Złote zasady ogrodniczych zakupów online
Kupowanie artykułów ogrodniczych online to dziś preferowana metoda zakupów dla wielu pasjonatów ogrodnictwa. Szeroki wybór doniczek, łopatek, rękawic czy nawet samych rośliny bije na głowę asortyment niejednej hurtowni ogrodniczej.
Wygody, jaką charakteryzują się zakupy online, nie da się porównać z niczym innym. Mają one też jednak swoje ciemne strony. Podczas nich bardzo często można spotkać się z nieuczciwymi praktykami ze strony internetowych sprzedawców.
Uważaj na internetowe oszustwa
Przestępstwa w Internecie to dziś już codzienność. Tyczy się to również kupowania artykułów ogrodniczych. Żeby pomóc Ci się przed nimi chronić, opracowaliśmy specjalną listę 6 rzeczy, których należy unikać, by nie paść ofiarą oszustwa.
- Wirusy
Cyberprzestępcy zdają sobie sprawę z popularności, jaką cieszą się dziś internetowe serwisy sprzedażowe. Z tego powodu zawsze należy zachować czujność podczas klikania w jakiekolwiek łącza, czy pobierając jakiekolwiek pliki.
By zyskać pewność, że nic Ci nie grozi, podczas następnych zakupów sprawdź, czy:
- strona sklepu wygląda rzetelnie i jest dobrze zaprojektowana
- nie musisz pobierać żadnych dodatkowych plików ani instalatorów
- domena nie wygląda na niezwiązaną z działalnością ogrodniczą
- nie atakują Cię ze wszystkich stron podejrzane reklamy.
Przy tej okazji warto przypomnieć o korzystaniu z programów antywirusowych. Przed każdymi zakupami online pamiętaj o tym, by sprawdzić, czy Twój antywirus został zaktualizowany do najnowszej wersji. Pozwoli Ci to uniknąć przypadkowego zainfekowania swojego sprzętu niechcianym oprogramowaniem. Pamiętaj też o regularnym skanowaniu swoich urządzeń!
- Adware
Szkodliwe oprogramowanie reklamowe (lub po prostu adware) było na początku 2022 roku najczęstszym narzędziem wybieranym przez hakerów do swojej nielegalnej działalności. Choć samo w sobie niekoniecznie jest szkodliwe sensu stricto, potrafi jednak okazać się niezwykle uciążliwe.
Adware może skrajnie utrudnić korzystanie nie tylko z poszczególnych stron internetowych czy aplikacji, ale nawet z całego urządzenia, bombardując Cię reklamami na każdym kroku. Jeśli zauważysz, że tych nagle zaczęło pojawiać się więcej, zwłaszcza w miejscach, w których nie powinno ich być, unikaj klikania w jakiekolwiek proponowane przez nie łącza. Zamiast tego przeprowadź skanowanie swojego urządzenia w poszukiwaniu szkodliwego oprogramowania.
- Niezabezpieczone sieci Wi-Fi
Wystrzegaj się niezabezpieczonych sieci Wi-Fi, a w szczególności publicznych hotspotów. Ogólnie rzecz biorąc, dobrą zasadą, którą możesz przyjąć, jest traktowanie wszystkich innych sieci Wi-Fi niż swoje własne, jako niebezpieczne. Chyba że korzystasz z takich rozwiązań, jak na przykład darmowy VPN. Programy i narzędzia tego typu pozwalają na szyfrowanie Twojego internetowego połączenia, dzięki czemu zapewniasz sobie ochronę przed wspominanym wcześniej szkodliwym oprogramowaniem, takim jak wirusy czy adware. Mogą one też pomóc uchronić się przed innym typem cyberprzestępstw, którym jest…
- Kradzież danych płatniczych
Choć ostateczną ofiarą tego przestępstwa są konsumenci, faktyczną ofiarą hakerów padają internetowe witryny sklepowe. Co gorsze, ich właściciele najczęściej nie zdają sobie sprawy, że na ich stronie zagnieździło się szkodliwe oprogramowanie. Hakerzy umiejętnie i po kryjomu zagnieżdżają swoje algorytmy w kodzie podstrony służącej do realizowania płatności, by, gdy do niej dochodzi, móc poznać Twoje dane płatnicze. Dzięki temu mogą je później sprzedać na darkwebowym czarnym rynku lub po prostu wykorzystać, by ukraść Twoje pieniądze.
- Fałszywe sklepy internetowe
Kradzież danych płatniczych ze sklepu internetowego, który sam padł ofiarą cyberprzestępstwa to jedna rzecz. Zupełnie inną jest natomiast skorzystanie z usług sklepu, który w ogóle nim nie jest! Jednak rozróżnienie tego fałszywego, który jest jedynie oszustwem, od rzeczywistego może wcale nie być takie proste. Mimo tego, że takie twory w ogóle nie należą do rzadkości. Zwłaszcza że większość z nich całkiem zręcznie imituje rzeczywiste, już istniejące i znane marki.
Jest jednak kilka kwestii, które mogą pomóc Ci odróżnić fałszywy sklep internetowy od rzeczywistego. Przestrzegaj tych zasad, by nie paść ofiarą cyberprzestępstwa:
- Sprawdź adres URL – na przykład oficjalna strona addidas.pl nie powinna wyświetlać adresu add1da5.com.
- Sprawdź, czy przed adresem strony znajduje się skrót HTTPS, czy HTTP? HTTPS gwarantuje wyższy poziom bezpieczeństwa. Fałszywe witryny najczęściej korzystają tylko z protokołu HTTP.
- Zwróć uwagę na to, co Twoja przeglądarka myśli na temat danej witryny – jeśli sklasyfikowała ją jako „niebezpieczną, lepiej z niej nie korzystać.
- Kupione oceny i komentarze
Jeszcze jakiś czas temu użytkownikom sklepów internetowych polecano sprawdzanie opinii o sprzedawcach i ich produktach. Dziś jednak coraz częściej można spotkać się z praktyką kupowania masowych ocen, komentarzy i recenzji. Jest to praktyka, na którą regularnie decydują się nieuczciwi handlarze i oszuści.
By upewnić się, że dane oceny są rzetelne, sprawdź, czy nie ma w nich oczywistych, rzucających się w oczy błędów językowych (świadczących o automatycznym tłumaczeniu z innego języka) albo czy nie brakuje w nich istotnych, typowych dla recenzji danego produktu szczegółów. Ponadto, jeśli nigdzie nie potrafisz znaleźć ocen niższych niż maksymalne, możesz mieć pewność, że komentarze nie są rzetelne.
4 dobre nawyki, o których musisz pamiętać
Sama ostrożność nie zagwarantuje Ci jednak udanych zakupów, a jedynie uchroni przed nieszczęściem. By upewnić się, że Twoje zakupy Cię nie rozczarują, przestrzegaj tych 4 zasad!
- Dobrze przemyśl swoje potrzeby
Chcąc dobrze zadbać o swój ogródek, łatwo jest wpaść w zakupowy szał i kupować wszystko, co może wydawać się w danym momencie potrzebne. By nie żałować zbędnie wydanych pieniędzy, przemyśl dobrze każdy zakup. Kupuj tylko wtedy, gdy masz pewność, że potrzebujesz danej rzeczy.
Inwestując w rośliny, zwróć uwagę na pielęgnację i warunki, których potrzebują dla optymalnego wzrostu. Jeśli któraś z nich, jako jedyna, potrzebuje specjalnego podłoża, nawozów lub innych specyfików, a te dostępne są tylko w dużych, drogich opakowaniach, może warto przemyśleć jej zakup, by nie wpędzić się w zbyt wysokie koszty?
- Wybieraj wielofunkcyjne, trwałe narzędzia i utensylia
Staraj się inwestować w rzeczy wielofunkcyjne, które mają więcej niż jedno zastosowanie. Często nawet gdy kupujesz coś, czego faktycznie potrzebujesz, ten stan rzeczy może za jakiś czas ulec zmianie. Jeśli rzecz, która właśnie traci swoje dotychczasowe zastosowanie, jest wielofunkcyjna, istnieje spora szansa, że znajdziesz dla niej nowe. W ten sposób nie będzie potrzeby kupowania kolejnych sprzętów, jako że masz już takie w swoim ogrodzie.
- Nie wyrzucaj resztek, nasion i opakowań
Podobnie jak w przypadku sprzętu ogrodniczego, rośliny również można poddać recyklingowi. Oto kilka pomysłów na upcycling, który może na stałe zagościć w Twojej kuchni:
- Zamiast kupować nasiona papryki (lub innych warzyw), może warto zasadzić te, które właśnie miały wylądować w śmietniku?
- Warto też wynieść segregację odpadów na wyższy poziom i założyć osobny pojemnik na kompost. W ten sposób uzyskasz świetny nawóz dla wielu roślin praktycznie za darmo, po prostu składując resztki w innym miejscu.
- Wiele opakowań wykonanych z papieru i tworzyw sztucznych świetnie nadaje się do wczesnej hodowli sadzonek. Następnym razem, gdy będziesz wyrzucać jakieś opakowanie do śmietnika, zastanów się, czy nie dałoby się dać mu drugiego życia.
- Zwróć uwagę na… czas
Kupując żywe rośliny przez Internet, dobór odpowiedniego momentu w skali roku może być kluczowy. Unikając zakupów w czasie ekstremalnych warunków pogodowych, takich jak przedłużające się upały, może ocalić swoje świeżo zakupione rośliny przed obrażeniami od suszy i wysokiej temperatury.
Według wielu najkorzystniejszym momentem do kupowania roślin przez sieć jest wiosna lub jesień. Temperatury są wtedy względnie umiarkowane i przeważająca większość roślin powinna być w stanie bez większych trudności przetrwać drogę do Twojego ogrodu.
Kolejną kwestią związaną z czasem zakupów może być odległość, którą muszą pokonać zakupione przez Ciebie rośliny. Oczywiście, nieważne będą same kilometry, lecz czas, który Twoje żywe zakupy spędzą w drodze, pozbawione należytej opieki. Ponadto warto zwrócić tu też uwagę na gatunek rośliny. Te najmniej wytrzymałe, podatne na czynniki środowiskowe, mogą nie przetrwać transportu nawet w najbardziej sprzyjających warunkach!