Zima w ogrodzie - spis prac wykonywanych zimą

Zajmowanie się roślinami ogrodowymi to obowiązek dający ogromną satysfakcję i radość. Najwięcej pracy przypada na wiosnę, lato i jesień.  Regularnie należy zajmować się kwiatami, trawnikiem, krzewami czy krzewinkami. Tymczasem zima jest okresem odpoczynku dla roślin. Jeśli zaś chodzi o ogrodników to nie do końca. Należy, bowiem wiedzieć, że są pewne zadania, które muszą wykonać. Ich listę przedstawiamy w tym i innych naszych artykułach.

Zimowe prace ogrodowe

Zima przychodzi w drugiej połowie grudnia i trwa do drugiej połowy marca. Jest to okres, w którym rośliny posadzone w gruncie pozostają w spoczynku. W związku z tym znacznie zmniejsza się liczba prac wykonywanych w ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że miłośnicy dbania o rozmaite gatunki nie mają, co robić. Nawet zimą trzeba przeprowadzać pewne czynności pielęgnacyjne. Kolejną kwestią jest regularne sprawdzanie kondycji roślin. Mroźną część roku można także spożytkować na planowanie zmian w aranżacji przestrzeni. Do tego zdecydowanie dobrym pomysłem jest zadbanie o sprzęt i ewentualne uzupełnienie braków.

Do podstawowych czynności wykonywanych zimą, jeśli wymagają tego warunki, należy odśnieżanie ogrodu. Po pierwsze, trzeba skupić się na chodnikach i ścieżkach. Jeśli zaś chodzi o rośliny, to niewielka warstwa śniegu nie jest dla nich szkodliwa. Wręcz przeciwnie, stanowi dodatkową warstwę izolacji pozwalającą przetrwać niesprzyjający okres. Jednakże nadmiar ma negatywny wpływ, zwłaszcza na krzewy i drzewa. Powoduje deformacje i złamania gałęzi. Należy, zatem co jakiś czas strzepywać śnieg. Warto też, jeśli to możliwe, podwiązywać gałęzie. Dzięki temu nie będą zbierać dodatkowego obciążenia.

Wspomniane już dbanie o narzędzia ogrodowe to bardzo ważna kwestia. Konserwacja chroni je przed rdzewieniem, przez co będą służyć znacznie dłużej. Warto, więc pamiętać, że początkiem zimy trzeba:

  • dokładnie oczyścić z resztek ziemi i części roślin łopaty, szpadle, grabie, widły a także motyki,
  • starannie oczyścić i naostrzyć siekiery, siekierki, ręczne nożyce do żywopłotów oraz sekatory,
  • przetrzeć wilgotną szmatką i naoliwić ruchome elementy urządzeń ogrodowych jak kosiarki,
  • sprawdzić stan i ewentualnie wymienić sprężyny w narzędziach i maszynach ogrodniczych.

Wszystkie wymienione elementy trzeba przechowywać w suchym pomieszczeniu.

Zimowa pielęgnacja roślin

Niektóre drzewa, krzewy i byliny są wrażliwe na mróz. To samo można napisać o wielu młodych okazach. Dlatego jesienią konieczne jest staranne zabezpieczenie roślin pozwalające im przetrwać w gruncie. Natomiast zimą trzeba regularnie sprawdzać stan okryć. Naturalnie w razie potrzeby także poprawiać ochronne materiały. Warto również reagować na zmieniające się warunki atmosferyczne. Jeśli przyjdą siarczyste mrozy potrzebne będą dodatkowe warstwy izolacyjne. Natomiast w przypadku odwilży rośliny warto odkryć, bo w przeciwnym wypadku zaczną gnić. Więcej na temat zabezpieczeń można przeczytać na naszej stronie.

Szczególnie w kilku ostatnich latach, Zimą nie zawsze pada dużo śniegu. Rodzi to pewien problem dotyczący iglaków i gatunków liściastych zimozielonych rosnących w ogrodzie. Potrzebują sporo wody by przetrwać do wiosny. Zamarznięta gleba utrudnia pobieranie wilgoci, przez co wspomniane rośliny mogą usychać. W takich warunkach należy pamiętać o podlewaniu. Oczywiście tu, tak jak przy okryciach, ważne jest dostosowanie się do warunków atmosferycznych. Gdy śnieg spadnie z nawadnianiem można się wstrzymać. Teraz warto poruszyć kolejną ważną kwestię, czyli nawożenie. Jest wymagane czy też nie?

Nawożenie można przeprowadzić pod koniec zimy. Jeżeli w ogrodzie jest ciężka ziemia, ten zabieg poprawi jej strukturę. Natomiast na glebach piaszczystych zwiększy dostępność składników odżywczych. Ważne by stosować preparaty, które nie mają w składzie azotu. Dlatego, że to on jest odpowiedzialny za stymulowanie wzrostu. W tej części artykułu trzeba jeszcze wspomnieć o dbaniu o trawnik. Tu pielęgnacja sprowadza się do tego by po nim nie chodzić. I nie zrzucać śniegu usuniętego z innych części działki. Dlatego, że zamarznięte źdźbła są bardzo podatne na uszkodzenia. Rozwinięcie podanych informacji znajduje się na naszej stronie.

Równie ważne prace ogrodowe

Zabezpieczenie roślin czy odśnieżanie to nie jedyne prace ogrodowe przeprowadzane zimą. Kolejne to przycinanie drzew liściastych wykonywane pomiędzy listopadem a marcem. Zabiegowi nie należy poddawać klonu, grabu i brzozy. W mroźnym okresie roku można także skracać gałęzie iglaków. Najpierw trzeba zrobić cięcie formujące mające na celu nadanie koronom odpowiedniego wyglądu. Natomiast koniec lutego to czas na cięcie pielęgnacyjne. W tym zabiegu chodzi o usunięcie uszkodzonych, chorych czy zeschłych pędów. Należy to robić w niezbyt mroźny dzień. Co jeszcze trzeba wiedzieć o tej formie pielęgnacji?

Cięcie nie ogranicza się do drzew. Obejmuje także krzewy zarówno ozdobne jak i owocowe. Warto, więc wspomnieć o gatunkach, które można kształtować w ten sposób. Najważniejsze z nich to:

  • odporne na mróz drzewa owocujące latem takie jak jabłonie, grusze oraz śliwy,
  • ozdobne drzewa iglaste, do których należą popularne sosny, świerki oraz modrzewie,
  • cenione krzewy owocowe takie jak agrest, porzeczki, borówki oraz jeżyny,
  • krzewy ozdobne, do których należy ligustr jak również zimozielony bukszpan.

Cięcie drzew i krzewów nie wyczerpuje listy prac wykonywanych zimą w każdym ogrodzie.

Połączenie mrozu i nasłonecznienia miewa negatywny wpływ na drzewa. Często prowadzi do pękania kory pozostawiającego wyraźne rany. Przez nie wnikają wirusy, bakterie i grzyby mocno szkodząc roślinom. Dlatego końcem stycznia warto przeprowadzić bielenie pni drzew. Ten zabieg zapobiegnie pękaniu kory. Drzewa należy pokryć mlekiem wapiennym. W typowej wersji jest to mieszanka wapna palonego i wody. Opis ostatniego zadania za nami, czas na małe podsumowanie. Ten artykuł pokazuje, że zima jest ważnym okresem dla każdego ogrodnika. Choć pracy jest nieco mniej niż w sezonie wegetacyjnym, nadal pozostaje wiele do zrobienia.