Zimowanie pelargonii – przygotowanie roślin

Pelargonie zimą powinny przejść okres spoczynku, aby znów mogły w pełni zakwitnąć. Dlatego zimowanie pelargonii powinno być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem roślin. W tym celu, jeszcze przed nadejściem pierwszych przymrozków, należy zabrać donice z pelargoniami z balkonu i umieścić w jasnym i chłodnym miejscu. Pelargonie można trzymać w piwnicy, pod warunkiem, że jest w niej dostęp światła. Jeśli w piwnicy nie ma okien, lepiej pelargonie balkonowe zimować w lekko ogrzewanym garażu lub na klatce schodowej. A może zainteresuje cię pelargonia bluszczolistna?

Przed zimowaniem pelargonie trzeba przyciąć do ok. 15 – 20 cm wysokości. Usuwamy również przekwitłe kwiaty pelargonii i uschnięte bądź pożółkłe liście. W ten sposób zabezpieczymy rośliny przed wystąpieniem ewentualnych chorób grzybowych. Jeśli zimujemy pelargonie balkonowe, możemy je pozostawić w tych samych pojemnikach i tej samej ziemi, w której rosły. Pelargonie z gruntu należy wsadzić do doniczek do świeżej ziemi ogrodniczej. Sprawdź także, które kwiaty na taras warto wybrać. Uprawa pelargonii w ogrodzie czy na balkonie - niezależnie od rodzaju, warto przezimować je na kolejny sezon.

Jak przechować przez zimę kwiaty pelargonii?

Jak przecimować pelargonie - i w domu czy w ogrodzie? Jesienią często zastanawiamy się jak przechować przez zimę nasze pelargonie, aby wiosną znów cieszyć się ich pięknymi barwami. Otóż zimowanie pelargonii nie będzie trudne, jeśli będziemy pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsza jest odpowiednia temperatura i podlewanie. Pelargonie zimą muszą przejść okres spoczynku, aby przygotować się do wytworzenia nowych liści i kwiatów. Dlatego ważne jest zapewnienie im odpowiednio niskiej temperatury. Sprawdź także, jakie kwiaty na balkon wybrać, czyli inspiracje na rośliny doniczkowe.

Przechowywanie pelargonii zimą w skrzynkach
Zimowanie pelargonii - praktyczny poradnik

Pelargonie bluszczolistne i rabatowe powinny zimować w temperaturze 8 – 100C. Pelargonie angielskie, z uwagi na to, że są delikatniejsze, zimujemy w temperaturze 10-120C. Wyższa temperatura mogłaby przedwcześnie pobudzić rośliny do wegetacji.

Należy również pamiętać o regularnym, choć niezbyt częstym podlewaniu roślin. Pelargonie zimą powinny być podlewane niezbyt obficie co 2 tygodnie. W ten sposób unikniemy przesuszenia bryły korzeniowej. Na czas zimowania pelargonii zaprzestajemy również nawożenia roślin. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat pelargonii rabatowej.

Pelargonie zimą i wiosną – jak o nie dbać?

Pelargonie, które zimujemy, musimy regularnie przeglądać. Pelargonie zimą narażone są bowiem na atak chorób grzybowych i szkodników, szczególnie mszyc. Dlatego obserwacja roślin pozwoli w porę zareagować na zagrożenia. Należy również zwracać uwagę, czy rośliny zbyt wcześnie nie wypuszczają nowych pędów. Jeśli trak się zdarzy, należy je usuwać. Młode pędy w warunkach ograniczonego światła szybko się wybują, a roślina nie przejdzie potrzebnego okresu spoczynku.

W lutym, kiedy dni są coraz dłuższe, przenosimy pelargonie do cieplejszego pomieszczenia, ze zwiększoną ilością światła, aby mogły wznowić wegetację. Wówczas zwiększamy również częstotliwość podlewania. Po kilku tygodniach pelargonie wypuszczą młode pędy, z których można uzyskać sadzonki.

Na zewnątrz pelargonie wynosimy dopiero po połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Tak przezimowane pelargonie odwdzięczą się pięknym, zwartym pokrojem i bujnym kwitnieniem w czasie lata. A może zainteresujesz się także innymi kwiatami doniczkowymi?

ikona podziel się Przekaż dalej