich miąższ po ugotowaniu cały czas jest zwięzły, dzięki czemu możemy go bez problemu pokroić. Takie ziemniaki znajdują zastosowanie w naszej kuchni, gdzie możemy wykorzystać je do pieczenia, do zup, zapiekanek, ale także są one idealne do sałatek. Do tego typu zaliczana jest odmiana Denar.
Kolejnym typem są ziemniaki typu B, które są ogólnoużytkowym rodzajem i zdecydowanie najbardziej uniwersalnym. Po ugotowaniu są one dość zwięzłe i tylko delikatnie sypkie, przez co z łatwością możemy je rozgniatać. Są one przeznaczone do placków ziemniaczanych, kopytek, zup, obiadu, ale także do pieczenia.
Ziemniaki mączyste należą do typu C. Typ C znany jest z tego, że po ugotowaniu jest sypki i sam się rozpada. Z ziemniaków mączystych możemy skorzystać przy przygotowywaniu frytek, ale nadają się one na placki ziemniaczane i do upieczenia. Poza tym wyróżniane są również odmiany pośrednie AB i CB. Do typu AB zaliczane są ziemniaki Lord i Vineta. Ziemniaki Lord są jednymi z najbardziej znanych ziemniaków, podobnie jak Denar i Vineta.
Ziemniaki mączyste - jakie odmiany należą do typu C
Jeśli zależy nam na kupnie ziemniaków mączystych, które są doskonałe na placki ziemniaczane, ale nadają się również do innego zastosowania, powinniśmy dowiedzieć się, jakie odmiany zaliczane są do tego rodzaju. Wtedy zakup tych ziemniaków będzie dla nas o wiele łatwiejszy.
Do ziemniaków mączystych zaliczają się odmiany bardzo wczesne, takie jak Nora, Lady Claire, Karlena, Ewelina, Gracja, Augusta, Veronie, Miłek i Courlan. Wszystkie te odmiany są odmianą pośrednią BC. Co więcej, zaliczane są tu też odmiany średniopóźne Zeus, Gustaw, Fianna i Bryza oraz odmiany późne Ursus i Soplica.
Do tego typu ziemniaków zaliczają się też odmiany średniowczesne, takie jak Agnes, Ametyst, Benek, Courage, Cecloon, Finezja, Ibis, Jutrzenka, Marlen, Pirol, Quincy i Redstar. Te odmiany są typem pośrednim BC, natomiast Bursztyn, Cekin, Legenda i Wiarus, to odmiany z typu BC-C. Z kolei odmiana Romula należy całkowicie do typu C. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie ziemniaka krok po kroku.
Ziemniaki sypkie - jak wygląda ich uprawa
Bez względu na to, czy chcemy zająć się uprawą ziemniaków mączystych, czerwonych ziemniaków, ziemniaków Lord, Denar, czy Vineta, konieczne będzie zapoznanie się z tym, jakie wymagania mają te rośliny. Tylko wtedy czerwone ziemniaki, czy też odmiany Lord, Denar i Romula, będą rozwijały się prawidłowo.
Co więcej, jeśli nie zapewnimy odpowiednich wymagań ziemniakom, bez różnicy, czy będą to czerwone ziemniaki, ziemniaki mączyste lub Lord, mogą one być porażone przez choroby, które wywoływane są nie tylko przez wirusy, ale także przez to, że dobierzemy zły rodzaj gleby lub przeprowadzamy złe zabiegi pielęgnacyjne.
Podczas uprawy ziemniaków musimy pamiętać o tym, że każda odmiana może mieć nieco inne wymagania. Dlatego musimy wziąć pod uwagę to, czy chcemy uprawiać odmianę Lord, Bryza, Cekin, czy też Romula. Jednak z reguły uprawa ziemniaków nie jest tak trudna i poradzi sobie z nią nawet osoba, która nie ma z tym doświadczenia.
Bardzo ważnym aspektem jest jednak to, by nasze ziemniaki były uprawiane w dobrze zaoranej i zbronowanej glebie, która będzie oczyszczona od chwastów, które w znaczny sposób mogą uprzykrzyć uprawę naszych ziemniaków. Warto wspomnieć również o tym, że jeśli decydujemy się na sadzenie ziemniaków wczesnych, wtedy musimy zapewnić im wystarczająco dużo ciepła, co wielokrotnie może być kłopotliwe, ze względu na warunki atmosferyczne.
Nie możemy również zapominać o tym, że niektóre odmiany ziemniaków są bardzo podatne na różne choroby wirusowe i grzybowe. Choroby te są niesamowicie niebezpieczne dla naszej uprawy. Dlatego tak istotne jest zadbanie o prawidłową profilaktykę i zabezpieczenie naszych ziemniaków przed chorobami i szkodnikami. Co więcej, musimy zadbać o to, by kontrolować nasze uprawy pod kątem występowania szkodników i chorób. Dzięki temu nasza uprawa ziemniaków będzie przebiegała prawidłowo i uzyskamy zdrowy i dorodny plon.