Krzewy ozdobne do słonecznego ogrodu - złotokap (Laburnum anagyroides)

Jak wygląda złotokap?

Wybierając krzewy ozdobne do ogrodu, gdzie jest dużo słońca i dość wilgotna gleba, warto zwrócić uwagę na złotokap (Laburnum anagyroides). Złotokap to piękny krzew o żółtych, zwisających kwiatostanach. Pochodzi z górskich regionów południowej Europy, lecz z powodzeniem można go sadzić w Polsce, gdyż w naszym klimacie rzadko przemarza. W naturalnych warunkach występują 3 gatunki złotokapu, to jest złotokap zwyczajny, złotokap waterera i złotokap alpejski.

Złotokap (Laburnum anagyroides) jest szybko rosnącym, wysokim krzewem, który z czasem wyrasta na niskie drzewo. Nie jest to krzew do małych ogrodów. Chociaż w małym ogrodzie można go zastosować jako roślinę porastającą przypory lub nawet prowadzić jako kłącze porastające ściany budynków.  Dorasta do 9 metrów wysokości, a jego korona może mieć nawet 4 metry szerokości.

Jego charakterystyczną cechą są żółte, zwisające kwiatostany, które przypominają nieco kwiat łubinu. Ich długość osiąga nawet 50 cm. Złotokap kwitnie od maja do czerwca. Niestety atrakcyjne kwiaty złotokapu kwitną tylko 2-3 tygodnie, po czym pojawiają się strąki, które nie mają dużych walorów estetycznych.

Kwiaty złotokapu są żółte. Spotykamy jednak złotokap różowy. W naturze nie występuje złotokap różowy czy też złotokap niebieski. Złotokap różowy to sztucznie wyhodowana chimera stanowiąca połączenie złotokapu z cytisusem. A może zaintersuje się także ten artykuł na temat uprawy mahonii pospolitej w ogrodzie?

Złotokap - zastosowanie w parkach i ogrodach

Złotokap świetnie wygląda sadzony pojedynczo, jednak znacznie ładniej wygląda w grupach. Można nim obsadzać ścieżki ogrodowe, tworząc piękne szpalery. Sadzony w niewielkich grupach może tworzyć kompozycje kwiatowe.

Złotokap dobrze znosi przyginanie, dzięki czemu możemy tworzyć ukwiecone tunele. Gałęzie złotokapu można przyginać i zaplatać na przyporach. Po kilku latach uzyskamy w ten sposób piękny tunel, z którego zwisają kwiaty złotokapu.

Złotokap można również prowadzić jako pnącze. Sadzimy złotokap przy mocnym rusztowaniu i przywiązujemy pędy do podpory. Wówczas po kilku latach roślina będzie stanowiła już potężne pnącze.

Złotokap trujący

Planując krzewy ozdobne do ogrodu, warto pamiętać, że złotokap jest rośliną trującą. Zawiera on niebezpieczny alkaloid cytyzynę. Szczególnie trujące są nasiona. Zjedzenie nawet kilku z nich może mieć skutek śmiertelny.

Złotokap trujący trzeba wykluczyć, jeśli w ogrodzie bawią się dzieci, które mogą użyć nasion złotokapu do zabawy. Bardzo trudno jest wytłumaczyć dziecku, aby nie bawiło się nasionami, nie brało nasionek do ręki ani do buzi. Złotokap jest najbardziej trującą rośliną występującą w Polsce, dlatego też należy zrezygnować z sadzenia go w ogrodzie nie tylko, gdzie są małe dzieci, ale i zwierzęta. Złotokap trujący stanowi również niebezpieczeństwo dla psów. Jego pyłek jest również trujący dla pszczół.

Planując ogród, należy umieścić grządki warzywne w ogrodzie w większej odległości od złotokapu. Złotokap trujący nie zatruwa oczywiście gleby i nie powoduje zatrucia wód gruntowych. Niebezpieczne jest zjedzenie jego liści, kwiatów, a szczególnie nasion. Jednak złotokap ma duże i rozległe korzenie, które wysuszają ziemię, odbierają wodę warzywom i konkurują z innymi roślinami o wartości odżywcze. Ponadto nasiona złotokapu będą opadać na warzywa, które trzeba starannie myć przed spożyciem, aby nie jeść przypadkowo nasiona złotokapu, które utkwiło na przykład pomiędzy liśćmi sałaty czy kapusty. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach trujących.

Złotokap - uprawa, cięcie, cena sadzonek

Złotokap - uprawa i pielęgnacja

Złotokap dobrze rośnie na glebach żyznych, wapiennych, o pH neutralnym lub lekko zasadowym. Jednak toleruje różne rodzaje gleby. Lubi ziemię lekko wilgotną, ale zniesie też krótkotrwałe okresy suszy, gdyż posiada rozległy system korzeniowy. Uprawa złotokapu w naszym klimacie jest dość łatwa. Nie wymaga zbyt wielu działań pielęgnacyjnych, jak nawożenie, cięcie czy podlewanie.

Złotokap dobrze kwitnie na stanowisku słonecznym. Nie lubi cienia i w cieniu znacznie gorzej kwitnie. Musi być osłonięty od wiatru. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza i świetnie nadaje się do sadzenia w mieście. Jest to roślina nie całkiem mrozoodporna i na zimę należy ziemię wokół krzewu ściółkować przekompostowaną korą. Jednak w czasie dużych mrozów, przemarznąć mogą tylko najmłodsze pędy, które roślina bardzo łatwo zregeneruje.

Złotokap posiada duży, rozległy system korzeniowy, który sprawia, że przesadzanie tego krzewu w starszym wieku jest niemożliwe. Dlatego też w małych ogrodach zaleca się hodowanie złotokapu w pojemnikach.

Złotokap - cięcie

Przycinanie złotokapu nie jest konieczne a nawet niewskazane. Cięcie może spowodować, że w następnym sezonie roślina będzie gorzej kwitła. Przycinanie nie powoduje lepszego rozkrzewiania się krzewu, jak to się dzieje w przypadku innych roślin. Dlatego też przycinanie wykonujemy tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Nieznacznie skracamy pędy osłabione i niepożądane. Przycinanie wykonujemy późnym latem, gdy roślina przekwitnie.

Złotokap - rozmnażanie

Możliwe jest rozmnażanie złotokapu z nasion, jednak tak pozyskane drzewo zakwitnie dopiero po 5-8 latach. Nasiona zbieramy jesienią, zaś wiosną siejemy do inspektów lub bezpośrednio do gruntu. Dobrze jest nasiona przed siewem namoczyć w wodzie.

Znacznie lepsze efekty daje rozmnażanie złotokapu przez sadzonki zdrewniałe. Sadzonki pobieramy z rośliny matecznej na wiosnę i sadzimy do gruntu. Dobrze jest zastosować ukorzeniacz, gdyż złotokap długo się ukorzenia.

Złotokap - cena sadzonek

Cena sadzonek różni się w zależności od wielkości sadzonki i od odmiany. Najpiękniejsza odmiana złotokapu Warterera Vossii kosztuje około 78 zł za sadzonkę wielkości 130 cm. Zaś cena mniejszej sadzonki, 60 cm, złotokapu Waterera, to 19 zł. Cena za złotokap pospolity kształtuje się podobnie. Cena za sadzonkę złotokapu zwyczajnego zaczyna się od około 10 zł. Natomiast za sadzonkę o wysokości 60/80 cm zapłacimy około 24 zł. Z kolei cena sadzonki złotokapu różowego o wysokości 100/130 cm wynosi około 50zł, zaś za większe drzewko zapłacimy nawet 290 zł. Drożej zapłacimy również za złotokap alpejski Pendulum, gdyż cena jego sadzonki szczepionej na pniu o wysokości 170-200 cm kosztuje około 140 zł.

Złotokap pospolity lub złotokap zwyczajny w ogrodzie w czasie kwitnienia oraz jego uprawa, cena sadzonek, cięcie i pielęgnacja
Złotokap - odmiany, cena, uprawa, cięcie, pielęgnacja i inne porady

Złotokap - jaką odmianę wybrać do ogrodu?

Złotokap pospolity

Złotokap pospolity czy też złotokap zwyczajny to krzew lub rozłożyste drzewo o żółtych kwiatach. Kwiaty pozbawione zapachu rozwijają się późną wiosną lub wczesnym latem. Krzew dorasta do 5 metrów wysokości. Nie ma zbyt dużych wymagań co do gleby i dobrze sobie radzi na każdym podłożu. Lubi podłoże suche i lekko wilgotne. Potrzebuje dużo słońca i na stanowisku słonecznym najlepiej kwitnie. Złotokap pospolity dobrze znosi mrozy, suszę i warunki miejskie. Nie znosi natomiast cięcia, które należy wykonywać ostrożnie i tylko w ostateczności.

Złotokap to krzew do terenów miejskich i przydomowych ogrodów. Wspaniale wygląda w miejscu eksponowanym jako soliter lub w kompozycji z innymi krzewami. Nadaje się do przyginania do przypory, dlatego też można z niego formować ukwiecone altany, tunele czy też prowadzić jako pnącze.

Złotokap alpejski

Jest mniejszy niż złotokap pospolity, gdyż osiąga tylko 3 metry wysokości. Za to jego kwiaty są dłuższe, do 30 cm. Złotokap alpejski tworzy drzewo o szerokiej koronie. Złotokap alpejski kwitnie na początku lata, 2 tygodnie później niż złotokap zwyczajny.

Szczególnie piękna jest odmian Pendulum o pokroju zwisającym. Odmiana ta nadaje się także do małych ogrodów, ze względu na nieduże rozmiary. Złotokap alpejski, odmiana Aureum ma żółte liście, które stanowią ozdobę po przekwitnięciu kwiatów.

Złotokap alpejski może przemarzać w naszym klimacie. Dlatego też hodowany w zimnych regionach kraju i w czasie dużych mrozów musi być zabezpieczony.

Złotokap waterera

Złotokap waterera to mieszaniec dwóch gatunków, jakimi są złotokap pospolity i złotokap alpejski. Jego charakterystyczną cechą są długie kwiatostany, które osiągają długość nawet do 60 cm. Złotokap Waterera kwitnie wczesnym latem, a jego kwiaty wydzielają przyjemny zapach.

Najpiekniejsza i najbardziej popularna odmian złotokapu Waterera to odmiana Vossii, które odznacza się wyjątkowo długimi kwiatostanami i zwartym pokrojem.

Złotokap różowy

W naturze złotokap jest żółty, zaś złotokap niebieski czy też różowy nie występuje. Złotokap różowy, mający kwiaty żółte, różowe i miedziano czerwone, powstał przypadkiem podczas szczepienia na pniu szczodrzeńca (Cytisus purpureus) na złotokapie. Jest to odmiana mało znana w Polsce.

Złotokap różowy to drzewo osiągające 4-5 m wysokości. Ze względu na atrakcyjne kolory kwiatów idealnie nadaje się jako pojedynczo rosnąca ozdoba. Złotokap różowy nie jest rośliną wymagającą. Charakteryzuje się dużą mrozoodpornością. Najlepiej kwitnie na stanowisku słonecznym. Cena sadzonek tego złotokapu jest dość wysoka. Drzewo 4-letnie kosztuje 290 zł.

Złotokap to roślina w Polsce mało znana i mało popularna. Jednak planując krzewy ozdobne do słonecznego ogrodu, można wziąć pod uwagę złotokap zwyczajny, złotokap alpejski czy też złotokap waterera lub mało znany w Polsce złotokap różowy. Uprawa tego ozdobnego krzewu jest dość łatwa i nie trzeba długo czekać na kwitnienie. Cena sadzonek jest dość przystępna. Wadą złotokapu jest fakt, że jest to roślina trująca. Jeśli w ogrodzie nie bawią się dzieci i psy, warto wybrać tę ciekawą roślinę, która wiosną ubarwi ogród wspaniałymi, zwieszającymi się kwiatostanami.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny