Zimowanie roślin krok po kroku - 10 porad na przygotowanie roślin do zimy

To jak wygląda zimowanie roślin w dużej mierze zależy od środowiska, w którym rosną. Okazy ogrodowe, przystosowane do naszego klimatu zazwyczaj nie potrzebują pomocy. Jednakże niektóre gatunki trzeba chronić przed mrozem. To samo tyczy się różnych roślin balkonowych. Nie należy zapominać o kwiatach rozwijających się w domach. One również potrzebują spoczynku. Przedstawiamy, zatem 10 porad dotyczących przygotowania rozmaitych roślin do zimy.

Zimowy odpoczynek roślin – ważne informacje

Zimowanie roślin w strefie klimatu umiarkowanego zbiega się z ich okresem spoczynku. Bez problemu można to zaobserwować w polskich ogrodach. Rośliny nie wymagają wtedy obfitego podlewania czy nawożenia. Dzieje się tak, ponieważ spowolnione zostają procesy metaboliczne. W tym czasie dochodzi również do zahamowania wzrostu. Warto też wiedzieć, że różne gatunki wykształcają specjalne struktury spoczynkowe. Najczęściej są to kłącza, bulwy, cebule i pędy. To one umożliwiają przetrwanie rośliny w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Niektóre gatunki nie potrzebują specjalnych zabiegów podczas zimowania. Doskonale sobie radzą z mrozem i opadami atmosferycznymi. Jednakże wśród krzewów ozdobnych czy innych roślin rosnących w ogrodzie istnieją okazy potrzebujące ludzkiej interwencji. Głównie chodzi o organizmy pochodzące z cieplejszych rejonów świata. To samo tyczy się gatunków doniczkowych rozwijających się na balkonach i we wnętrzach domów. Stworzyliśmy, więc listę zabiegów przygotowujących rośliny do zimowania.

Przygotowanie na zimowanie roślin – 10 cennych porad

1. Krzewy i byliny

Na początek opisujemy okres spoczynku krzewów ozdobnych. Za przykład posłuży zimowanie hortensji. Korzenie rośliny pokrywa się kopczykami z kory, torfu lub ziemi. Mogą być to też gałązki iglaków. Natomiast koronę okrywa się agrowłókniną lub słomianymi matami. Dzięki takim zabezpieczeniom zimowanie hortensji i innych krzewów kwitnących powiedzie się.

2. Wiele bylin ogrodowych potrafi bez problemu przetrwać zimę. Inne muszą zmienić środowisko. Za przykład posłuży zimowanie pelargonii. Jeszcze przed pierwszymi przymrozkami roślinę należy wykopać ze stałego miejsca. Przesadza się ją do pojemnika i przenosi do chłodnego miejsca o temperaturze 8-12°C. Należy pamiętać o podlewaniu, co 2 tygodnie. Tak wygląda zimowanie pelargonii i wielu innych bylin.

3. Rośliny cebulowe

Przygotowanie do zimowania roślin cebulowych rozpoczyna się już po kwitnieniu. Najpierw podlewanie ogranicza się do minimum a następnie przerywa, gdy liście zżółkną. Po zeschnięciu części nadziemnej cebulę należy wykopać, oczyścić i przenieść do pomieszczenia. Zimują w skrzynkach wypełnionych torfem lub suchym pisakiem. Terminy wykopywania i sadzenia cebul zależą od gatunku.

4. Rośliny doniczkowe na balkonie - zdarza się, że w doniczkach uprawiane są rośliny typowo ogrodowe. Nie muszą być przesadzane, ale przed zimą trzeba przenieść je w inne miejsce. Trafiają do chłodnych, jasnych pomieszczeń. W okresie spoczynku nie należy nawozić roślin. Wystarczy umiarkowane podlewanie, tak by nie uschły. Chyba, że mają inne, indywidualne wymagania w kwestii pielęgnacji.

5. Zimowanie roślin balkonowych może odbywać się poza pomieszczeniem. Trzeba jednak założyć na nie osłony. Podobne do tych stosowanych wobec krzewów ozdobnych. Gdy temperatura przez kilka dni utrzymuje się poniżej zera, jest to znak, że rośliny trzeba okryć. Nie można robić tego wcześniej, bo mogą się zaparzyć i uszkodzić. 

6. Do okrywania pędów roślin balkonowych należy wybierać materiały przewiewne. Najlepiej sprawdzają te wykonane z naturalnych surowców. Takich jak juta, agrowłóknina, maty słomiane. Wart uwagi jest też stroisz, czyli gałązki drzew iglastych. Roślin nie należy owijać zbyt ciasno, przede wszystkim dla zapewnienia dostępu powietrza.

7. Ważne jest zabezpieczenie korzeni roślin doniczkowych. Dlatego też okrywa się je korą, ziemią czy torfem. Oprócz ochrony przed mrozem, ten zabieg powstrzymuje parowanie wody. Dodatkowo doniczki nie powinny stać na zimnym podłożu. Umieszcza się je, zatem na styropianie lub deskach.

8. Doniczki należy zabezpieczyć z każdej strony. Do tego celu najlepsza jest słoma lub tektura. Ewentualnie można wykorzystać styropian. Osłonięte rośliny trzeba przenieść w miejsce osłonięte przed wiatrem i najlepiej zadaszone. Oczywiście nie musi być to pomieszczenie całkowicie zamknięte.

9. Zimowanie roślin domowych - jeśli chodzi o kwiaty oraz krzewy stale rosnące w domu, w okresie spoczynku trzeba nieco zmienić sposób ich pielęgnacji. Wiele z nich przenosi się do chłodniejszego pomieszczenia. Takiego jak na przykład klatka schodowa. Ważne by nie było zbyt oświetlone, choć to w dużej mierze zależy od uprawianego gatunku. Rośliny nie powinny również stać przy grzejnikach i innych źródłach ciepła.

10. Zdarza się, że rośliny domowe chorują w czasie zimowania. Dzieje się tak głównie z dwóch powodów. Pierwszym jest nadmiar światła a drugim zbyt dużo wody. Zatem w okresie spoczynku ogranicza się podlewanie. Należy też zaprzestać nawożenia. Są to dość ogóle porady, dlatego zawsze trzeba przestrzegać indywidualnych wymagań każdej rośliny. Tylko wtedy bez szwanku przetrwa zimowanie.