Żółte kwiaty do ogrodu i na balkonie

Ogrodowe kwiaty na wiosnę

Wiosną pojawia się bardzo wiele gatunków, które kwitną na żółto. To zarówno kwiaty polne, które zachwycają w czasie wędrówek i spacerów na bezdrożach, jak i rośliny zdobiące nasze ogrody. Najbardziej popularne kwitnące wiosną gatunki o żółtych kwiatach to krokusy i żonkile. To rośliny cebulowe, które pojawiają się bardzo wcześnie, jeszcze w marcu, dlatego traktuje się je jako pierwsze zwiastuny wiosny.

Krokusy to drobne kwiatki, które wyrastają wśród trawy. Są niewysokie, rzadko mają więcej niż 10 cm. Składają się z niewielkich łodyżek, na szczycie których pojawiają się zwinięte, nieco tulipanowate kwiaty. Mogą być fioletowe lub żółte. Można spotkać je zarówno w ogrodzie, jak i na przykład na poboczach dróg i w parkach. Zdarza się, że można je zobaczyć także dziko rosnące w miejscach, gdzie wcześniej jej nie było.

Żonkile to drugi przedstawiciel żółtych kwiatów wiosennych. Są całkiem inne – kwiaty o charakterystycznym kształcie wyrastają na długich, sztywnych łodyżkach. Z reguły mają one wyraźne rogi, pojawiają się wśród długich, mieczowatych liści. Żonkile utrzymują się dość długo jak na wiosenne kwiatki ozdobne. Można także uprawiać je w doniczkach – często kupuje się je pod koniec zimy w supermarketach. Robi się z nimi różne wiosenne i wielkanocne kompozycje, wystarczy obejrzeć zdjęcia i inspiracje dotyczące nakrywania stołu na święta.

Żółte kwiaty na rabatę

W ogrodzie można spotkać także inne kwiaty, które sprawdzą się na rabatach. To te, które dłużej kwitną i długo się utrzymują. Do najpiękniejszych letnich kwiatów o żółtym kolorze płatków należą liliowce. Niektóre odmiany oczywiście mają inne kolory, ale większość liliowców jest żółta, kremowa lub żółto-pomarańczowa. Łatwo się domyślić pochodzenia nazwy tego gatunku – pochodzi od lilii, ponieważ rośliny mają bardzo podobny kształt kwiatów. Liliowce nie są szczególnie wymagające, jeśli chodzi o uprawę.

Rudbekia to kolejny gatunek o wspaniałych żółtych kwiatach. Pochodzi z rodziny astrowatych i wygląda dokładnie jak one – małe słoneczka złotych płatków i ciemnych „oczek” wewnętrznych. Rudbekie dość długo się utrzymują, tworzą dużą, ładną kępę gęstych łodyg i splątanych liści. Są idealne zarówno na rabacie, jak i jako kwiaty rosnące przy obwódkach i siatkach. Mają tendencję do nadmiernego rozrastania się. Małe kwiaty mogą być pełne lub pojedyncze, wyglądem przypominają nieco kwiaty polne.

Byliny do ogrodu kwitnące na żółto

Krzewy kwitnące na żółto

W ogrodzie można posadzić nie tylko rośliny cebulowe lub jednoroczne, warto postawić także na byliny. W żadnej aranżacji nie można pominąć krzewów. Wiele z nich kwitnie na żółto, a wśród nich najbardziej popularna zdecydowanie jest forsycja. Może być prowadzona w formie małego drzewka lub krzewu. Ma dość wiotkie pędy, na których pojawiają się czteropłatkowe kwiaty – drobne i urocze. Forsycje nadają się do uprawy na żywopłot, ale o wiele piękniej wyglądają jako solitery, na przykład kwitnące na łące kwietnej w ogrodzie lub po prostu przy płocie.

Drobne kwiatuszki forsycji kontrastują z tymi, które ma tulipanowiec. To drzewo lub krzew, który wyróżnia się w okresie kwitnienia niezwykłymi kwiatami. Wyglądają one jak niewielkie tulipany przyczepione do pędów i gałązek. Są naprawdę wspaniałe – wystarczy obejrzeć zdjęcia, żeby przekonać się, że to niezwykła roślina. Tulipanowce jednak są dość wymagające i potrzebują specyficznych warunków oraz dużo uwagi. Sprawdź także ten artykuł o uprawie tulipanowca amerykańskiego.

Żółte kwiaty omiegu wschodniego w ogrodzie

Równie zachwycającą byliną jest omieg wschodni. To jedna z tych roślin, które można posadzić na rabacie lub w różnych kompozycjach skalnych. Omieg wschodni osiąga maksymalnie 50 cm wysokości. Stanowi wspaniały widok – to kępa sercowatych liści o brzegach ozdobionych wyraźnymi ząbkami. Kwiaty omiegu są bardzo interesujące. Wyrastają na wysokich, nagich pędach. Na ich szczycie pojawiają się koszyczki z wypukłym dnem. Roślina kwitnie w okresie od kwietnia do czerwca, poza tym jest wspaniałą rośliną okrywową.

Kwiat omieg w czasie kwitnienia oraz inne żółte kwiaty ogrodowe i kwitnące na żółto
Piękne kwiaty kwitnące na żółto, czyli żółte kwiaty ogrodowe

To gatunek idealny do tworzenia rabat i dekoracji skalniaków, nadaje się do wszystkich ogrodów i stylizacji, jednakże najlepsza jest w aranżacjach w stylu rustykalnym lub wiejskim. Omieg jest bardzo mało wymagający. Można sadzić go zarówno w miejscu nasłonecznionym, jak i lekko zacienionym. Na dodatek nie potrzebuje szczególnych zabiegów pielęgnujących, ale trzeba pamiętać, że ma niestety tendencje do nadmiernego rozrastania się i zajmowania coraz dalszych części rabaty. Jest dość ekspansywny.

Żółte kwiaty do doniczek i na balkonie

Na łące i w doniczce – nagietek i nasturcja

W doniczkach zdobiących balkony i tarasy także można znaleźć żółte kwiaty. Jest ich całkiem sporo, a do najbardziej popularnych należą nagietek i nasturcja. Są to gatunki o działaniu leczniczym, które możesz znaleźć na polskich łąkach i wśród różnych roślin. W doniczkach świetnie się sprawdzają, zachwycając przepychem odcieni. Dziko rosnące kwiatki trudno znaleźć, ale w sklepie bez problemu dostaniesz i nasiona, i sadzonki.

Nagietek lekarski to roślina jednoroczna o przepięknych kwiatach. Pomarańczowo-żółte wyglądają jak astry, składają się z drobnych, gęsto ułożonych przy sobie płatków, które otaczają wewnętrzne oczko. Nagietek nie jest wysoki i poza podlewaniem nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Podobnie jak nasturcja. W uprawie balkonowej spotyka się dwa gatunki: nasturcja pnąca i nasturcja większa. Różnią się wielkością kwiatów i pokrojem – ta pierwsza jest pnączem. Jednak obie mają niezwykły urok, a ich duże, żółto-pomarańczowe, wyraźne kwiaty są po prostu zachwycające. Należy jednakże pamiętać o tym, że małe pojemniki szybko przesychają i mogą wymagać częstszego podlewania. Na balkonie dobrym towarzystwem dla tych roślin są domowe iglaki, na przykład karłowate tuje lub niewielka widliczka.

Żółte aksamitki na taras

Aksamitki do niedawna należały do najbardziej popularnych roślin ozdobnych. Nic dziwnego – ładne, żółte lub pomarańczowe kwiaty bardzo długo się utrzymują, a gatunek nie potrzebuje do rozwoju w zasadzie niczego poza podlewaniem w czasie największych upałów. Ogrodowe aksamitki nie różnią się od tych doniczkowych, jednakże trzeba zwrócić uwagę na to, by wybierać raczej niższe gatunki.

Aksamitki świetnie czują się w pojemnikach. Zwracają uwagę w wiszących doniczkach lub w skrzynkach stojących na tarasie. Można robić z nich różne kompozycje, na przykład z takimi roślinami jak widliczka, gatunki ozdobne z liści czy lobelie. Może stać obok robić ozdobnych uprawianych w domu, wynoszonych na taras na lato, na przykład jak sagowiec.

ikona podziel się Przekaż dalej