Zioła po angielsku które pomagają pszczołom
Poznaj nazwy ziół po angielsku i po polsku, które przyciągną pszczoły do Twojego ogrodu. Pomóż pszczołom i podszkól swój angielski!
Pszczoły (angielski: bees) są bardzo ważne, ponieważ zapylają (angielski: pollinate) rośliny. Kwiaty i pszczoły potrzebują się nawzajem do życia. Jeśli chcemy mieć kwiaty (flowers), owoce (fruit) i warzywa (vegetables), musimy mieć też pszczoły.
Wiele mówi się o ekologicznym i rolniczym problemie, jakim są ginące pszczoły. Oto zioła po angielsku, które pszczoły uwielbiają! Pomagamy pszczołom!
Jak jest pszczoła po angielsku?
W Polsce żyje 470 gatunków pszczół, z których połowa jest pod ochroną. Na początek poznajmy kilka słówek pomocnych w omawianiu tego tematu:
- honeybee – pszczoła miodna
- bumblebee – trzmiel
- queen bee – królowa pszczół
- honey – miód
- hive – ul
- honeycomb – plaster miodu
- wax – wosk
Czytaj również: Chelsea Flower Show [fotorelacja i poradnik turystyczny]
Pomagamy pszczołom|!
Aby pomóc pszczołom, dobrze sadzić jest lokalne kwiaty. Powinny być kolorowe, pachnące, długo i jak najszybciej kwitnąć. Jedna roślinka to może za mało, dobrze jak jest ich więcej, na przykład ładny zestaw poniższych roślin (angielski: plants)
Zioła po angielsku, które pszczoły lubią:
Zioła po angielsku mają czasami śmieszne nazwy po przetłumaczeniu. W nawiasach podaję ich dosłowne tłumaczenie, żeby łatwiej było zapamiętać.
Herbs – zioła:
- lavender – lawenda
- catmint – kocimiętka (czyli dosłownie kocia mięta)
- sage – szałwia (słówko sage znaczy też mędrzec, w antyku było to święte zioło)
- cilantro – kolendra
- thyme – tymianek
- fennel – koper włoski
- borage – ogórecznik
Pszczoły lubią też byliny czyli po angielsku perennials:
- crocus – krokus
- buttercup – jaskier (dosłownie: filiżanka masła)
- aster – aster
- hollyhock – malwa (dosłownie: święta pęcina)
- anemone – zawilec, anemon
- snowdrop – przebiśnieg (dosłownie: kropla śniegu)
- geranium – geranium, pelargonia
Pomagamy pszczołom również sadząc takie rośliny jednoroczne (po angielsku annuals)
- calendula – nagietek
- sweet alyssum lub sweet alison – smagliczka nadmorska (uwaga na rysunku jest literówka, zamiast nazwy gatunkowej alyssum pomyliło im się z asylum czyli wyszedł słodki azyl)
- poppy – mak
- sunflower – słonecznik (możnaby dosłownie przetłumaczyć jako słoneczny kwiat)
- zinnia – cynia
- cleome – kleome
- heliotrope – heliotrop
Na koniec dobra wiadomość dla wszystkich studentów kierunków biologicznych – poza najpopularniejszymi gatunkami, w języku angielskim zwykle używa się łacińskich nazw, które pamiętacie z zajęć.
Pomóż sobie z językiem angielskim!
Same słówka to jednak za mało, by dogadać się po angielsku. Do tego potrzebujemy praktyki w mówieniu!
Dla wszystkich, którym brak czasu na naukę (i nie chcą przy okazji rozbić banku), polecamy kurs języka angielskiego online Speakingo.
Na tle pozostałych internetowych kursów online jest o tyle wyjątkowy, że nauka języka angielskiego polega na rozmowie, a nie na wałkowaniu nudnej gramatyki czy słówek. Dzięki temu nie mamy oporów w mówieniu, a nasza nauka jest przyjemna i skuteczna.
Co więcej kurs obfituje w ciekawe zdania, a nawet jeśli po darmowym okresie próbnym nie zdecydujemy się na płatną naukę, nadal za darmo otrzymywać będziemy informacje o nowych wpisach na przeciewekawym blogu Speakingo, na którym dr Grzegorz Kuśnierz przejrzyście i z humorem wyjaśnia zawiłości języka Szekspira.
Na przykład ten tekst powstał w oparciu o jeden z wpisów z tego blogu pod tytułem Pomagamy pszczołom! Zioła po angielsku, które lubią polskie i angielskie pszczoły
Zapisz się na kurs języka angielskiego online!
Szczegóły na stronie internetowego kursu języka angielskiego Speakingo
artykuł sponsorowany