Złocień wielki (Leucanthemum maximum) – odmiany, uprawa, pielęgnacja, porady
Złocienie nazywane są potocznie chryzantemami lub margerytkami, dlatego nic dziwnego, że kwiaty kojarzą nam się przede wszystkim z listopadem, a dokładniej z obchodzonym w Polsce Świętem Zmarłych. Jednak różne odmiany złocienia mogą okazać się przepiękną ozdobą w ogrodzie, na balkonie lub tarasie.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o złocieniach.
Złocień wielki (Chrysanthemum maximum) – charakterystyka rośliny
Złocień wielki (Leucanthemum maximum lub Chrysanthemum maximum) zalicza się do rodziny astrowatych. Gatunek ten został specjalnie rozprowadzony niemalże po całej Europie i nie tylko. W naszym kraju zdobył szczególną popularność, ze względu na kojarzone z chryzantemami listopadowe święta. Krzewy liściaste dorastają nawet do 1 metra wysokości. Swoim wyglądem przypominają łąkowe margerytki, jednak są od nich znacznie większe. Koszyczki kwiatowe osiągają do 15 cm rozpiętości. Rozeta składa się z białych, podłużnych płatków, a także żółtego środka. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia. Dlatego złocieniem wielkim możemy cieszyć się praktycznie przez cały okres wakacyjny.
Odmiany złocienia wielkiego (Chrysanthemum maximum)
Najczęściej złocieniem wielkim obsadzamy rabaty kwiatowe. Jednak doskonale sprawdzi się również w uprawie pojemnikowej, szczególnie na balkonach i tarasach. Złocień wielki posiada takie odmiany jak:
- Leumayel – odmiany złocienia, które zostały odkryte w 2005 roku przez Sygenta Flowers. Bylina osiąga do 45 cm wysokości, wyróżnia się jasnożółtymi kwiatami. Okres kwitnienia przypada od czerwca do września. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie złocienia właściwego?
- Goldfish – dorasta do 75 cm wysokości. Okres kwitnienia przypada od czerwca do września. Kwiaty wyróżniają się podwójnymi płatkami w ciemnopomarańczowym odcieniu.
- Broadway Light – bylina dorasta do 50 cm wysokości. Okres kwitnienia przypada od lipca do sierpnia, czasami nawet do września. Kwiaty wyróżniają się cieniowanym, jasnopomarańczowym kolorem.
Złocień wielki - uprawa i pielęgnacja w ogrodzie
Krzewy liściaste, a dokładniej byliny nie mają większych wymagań uprawowych. Tak naprawdę poradzą sobie niemalże w każdych warunkach. Jednak rzeczywiście mogą niezbyt korzystnie znieść podłoże o kwaśnym odczynie. Jeżeli jednak chcemy zapewnić im jak najlepsze warunki, uprawa doskonale powiedzie się na żyznej, wieloskładnikowej glebie, którą zazwyczaj stosujemy do kwiatów. Najlepiej sprawdzi się również nasłonecznione stanowisko. Bez problemu złocień wielki może być obsadzany w sąsiedztwie innych gatunków kwiatów. W tym między innymi w pobliżu bzu lub floksów. Sprawdź także ten artykuł o uprawie złocienia maruna.
Dużą zaletą kwiatów jest to, że są mrozoodporne. Dlatego tak długo możemy się nimi cieszyć. Zwykle nie zapadają na żadne choroby, a także nie ulegają szkodnikom. Czasami może się zdarzyć, że zostaną zaatakowane przez ślimaki, jednak ich nie jest tak trudno się pozbyć z kwiatowych sadzonek. Problemu nie stwarza także rozmnażanie byliny. Wczesną wiosną możemy doprowadzić do bardzo łatwego podziału krzewu na mniejsze sadzonki. Jeżeli jesteśmy bardziej cierpliwi i chcemy uzyskać więcej sadzonek, rozmnażanie możemy przeprowadzić przy pomocy nasion. Wtedy uzbierane po przekwitnięciu nasiona wysiewamy wiosną lub jeszcze w połowie sezonu wakacyjnego. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o zawilcach?