Hortensja ogrodowa - podstawowe informacje na jej temat

Zanim dowiemy, jak przebiega podlewanie, uprawa i zimowanie hortensji ogrodowej, w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z tym, czym tak właściwie charakteryzuje się hortensja ogrodowa i dlaczego w pewnych sytuacjach hortensja nie kwitnie. Zacznijmy więc od samego początku.

Hortensja ogrodowa - Hydrangea macrophylla, należy do rodziny hortensjowatych - Hydrangeceae. Jest to podstawowa forma, od której wywodzi się wiele różnych atrakcyjnych odmian, chętnie używanych w ogrodach. Warto wiedzieć, że hortensja ogrodowa pochodzi z południowej i wschodniej Azji, a dokładniej mowa tu o Chinach, Japonii, Indochinach i Korei. Obecnie ten ozdobny krzew uprawiany jest w wielu krajach, ale w uprawie spotykane są najczęściej kultywary i mieszańce.

Jednak decydując się na hortensję ogrodową, najważniejszą kwestią jest jej wygląd. Otóż ten krzew liściasty dorasta nawet do 1,5 m wysokości. Jeśli chodzi natomiast o liście, są one owalne i gęsto rozmieszczone na łodydze. Zazwyczaj liście są zimozielone, co oznacza, że zimą krzewy te również wyglądają atrakcyjnie.

Nie oszukujmy się jednak, że to, jak krzew wygląda w trakcie zimy, nie jest aż tak bardzo istotne, jak to, jak wygląda on w trakcie kwitnienia. Jeśli wiemy, jak przezimować hortensję w donicach lub w ogrodzie, wtedy mamy większą pewność na to, że kwiaty będą bardziej atrakcyjne. Kwiaty hortensji ogrodowej mogą być białe, ale występują także w odcieniach koloru niebieskiego i różowego. Pojedyncze kwiatki zebrane są w gęste baldachogrona o kulistym kształcie, które dosięgają od 15 do 25 cm średnicy. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre odmiany charakteryzują się płaskimi kwiatostanami.

Uprawa hortensji ogrodowej - co warto wiedzieć

Hortensja ogrodowa jest bardzo interesującym krzewem kwitnącym, u którego bardzo istotnym elementem jest kwestia dotycząca podlewania, tego, co się robi przed zimą, a także przezimowania we właściwy sposób. Dowiedzmy się zatem, jak wygląda uprawa tych pięknych krzewów ozdobnych.

Zanim dowiemy się, jak wygląda zimowanie hortensji, skupmy się na tym, jakie ma ona wymagania dotyczące stanowiska, aby na zimę nie było problemu z przetrwaniem rośliny. Dlatego, jeśli chcemy hodować hortensję w swoim ogrodzie, powinniśmy zapewnić jej żyzne i próchnicze gleby o odczynie lekko kwaśnym. Doskonałym miejscem jest jednak klimat morski, gdzie wilgotność powietrza jest zdecydowanie wyższa, a nasłonecznienie nie jest aż tak duże.

Hortensja przed zimą, a także zimowanie hortensji ,czyli jak przezimować hortensję w donicach i zimowanie hortensji ogrodowej
Zimowanie hortensji ogrodowej - jak zabezpieczyć krzew na zimę

Poza tym, na jakim stanowisku ma rosnąć hortensja, istotne jest także to, by regularnie nawadniać i nawozić hortensję. W okresie od IV do VII ważne jest nawożenie nawozami płynnymi co 10 dni. Ważne jest to, by nawozy wieloskładnikowe były rozcieńczane i w ich składzie była przewaga nawozów azotowych. Już pod koniec VII w nawozie powinien przeważać fosfor i potas, natomiast na początku września musimy ograniczać nawozy, by zaprzestać nawożenia. Dodatkowo w tym okresie ograniczamy też podlewanie. Podlewanie i nawożenie ograniczamy po to, by zimowanie hortensji przebiegło bez problemu i pędy w porę zdrewniały. Jednym z ważnych zabiegów jest także przycinanie. Sprawdź ten artykuł z poradami na temat cięcia hortensji w ogrodzie.

Zimowanie hortensji ogrodowej - jak najlepiej przezimować roślinę

Zimowanie hortensji ogrodowej jest bardzo ważnym elementem, o którym powinno się pamiętać już przy zakupie tego krzewu ozdobnego. Decydując się na te rośliny i chcąc, by przetrwały one zimę, nie możemy o tym zapomnieć. Dlatego zobaczmy, w jaki sposób przezimować hortensję, by na następny rok krzew obdarzył nas swoimi pięknymi kwiatami.

Zacznijmy więc od tego, że hortensja ogrodowa jest w pewnym stopniu odporna na mróz, natomiast ostre zimy są wielkim zagrożeniem dla niej i mogą spowodować ogromne zniszczenia. Dlatego najlepszym sposobem jest rozpoczęcie ograniczania w dostarczaniu wody i nawozów już we wrześniu. Wtedy pędy w porę zdrewnieją i przetrwają do następnego roku.

Jeśli już zaobserwujemy ochłodzenie, które będzie w granicach 0oC, powinien być to dla nas znak, aby zabezpieczyć hortensję przed mrozem. W tym celu powinniśmy przysypać nasadę pędów kopczykiem z grubej kory, a jeśli nie posiadamy kory, wtedy możemy obłożyć je gałązkami iglaków. Dodatkowo zaleca się również owinięcie całych pędów agrowłókniną, a najlepiej kilkoma warstwami. Zamiast agrowłókniny, możemy również skorzystać z juty.

Hortensja ogrodowa nadaje się idealnie do ogrodów przydomowych. Dodatkowo możemy sadzić ją również w doniczkach na balkonach i na tarasach. Z hortensji możemy tworzyć doskonałe i piękne kompozycje roślinne, zarówno z innymi roślinami, jak i przez łączenie kilku odmian lub kultywarów tych krzewów. Najpopularniejszymi kultywatorami są między innymi 'Bouquet Rose', charakteryzująca się różowymi i dużymi kwiatami, 'Masja' o czerwonych kwiatach, a także 'Mariesil Perfecta', która jest odmianą niską o niebieskich i liliowo-różowych kwiatach.

ikona podziel się Przekaż dalej