Zioła lecznicze, które warto mieć w swoim ogrodzie

W dobrze zaplanowanym ogrodzie znajdzie się miejsce dla wielu roślin. Warto wśród nich uwzględnić najpopularniejsze zioła lekarskie. Zazwyczaj są łatwe w uprawie i ładnie wyglądają. Najważniejsze jest jednak to, że mają pozytywny wpływ na zdrowie. Zatem które rośliny lecznicze cieszą się największym uznaniem?

Zioła lecznicze

Zioła, czyli rośliny zielarskie to dość zróżnicowana grupa. Można podzielić ją na trzy kategorie ze względu na sposób użycia. Istnieją, więc gatunki przyprawowe, olejkodajne i zioła lecznicze. Szczególnie interesująca jest ta ostatnia podgrupa. Rośliny lecznicze zawierają tak zwane substancje czynne, które wykazują bardzo pożyteczne właściwości. Są to najczęściej alkaloidy, glukozydy, flawony i oczywiście witaminy. Mają działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, uspokajające, antyseptycznie. Lecznictwo korzysta z tych właściwości od wieków.

Zdecydowanie najpopularniejsze ziele lecznicze spotykane w ogrodach to mięta pieprzowa. Naturalnie występuje w Europie i Ameryce Północnej. W naszym kraju jest bardzo chętnie uprawiana. Wykonuje się z niej susz oraz olejki. Skąd bierze się tak duże uznanie dla mięty? Dobrze jest ją mieć w ogrodzie z uwagi na lecznictwo. Mięta zapobiega wzdęciom i sprawdza się przy problemach trawiennych. Ważne jest też to, że nie sprawia dużych problemów podczas uprawy. Najbardziej lubi nasłonecznione stanowiska. Optymalna dla niej gleba powinna być bogata w próchnicę, lekko wilgotna i przepuszczalna.

Kolejna ciekawa propozycja do ogrodu to dziurawce zwyczajne. Są to rośliny lecznicze wieloletnie osiągające 100 cm wysokości. Ich charakterystyczną cechą są eliptyczne, kropkowane liście oraz żółte kwiaty. Dziurawiec reprezentuje zioła lecznicze, które nie mają dużych wymagań uprawowych. Wystarczy zapewnić im nasłonecznione stanowisko oraz lekkie przepuszczalne podłoża.

Najważniejszą zaletą dziurawca jest działanie uspokajające. Dzięki temu napary bądź odwary z jego liści mogą być stosowane w leczeniu depresji. Oprócz tego ta roślina jest dobrym lekiem na bezsenność. Działa też przeciwbólowo, moczopędnie i przeciwskurczowo. Wymienione walory sprawiają, że ta roślina jest chętnie uprawiana w ogrodach i przydomowych ogródkach.

Szałwia lekarska to kolejne interesujące ziele lecznicze. Dorasta do około 60 cm wysokości, lubi nasłonecznienie i żyzną, ale przepuszczalną glebę. Wymaga dobrego osłonięcia przed silnym wiatrem. Warto jednak wiedzieć, że łatwa uprawa nie jest jej największym atutem. Szałwia poprawia pracę układu trawiennego. Pomaga zwalczać infekcje, zakażenia i potrafi łagodzić dolegliwości miesiączkowe i menopauzowe. Reprezentuje, zatem bardzo pożyteczne zioła lekarskie.

Zioła polne i rośliny o leczniczym korzeniu - naturalne lecznictwo

Nie od dziś wiadomo, że najpopularniejsze zioła lecznicze pochodzą z pól i łąk. Mogą być przy tym z powodzeniem uprawiane w ogrodzie. Prawdziwość tych słów świetnie potwierdza rumianek pospolity. Ten niewielki polny kwiat przyjmie się w każdym ogrodzie. Preferuje ciepłe i niezbyt wilgotne stanowiska. Jest też tolerancyjny, jeśli chodzi o glebę. Nie lubi tylko podmokłych i gliniastych ziem.

Rumianek pospolity to ziele lecznicze dysponujące pełnym wachlarzem dobroczynnych zalet. Ma działanie przeciwzapalne, rozkurczające mięśnie gładkie i przyspieszające gojenie się ran. Dobrze sobie radzi z bakteriami i neutralizuje toksyny bakteryjne. Ten polny kwiat pobudza przemianę materii w skórze. Jego zewnętrzne stosowanie jest zalecane w skurczach i stanach zapalnych żołądka i jelit.

Zioła polne to również pokrzywy zwyczajne. Mogą osiągać nawet 2 metry wysokości i chyba każdy doskonale zna ich wygląd. Nie mają dużych wymagań glebowych. Pokrzywy i lecznictwo to połączenie znane od lat. Te zioła lekarskie mają właściwości moczopędne, które wykorzystuje się w leczeniu kamienicy nerkowej. To nadal tylko część pozytywnego wpływu pokrzywy na organizm.

Roślina łagodzi najczęściej spotykane schorzeniach układu moczowego. Ponadto zioła polne takie jak pokrzywa są stosowane przy chorobach wątroby, biegunkach i ogólnie dolegliwościach żołądkowych. Mogą być też przydatne w walce z anemią. Pokrzywa przyspiesza produkcję czerwonych krwinek. Stosując ją zewnętrznie można zwalczyć uciążliwe choroby skórne. Właśnie, dlatego pokrzywy to też najpopularniejsze rośliny lecznicze w ogrodach.

Niektóre zioła polne są powszechnie uważane za chwasty. Jedną z takich roślin jest mniszek lekarski. Występuje na terenie całego kraju i każdy doskonale zna jego wygląd. Nic, więc nie stoi na przeszkodzie by uprawiać go w ogrodzie. Reprezentuje, bowiem zioła lekarskie o zbawiennych właściwościach. Mniszek lekarski poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego. Wykazuje działanie moczopędne, dzięki czemu wypłukuje toksyny z organizmu. Wzmacnia organizm a jeśli jest stosowany zewnętrznie, wspomaga gojenie się ran skóry. Warto też dodać, że polny mniszek lekarski wspomaga odchudzanie.

Na koniec warto zadać sobie pytanie czy istnieje roślina o leczniczym korzeniu? Oczywiście, że jest i nazywa się żywokost. To ziele lecznicze rośnie we wszystkich zakątkach świata o umiarkowanym klimacie. Ten polny kwiat jest stosowany, jako okład na stłuczenia, złamania i podobne kontuzje. Jeśli doda się go do kąpieli, leczy żylaki oraz wrzody. Pomaga też zwalczać na przykład egzemy.

Kolejna roślina o leczniczym korzeniu to łopian. Nie będzie sprawiał zbyt dużych problemów podczas uprawy. Jest zalecany w problemach z trawieniem i do walki z cukrzycą. Dzięki działaniu moczopędnemu usuwa toksyny z organizmu. Ma też szerokie zastosowanie w kosmetyce. Łopian to roślina o leczniczym korzeniu, która wymaga jedynie dość żyznej gleby.