Złotlin japoński (Kerria japonica) – charakterystyka


Złotlin japoński (Kerria japonica) zwany również potocznie złotlinem chińskim lub żółtym, zalicza się do rodziny różowatych. To właśnie dlatego przez niektóre osoby nazywany jest również złotą różą z Japonii. Rzeczywiście te niebywałe krzewy ozdobne przywędrowały do nas w XIX wieku z krajów azjatyckich, a dokładniej z Japonii oraz Chin. Krzew dorasta do 3 metrów wysokości. W dojrzałym wieku osiąga pokrój rózgowato zwisających pędów. Jego wyróżnikiem są słonecznie żółte kwiaty o średnicy do 3 cm. Ze względu na swoją pełną strukturę płatków, rzeczywiście wyglądem przypominają niewielkie pomponiki. Najobficiej kwitnie w pierwszym roku, później tych kwiatów jest coraz mniej. Sam okres kwitnienia nie jest zbyt długi, ponieważ przypada na przełomie maja i czerwca. Możemy jednak spodziewać się ponownego rozwinięcia pąków kwiatowych we wrześniu. Krzewy ozdobne posiadają także jajowate liście o długości do 6 cm. Stanowią one dodatkową dekorację ogrodu, ponieważ w sezonie jesiennym przebarwiają się na żółty kolor. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie wiązu turkiestanu na żywopłot?

Złotlin japoński pleniflora w czasie kwitnienia z wyeksponowanym kwiatem oraz uprawa złotlinu i  jego pielęgnacja
Złotlin japoński – opis krzewu, uprawa, pielęgnacja, cięcie, porady

Uprawa złotlinu japońskiego

Złotlin japoński pleniflora wymaga od nas przygotowania słonecznego lub półcienistego stanowiska, koniecznie osłoniętego przed wiatrem. Wymaga wilgotnej i przepuszczalnej gleby. Jednak podłoże nie może być zadarnione. Keria japońska wymaga od nas regularnego podlewania, ponieważ bardzo źle znosi suszę. Natomiast nie musimy w żaden sposób okrywać rośliny, ponieważ doskonale radzi sobie z przymrozkami. Nie ma problemu z sadzeniem krzewu w pobliżu aglomeracji, ponieważ zanieczyszczenia miejskie nie wpływają niekorzystnie na rozwój rośliny.

Decydując się na złotlin żółty, trzeba mieć na uwadze, że jest to dość ekspansywny krzew. Dlatego w małych ogrodach może stanowić spory problem. Jednak chcąc rozmnożyć roślinę, możemy zrobić to przy pomocy zdrewniałych pędów. Rozsady w ten sposób przeprowadzamy wyłącznie w sezonie letnim. Same krzewy można również rozdzielać na mniejsze sadzonki, które ukorzeniamy wiosną lub jesienią. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie hortensji drzewiastej?

Keria japońska a szkodniki i choroby

Kerria japonica jest dość wrażliwą rośliną na szkodniki oraz choroby. Dodatkowo uprawa złotlinu wymaga od nas poświęcenia uwagi. Krzew musi być bardzo często przycinany. Jeżeli zależy nam na obfitym kwitnieniu, powinniśmy regularnie usuwać pędy 3-letnie i starsze, zostawiając tylko pędy jednoroczne i ewentualnie dwuletnie. Ponadto keria japońska wyróżni się jeszcze lepszym wzrostem, jeżeli będziemy regularnie usuwać chore i wyschnięte pędy. Takie przycinanie wykonujemy każdej wiosny. Dzięki temu, że złotlin żółty tak dobrze znosi cięcie, krzew świetnie sprawdzi się na żywopłoty. Sprawdź także ten artykuł o klonie japońskim w ogrodzie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny