Złocień krzewiasty (Argyranthemum frutescens) - co warto wiedzieć?

Charakterystyka rośliny: srebrzeń krzewiasty

Argyranthemum frutescens znany bliżej jako złocień krzewiasty bądź srebrzeń krzewiasty w Polsce uprawiany jest jako jednoroczna roślina i jest ona odporna na mróz – w dodatku dość silnie się krzewiąc. Część ludzi uprawia kwiat również na pniu. Liście rośliny są dość wąskie, ciemnozielone i mocno powycinane – z kolei kwiaty są pojedyncze i białe z żółtym środkiem, czym przypominają do złudzenia kwiaty… chryzantemy.

Złocień krzewiasty najlepiej rośnie w żyznym i próchniczym podłożu, które jest średnio wilgotne i dobrze nasłonecznione. Przy jego uprawie należy pamiętać o stałym nawożeniu i podlewaniu gleby.

Odmiany Argyranthemum frutescens

  • Butterfly – posiada żółte kwiaty, które są mocne i duże,
  • Starlight Red – kwiat jest czerwony i kwitnie wcześnie, a także znakomicie się krzewi,
  • Courtyard Citronelle – posiada żółte kwiaty i wcześnie kwitnie,
  • Courtyard Pacific Rose – różowe kwiaty, kwitnie wcześnie i bardzo obficie,
  • Courtyard Pacific Candy – ten srebrzeń krzewiasty ma kwiaty różowe oraz również bardzo obficie kwitnie,
  • Courtyard Pacific Gold – kwiaty są żółte, pełne i wcześnie kwitną,
  • Ping Pong – białe i pełne kwiaty, wcześnie kwitnące,
  • Polly – kwiaty białe, które wcześnie kwitną i mocno się krzewią. Sprawdź także ten artykuł o złocieniu właściwym.

Uprawa i pielęgnacja złocienia krzewiastego

Jak sadzić srebrzeń krzewiasty (Argyranthemum frutescens)?

Zakupione rośliny zazwyczaj znajdują się w małych doniczkach. Trzeba więc przesadzić je do większych, np. do pojemnika 30cm możesz wsadzić 3 rośliny – z kolei w metrowej skrzynce zmieścisz ich aż 5! Podłożem idealnym będzie substrat torfowy, np. Avanti (cena ok. 15zł w sieci sklepów Leroy Merlin). Możesz wymieszać go z ziemią ogrodową i dodać pokruszony styropian dla rozluźnienia struktury.

Oczywiście najlepszym środowiskiem będzie osłonięte i nasłonecznione miejsce, ponieważ w tym zacienionym pędy rośliny będą zbyt mocno wyciągnięte. Możesz także wykonać wysiew nasion na pniu, o ile posiadasz przydomowy ogródek. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie złocienia maruna?

Kwitnący złocień krzewiasty na pniu
Złocień krzewiasty – odmiany, wysiew, uprawa, pielęgnacja, porady

Pielęgnacja srebrzenia krzewiastego

Złocień krzewiasty zarówno w gruncie, jak i pojemniku musi mieć równomierną wilgotność podłoża. Dlatego należy podlewać go nawet w pochmurne dni i w szczególności pilnować nawadniania go w upał. Przesuszenie rośliny grozi zżółknięciem liści oraz zaschnięciem kwiatów! Aby otrzymać obfite kwitnienie należy stale usuwać przekwitłe główki kwiatowe. Trzeba też uważać, gdy lato jest zimne i mokre – liście mogą zostać wówczas zaatakowane przez mączniaka.

Złocień krzewiasty jest rośliną… żarłoczną. Dlatego należy nawozić go płynnym nawozem wieloskładnikowym przynajmniej raz w tygodniu bądź z każdym jego podlewaniem (ale już mniejszym stężeniem nawozu). Największe zapotrzebowanie na nawożenie roślina posiada, gdy zaczynają się tworzyć na niej pąki kwiatowe.

Jeżeli chodzi o przycinanie srebrzenia, nie jest ono konieczne. Usuwać należy tylko przekwitłe kwiatostany, gdyż po przekwitnięciu nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Stałe pozbywanie się takich kwiatów umożliwi roślinie szybsze wytworzenie nowych, pięknych pąków! Sprawdź także ten artykuł o złocieniu dalmatyńskim.


Informacje, o których należy pamiętać!

  1. Roślina da radę urosnąć na niemal każdej glebie, jednak bujne kwitnienie ma tylko w podłożu przepuszczalnym z odczynem obojętnym.
  2. Najlepiej nawozić ją… kompostem! Zwłaszcza wczesną wiosną i późnym latem.
  3. Gdy kupujesz gotowe sadzonki, zrób wysiew nasion możliwie głęboko – tak, jak rosły w doniczce.
  4. Podlewaj roślinę często, jednak z umiarem – duża ilość wody spowoduje zżółknięcie liści!
  5. Dziel co ok. 4 lata rozrosłe kępy – inaczej będą słabiej kwitły.
  6. Ścinaj pędy późną jesienią, najlepiej w miarę krótko.
  7. Złocień krzewiasty to roślina mrozoodporna, której nie trzeba okrywać na zimę.
  8. W naturalnym środowisku roślina występuje jedynie na… Wyspach Kanaryjskich. Tam przepięknie kwitnie ona przez cały rok! A może zainteresuje cię także ten artykuł o chryzantemach doniczkowych?
ikona podziel się Przekaż dalej