Złocień dalmatyński - co warto wiedzieć?

Złocienie kwiaty

Interesujące rośliny z rodziny astrowatych mają pokrój nieco wzniesiony. Wytwarzają one rozgałęzione łodygi do nawet 100 cm wysokości. Liście z kolei są drobne, szarego owłosienia i są… pierzastodzielne. Wrotycz dalmatyński kwitnie zazwyczaj od czerwca do końca sierpnia, tworząc kulistego kształtu, biało-żółte koszyczki. Kwiaty są toksyczne i mogą wywołać alergię zarówno u człowieka, jak i zwierząt – często też zjedzenie ich kończy się zatruciem.

Wrotycz dalmatyński - uprawa chrysanthemum cinerariaefolium

Złocienie kwiaty wymagają możliwie słonecznego stanowiska. Nasiona najszybciej kiełkują, kiedy gleba jest żyzna oraz przepuszczalna, a także umiarkowanie wilgotna z obojętnym odczynem. Natomiast źle znoszą jałowe podłoża oraz nadmierne podlewanie korzeni. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, żeby podlewać je w czasie suszy. Złocień dalmatyński nie wymaga intensywnego nawożenia – wystarczy jedynie wzbogacić glebę kompostem podczas wiosny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie złocienia właściwego?

Wrotycz dalmatyński rozmnaża się szybko – wystarczy nasiona zasiać w gruncie jesienią bądź w okolicach kwietnia. Kolejny czas na wysiew to marzec (do chłodnego inspektu bądź pojemników na parapecie okiennym).

Złocień dalmatyński – popularne cechy

Złocień maruna, zwany oczywiście złocieniem dalmatyńskim, sadzi się w kompozycjach z innymi roślinami. Można uprawiać go zarówno w ogrodzie naturalistycznym, jak i bardziej nowoczesnym. Możesz przechowywać go w pojemniku lub jako kwiat cięty. Najlepiej jest zbierać rośliny w czasie ich kwitnienia i przetwarzać na świeżo. Okres kwitnienia jest między czerwcem a wrześniem.

W naszym kraju występuje kilka odmian złocieni, a najbardziej pospolitym z nich jest złocień właściwy – znany bliżej jako margerytka. Zbiera się głównie jej koszyczki, najlepiej w trakcie słonecznej pogody i rzecz jasna w okresie kwitnienia. Takie koszyczki można suszyć (w temperaturze do 35 st. C).

Złocień maruna ma zapach dość silny i niezwykle aromatyczny – zapachem tym potrafi skutecznie odstraszyć owady od roślin, jakie rosną w jego pobliżu. Jeżeli suszysz jego kwiaty, warto przechowywać je w szczelnie zamkniętych opakowaniach wysoko na półkach. Ochroni to również np. małe dzieci przed „degustowaniem” rośliny, która wykazuje toksyczne właściwości. Sprawdź także ten artykuł o uprawie złocienia maruna.

Chrysanthemum cinerariaefolium

Wrotycz dalmatyński – naturalne właściwości owadobójcze

Kwiaty złocienia najlepiej jest zmielić na pył i stosować w postaci zawiesiny w oleju, wodzie czy proszku. Najwyższe stężenie pyretryny (która odstrasza owady) znajduje się w kwiatach, gdy kwitną. Taka zawiesina potrafi skutecznie zaatakować system nerwowy owadów, a nawet zahamować samice komarów przed… gryzieniem! Złocień dalmatyński jest więc śmiertelny dla owadów (zwłaszcza w dużej ilości) oraz dobrze je odstrasza (mniejsza ilość). Są one bardziej naturalne od syntetycznych środków owadobójczych, jednak nadal toksyczne.

Naturalne właściwości owadobójcze pozwalają na bycie złocieniowi rośliną towarzyszącą w uprawach ekologicznych czy systemie mozaikowym – w celu odpierania ataków szkodników np. podczas uprawiania warzyw czy ozdobnych roślin. Ten naturalny „straszak” przepłoszy szkodniki kapusty, pluskwy, mszyce, przędziorki, kleszcze czy skoczki – a także całe mnóstwo innych szkodników, jakie grasują w ogrodach. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o zawilcach?

Jak zastosować złocień maruna?

Kiedyś kwiaty rośliny używane były na wszy i pchły, czyli jako lek przeciwpasożytniczy w medycynie oraz weterynarii. W dzisiejszych czasach również zwalcza się dzięki złocieniowi pasożyty skórne – np. poprzez zrobienie z rośliny nalewki, nafty bądź octu pyretrowego. Złocień odkazi, zmniejszy odczyn zapalny, ale też wrażliwość na ból.

Oczywiście, roślina może pozostać jedynie ozdobą – efektowne kwiaty w stu procentach bowiem na to pozwalają. Wszystko dzięki zbliżonemu wyglądowi do znanych chyba wszystkim… stokrotek. Sprawdź także ten artykuł o uprawie chryzantem doniczkowych.

ikona podziel się Przekaż dalej