Zimowanie pelargonii - praktyczny poradnik
Większość z nas traktuje kwiaty pelargonii jako rośliny jednoroczne, które po sezonie wyrzucamy. Wiadomo jednak, że pelargonie są roślinami wieloletnimi, dlatego warto spróbować je przezimować, aby wiosną znów mogły ozdobić nasze balkony. Jakie warunki należy zapewnić tym kwiatom, aby dobrze zniosły zimę i ponownie obficie zakwitły?
Jeśli interesuje cię uprawa tych kwiatów, przeczytaj więcej informacji na temat pelargonii.
Zimowanie pelargonii – przygotowanie roślin
Pelargonie zimą powinny przejść okres spoczynku, aby znów mogły w pełni zakwitnąć. Dlatego zimowanie pelargonii powinno być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem roślin. W tym celu, jeszcze przed nadejściem pierwszych przymrozków, należy zabrać donice z pelargoniami z balkonu i umieścić w jasnym i chłodnym miejscu. Pelargonie można trzymać w piwnicy, pod warunkiem, że jest w niej dostęp światła. Jeśli w piwnicy nie ma okien, lepiej pelargonie balkonowe zimować w lekko ogrzewanym garażu lub na klatce schodowej. A może zainteresuje cię pelargonia bluszczolistna?
Przed zimowaniem pelargonie trzeba przyciąć do ok. 15 – 20 cm wysokości. Usuwamy również przekwitłe kwiaty pelargonii i uschnięte bądź pożółkłe liście. W ten sposób zabezpieczymy rośliny przed wystąpieniem ewentualnych chorób grzybowych. Jeśli zimujemy pelargonie balkonowe, możemy je pozostawić w tych samych pojemnikach i tej samej ziemi, w której rosły. Pelargonie z gruntu należy wsadzić do doniczek do świeżej ziemi ogrodniczej. Sprawdź także, które kwiaty na taras warto wybrać. Uprawa pelargonii w ogrodzie czy na balkonie - niezależnie od rodzaju, warto przezimować je na kolejny sezon.
Jak przechować przez zimę kwiaty pelargonii?
Jak przecimować pelargonie - i w domu czy w ogrodzie? Jesienią często zastanawiamy się jak przechować przez zimę nasze pelargonie, aby wiosną znów cieszyć się ich pięknymi barwami. Otóż zimowanie pelargonii nie będzie trudne, jeśli będziemy pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsza jest odpowiednia temperatura i podlewanie. Pelargonie zimą muszą przejść okres spoczynku, aby przygotować się do wytworzenia nowych liści i kwiatów. Dlatego ważne jest zapewnienie im odpowiednio niskiej temperatury. Sprawdź także, jakie kwiaty na balkon wybrać, czyli inspiracje na rośliny doniczkowe.
Pelargonie bluszczolistne i rabatowe powinny zimować w temperaturze 8 – 100C. Pelargonie angielskie, z uwagi na to, że są delikatniejsze, zimujemy w temperaturze 10-120C. Wyższa temperatura mogłaby przedwcześnie pobudzić rośliny do wegetacji.
Należy również pamiętać o regularnym, choć niezbyt częstym podlewaniu roślin. Pelargonie zimą powinny być podlewane niezbyt obficie co 2 tygodnie. W ten sposób unikniemy przesuszenia bryły korzeniowej. Na czas zimowania pelargonii zaprzestajemy również nawożenia roślin. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat pelargonii rabatowej.
Pelargonie zimą i wiosną – jak o nie dbać?
Pelargonie, które zimujemy, musimy regularnie przeglądać. Pelargonie zimą narażone są bowiem na atak chorób grzybowych i szkodników, szczególnie mszyc. Dlatego obserwacja roślin pozwoli w porę zareagować na zagrożenia. Należy również zwracać uwagę, czy rośliny zbyt wcześnie nie wypuszczają nowych pędów. Jeśli trak się zdarzy, należy je usuwać. Młode pędy w warunkach ograniczonego światła szybko się wybują, a roślina nie przejdzie potrzebnego okresu spoczynku.
W lutym, kiedy dni są coraz dłuższe, przenosimy pelargonie do cieplejszego pomieszczenia, ze zwiększoną ilością światła, aby mogły wznowić wegetację. Wówczas zwiększamy również częstotliwość podlewania. Po kilku tygodniach pelargonie wypuszczą młode pędy, z których można uzyskać sadzonki.
Na zewnątrz pelargonie wynosimy dopiero po połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Tak przezimowane pelargonie odwdzięczą się pięknym, zwartym pokrojem i bujnym kwitnieniem w czasie lata. A może zainteresujesz się także innymi kwiatami doniczkowymi?